Slapen op een bed van ijs 19 reizen Nederlanders kennen de regio Lillehammer van de Olympische Winterspelen en van de Noorse versie van de Elfstedentocht. Joost Brantjes liet de schaatsen in het vet en deed wat anders. kwi reizen@wegener.nl g; 024-3650360 Zaterdag 26 november 2011 Zodra de Boeing 737-700 het wolkendek heeft doorkruist en de stad vanuit het kleine vlieg tuigraampje goed te zien is, valt de enorme hoeveel heid sneeuw op. Oslo verwelkomt ons met -10 op de thermometer. Dat je een bezoek aan Scandinavië beter kunt plannen in de zomer maanden is een hardnekkig voor oordeel dat er om vraagt onderuit gehaald te worden. En dus zetten we koers richting Lillehammer, de stad die in 1994 de Olympische Winterspelen organiseerde. Het Mjosameer is met een opper vlakte van 396 vierkante kilometer het grootste in Noorwegen. Het is al moeilijk je een voorstelling van zo'n groot meer te maken, maar het meer in bevroren toestand gaat je fantasie te boven. Op het Mjosa heeft sinds vorig jaar het Norwegian Skating Festi val plaats. Dit schaatsevenement trekt veel landgenoten naar Noor wegen, nu een Elfstedentocht in ei gen land maar niet wil lukken. De afstanden zijn tussen de 10 en de 200 kilometer. Wij gaan echter niet schaatsen, maar op weg naar een Husky- tocht. Wanneer we in Galt aanko men, blaffen de honden vol onge duld en zó hard dat de serene rust van de omgeving er aan moet gelo ven. Egil Killi heeft 33 husky's mee genomen. Hij kent ze allemaal bij naam. Killi is, zoals veel van zijn landgenoten, een man van weinig woorden. „Ééntje gaat in de slee en eentje staat achterop", zegt hij kortaf „En met je voet bedien je de rem. Let's go!" Zodra het anker uit de sneeuw is gelicht, rennen de husky's of hun leven er vanaf hangt. Het landschap is adembenemend mooi met massa's vers gevallen sneeuw en een laagstaande zon. Na één ronde krijgen de honden bevroren koeienmaag als beloning NOORWEGEN Gala» Hafjell 9 Mjssameer LillGhammerj Oslo infbgraphic: CRW en om af te koelen wrijven ze hun koppen door de sneeuw. Killi ver wisselt één van mijn husky's, uit gerekend de mooiste met grijsblau we ogen en een zilvergrijze vacht. „Husky's zijn net als vrouwen", zo legt Killi's de wissel uit, „de moois- ten werken het minst hard." We zijn in Hafjell, waar in 1994 de legendarische Alberto Tomba ('La Bomba') genoegen moest nemen met het zilver in de slalom bij het alpine skiën. De 40 kilometer pis tes zijn verdeeld over 31 afdalin gen. Met je skipas heb je ook toe gang tot de andere skigebieden van Skeikampen, Kvitfjell en Gala, waardoor het totaal aan pistes 113 kilometer bedraagt. Emil uit Denemarken neemt ons mee. De blonde skileraar heeft het skiën in de Franse Alpen geleerd, maar geeft nu de voorkeur aan Noorwegen. Wellicht omdat de sa larissen er vele malen hoger lig gen. Op het hoogste punt van het gebied, op 1.030 meter, is het uit zicht over de vallei en de Gudbrandsdalslagen rivier fenome naal. Na het skiën, lunchen we in restaurant Lodgen Mat og Drikke met een hamburger. Of beter ge zegd: een elgburger, want het vlees is van een eland, en daar hebben ze er meer dan genoeg van in Noorwegen. Net als buurlanden Zweden en Finland heeft ook Noorwegen een ijshotel, en wel het Hunderfossen Snow Hotel, het meest zuidelijke ter wereld. We gaan er tegen mid dernacht naartoe vanuit ons 'nor male' hotel. Voor een nacht ijsho tel wordt altijd één gewoon appar tement geboekt voor het geval je het niet volhoudt. We krijgen een slaapzak aange reikt, waarmee je ook bij -30 gra den Celsius moet kunnen overle ven. In de slaapzaal staan drie dub bele bedden; blokken ijs met een matras en een aantal rendiervellen erop. Voor de zekerheid sleep ik nog wat extra vellen uit de ernaast gelegen kapel mee, maar dan zal ik er toch aan moeten geloven. Ik kleed me uit bij -15 en duik zo snel ik kan de slaapzak in. Mijn muts houd ik op, want via je hoofd verlaat de meeste warmte je lichaam. In een mum van tijd ver warmt de slaapzak en ik val snel in slaap. De volgende morgen klinkt het monter uit de walkietalkie naast het bed: „Hey buddies, it's seven o'clock, time to wake up!" Lillehammer mag een kleine stad zijn, het telt toch drie interessante musea. In het Art Museum hangt voornamelijk Noorse schilder kunst vanaf 1800. Het Olympisch Museum in de voormalige olympi sche schaatshal toont van zomer -en winterspelen memorabilia. In het openluchtmuseum Maihaugen staan 185 authentieke Noorse hui zen uit de periode vanaf 1890. In het Maihaugen zijn ook huizen geplaatst uit de vorige eeuw. Elk decennium heeft een eigen huis dat tot de laatste afwasborstel au thentiek is. We bekijken een prach tig jaren vijftig huis, met prakti sche keuken en badkamer en bo ven de slaapkamers. Op een van de bedden ligt een boek van Pippi Langkous. Skiën waar de legendarische Alber to Tomba ooit op jacht ging naar olympisch goud. SJS Oslo ligt op ongeveer anderhalf uur vliegen van Amsterdam. Lijndiensten zijn er met www.klm.nl en www.flysas.nl, retour vanaf 179 euro, of met lowcost airline Norwegian (www.norwegian.com) vanaf 90 euro retour. Lillehammer ligt op 145 kilome ter van het vliegveld van Oslo en is per trein gemakkelijk bereik baar vanaf de luchthaven. Info over Hunderfossen Snow Hotel op www.vinterparken.no Informatie over Noorwegen op www.visitnorway.com (Met dank aan Innovation Norway) De husky's wachten vol spanning op het startsein van hun begeleider. foto's Joost Brantjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91