u groots 27 wonen Een (uitschuif)kast achter het bed is heel praktisch. In een groter formaat is zo'n kast handig In veel badkamers is de ruimte be- Tijdelijke zitplaatsen nodig die weinig ruimte inne- om kleding of beddengoed in op te bergen. foto's PR perkt. Ikea heeft oplossingen. men? Kies de Flux Chair, een opvouwbare stoel. wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 26 november 2011 Veel Nederlanders hebben een kleine woonruimte. Weinig leefoppervlak hoeft echter geen belemmering te zijn voor wooncomfort. 'Denk groots, ook al is het klein', is een tip voor small space living. door Suzanne Dijkstra Wie geen grote dingen kan doen, moet klei ne dingen groots aanpakken'. Deze slogan hangt op de muur van mijn overloop, zodat ik er dagelijks aan word herinnerd als ik de trap op- en afloop. En het klopt. Zelfs op woongebied. Want verrassend ge noeg antwoordt elke woonadviseur hetzelfde als het gaat om de inrichting van een kleine woning. 'Kies grote meubels', luidt hun eerste tip. Liever geen klei ne bank en een paar losse fauteuils, maar één grote bank waarop de complete familie kan neerploffen. De ruimte gaat er groter door ogen. Idem dito voor de eettafel. Een tweede belangrijke tip luidt: prop een kleine woonka mer niet te vol met allerlei spulletjes. Hoe minder accessoi res, des te beter. „Let goed op de routing, hoe groot of hoe klein de ruimte ook is", voegt Sander Beumers, eigenaar van Nibourg Interieur in Zwolle, eraan toe. Wie op zoek gaat naar slimme woonoplossingen voor klei ne ruimtes, kan goed terecht bij Ikea. Een rondje pijlen vol gen door de winkel levert al snel een handvol slimme idee tjes op. Want wat zijn die voorbeeldhuisjes altijd klein en efficiënt! En nu zelfs nog. meer, want Ikea deed onlangs nieuwe inspiratie op voor 'small space living', zoals het woonwarenhuis het noemt. De nieuwste ideeën haalde Ikea niet uit Smalland of Karlstad, maar uit Moskou. In die stad leven veel mensen in erg kleine ruimtes. Met name de badkamers zijn er pietepeuterig. Oplossing: een smalle wastafel, een ombouw om de wasmachine met plek voor wasmanden en toiletspullen en een spiegel met planken. Opvallend in de Ikea-voorbeeldkamers is het veelvuldig toepassen van hoogslapers en stapelbedden in de ruimtes. Zelfs voor volwassenen. De bedden kunnen eventueel wor den afgescheiden met gordijnen en kasten als roomdivi- ders. Kijk voor inspiratie en een filmpje op www.ikea.nl onder het tabblad 'Denk groots'. Als het ergens volgebouwd is, is het wel in Hong Kong. Ar chitect Gary Chang groeide op in een klein driekamerap partement met zijn ouders en drie zusjes. Dat noopte hem al vroeg tot het bedenken van slimme woonoplossingen. In zijn appartement verschuift Chang muren langs talloze rails in plafonds en vloeren. Wat op het eerste gezicht een simpele wandkast lijkt, verbergt na wat geschuif zowel een keuken als een badkamer als een logeerkamer. Chang noemt zijn woning een 'domestic transformer'. Er zijn maar liefst 24 verschillende combinaties mogelijk. Zo kan bijvoorbeeld op het bad een logeerbed worden gelegd, en Oplossingen voor klein wonen Bespaar ruimte met opklapbare en stapelbare meubels. Gebruik makkelijk te verplaatsen meubels op wielen. Denk in de hoogte en benut wanden en plafonds optimaal. Verdeel de ruimte in zones, met scheidingswanden. Zorg voor extra opbergruimte in en onder meubels. Gebruik multifunctionele producten (bedbank, spoelbak an nex snijplank en dergelijke). Benut elke centimeter en denk altijd een stapje verder voor slimme oplossingen. (bron: Ikea) klapt Chang zijn eigen bed op tegen de muur om er vervol gens een bankje uit te trekken. Een filmpje zegt meer dan duizend woorden. Bekijk Gary Chang in zijn appartement via deze weblink: http://bit.ly/bVB7w7 Een soortgelijk verhaal laat Christian Schallert zien op http://bit.ly/kyxerH, waar hij de bezoeker een blik gunt in zijn bescheiden appartement (24 vierkante meter) in Bar celona. Schallert heeft zich laten inspireren door de 'space saving furniture' in schepen en in Japanse huizen. Ook in Beijing wordt slim omgegaan met bescheiden leef ruimtes. De Chinese ontwerper Naihan Li presenteerde onlangs op de Beijing Design Week The Crates, een serie houten kratten met onvermoede functies. Klap je de groot ste uit, dan ontstaat een televisiekast; de kleinere vormen een bank of voetbaltafel. Alles staat op wieltjes, zodat het eenvoudig te verplaatsen is. Handig in een kleine ruimte. Op vergelijkbare wijze spelen steeds meer meubelontwer pers in op efficiënte woonoplossingen. Zoals de Italiaanse ontwerper Antonio Citterio. Hij bedacht de Suita Sofa voor Vitra. Een uitklapbaar tafeltje aan de achterkant van de rugleuning kan dienen als handig schrijftafeltje, bijvoor beeld om aan te zitten met de laptop of om aantekeningen aan te maken tijdens een telefoongesprek. Ook in andere vertrekken van de woning zijn slimme op lossingen mogelijk, bijvoorbeeld om de bijna onvermijdelij ke rommel door ruimtegebrek te voorkomen. „]e kunt veel extra opbergruimte creëren door een inloopkast achter het bed te maken", weet Ruud Beyer van Beyer Interieur in Harderwijk. Zijn kortstondig veel extra zitplaatsen nodig, bijvoorbeeld tijdens een verjaardag of (kerst)diner? Maak dan gebruik van opklapbare stoelen, zoals de opvouwbare Flux Chair, en van 'tijdelijke tafels', bijvoorbeeld een plaat hout met schragen eronder. Een mooi kleed erover doet de rest. fjry Reageren? wonen@wegener.nl Geske de Kort-Boneh en haar echtgenoot Moshe genieten van het bezoek van hun (klein)kinderen in hun huis in kustplaats Hadera, Israël, foto's GdK anders. Ik herinner me de sinaas appelbomen die ik 's ochtends zag nadat ik de nacht na aankomst in een jeugdherberg sliep. Magnifiek! Diezelfde ochtend ging ik met de bus naar Beit Keshet, 'het huis van de regenboog', aan de voet van de berg Tabor. De plek waar mensen vanuit alle windstreken bij elkaar kwamen voor een ideaal: samen in vrijheid wonen en werken aan de toekomst. Heel bijzonder. Te genwoordig is 70 a 80 procent van de kibboetsen geprivatiseerd. De bewoners werken voor eigen in komsten, niet voor het collectief" WIE Geske de Kort-Boneh (61), Mos he Boneh (61) en hun kinderen Anat (35), Ben (32), Noam (31) en Ram (25) BEROEP beiden met vervroegd pensioen; Geske was lerares Neder lands en kleuterleidster EERDER zij: Dongen, Oosterhout; hij: Jeruzalem, Israël NU Hadera, Israël (sinds 1980) Ooit gedacht aan re-emigratie? „Toen de Jom Kipoer-oorlog uit brak, oktober 1973, ging de helft van de vrijwilligers en ulpanisten naar huis. Ik twijfelde, ook vanwe ge Moshe, die ik toen al maanden kende. Ik heb mijn moeder gebeld. Ze zei: 'Kind, nu hebben de men sen in de kibboets je het hardst no dig!' Zij voelde wat ik voelde en ik bleef. Ik heb op Moshe gewacht, die 'in de oorlog' was. Drie lange weken. Ik in Beit Hashita, waar ik studeerde en werkte in de olijf boomgaard, hij in de woestijn. An dere kibboetsleden luisterden naar het Hebreeuwse nieuws. Ik sprak de taal niet, bleef in onwetend heid. Tot Moshe's zus me op een dag meenam naar haar huis. Daar zat Moshe, in de stoel, ongedeerd." Weer samen in de kibboets. „Nee, we wilden privacy. In 1975 kochten we een appartement in Ashdod. In 1980 snakte ik naar gras onder de voeten, een huis met een tuin. Dat vonden we in Hadera, tussen Tel Aviv en Haifa. Tegenwoordig zijn huizen in Israël erg duur. Mijn dochter heeft twee jaar geleden een huis gekocht. Dat is 40 procent in waarde gestegen. Had ze twee jaar eerder gekocht, dan was het de helft goedkoper. Reken nu op 280.000 euro voor een leuke eengezinswoning." Ongeveer net zoveel als in Nederland. „Ik kom elk jaar in Nederland. Het is veranderd. Harder, individualisti- scher, materialistisch. Veel mensen lijken bang voor vreemdelingen en trekken weg uit hun buurt. Indrin gend om te zien, soms begrijpelijk. Zo was ik laatst in een bibliotheek in Nederland. Een paar kinderen - ik ben geen racist, maar het waren allochtonen - werd door de biblio thecaresse beleefd verzocht stil te zijn. 'Wat denk je wel, oud wijf!', kreeg ze te horen. Toen ze de poli tie wilde bellen, werd gezegd: 'Toe maar, ik heb toch al een strafblad!' Niet dat alles in Israël zo perfect is. De mensen zijn door de moderni sering minder snel tevreden. Vroe ger stemden werk, een huis en een auto tot tevredenheid, nu moeten het een dure auto en goedbetaalde baan zijn. Wel prettig is de grote saamhorigheid onder de mensen. En gelukkig is het al tijden rustig. Geen aanslagen. Dat is een zegen." r>-ji Reageren en aanmelden? wonen@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 99