Op de fiets langs grenspalen i7reizen Wie kent niet die sensatie van vroeger: met één been in Nederland staan en met het andere in Duitsland? Roel Sikkema beleefde het op de fiets; langs de grenspalen in Drenthe en Groningen. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 26 november 2011 Even ten zuiden van Zwar- temeer staat op een een zame plek de Sint-Anto- niuskerk. Het gebouw staat al jaren leeg, het dorp is naar het noorden verscho ven. Naast de 'veenkathedraal' is een parkeerplaats. Een mooi uit gangspunt voor een fietstocht langs een aantal grenspalen en door het Bargerveen. Het is mooi weer, de zon schijnt en de wind jaagt stapelwolken door de lucht. De fietstocht die we maken, hebben we gekozen uit het boekje Op zoek naar grenspalen van Herman Posthumus. Vlakbij de kerk in Zwartemeer staat een kantoor van Staatsbosbeheer. Daar tegenover zijn twee uitkijkpunten waar je kunt zien hoe mooi het na tuurgebied is geworden. Grote bor den tonen hoe de afgelopen jaren dit gebied veranderd is. Jarenlang droogde het hoogveengebied uit. Nu zijn waterbekkens aangelegd. De 40 kilometer aan veendijken versterken het moeraskarakter van het land en zorgen voor de aan groei van nieuw hoogveen. We gaan op weg, we hebben 18 ki lometer te gaan. Er loopt een zand weg, pal oostwaarts. Na een kleine kilometer buigt dat naar het zui den. Hier moet de landsgrens zijn. Aan de oostkant van de weg is de grond pikzwart. Grote machines zijn in Duitsland aan het werk. Ze halen turf uit het veen. Deze kaars rechte weg naar het zuiden was vroeger een 'commiezenweg', meldt Posthumus in zijn beschrij ving. Douaniers konden hier con troleren of er geen smokkelwaar van de ene naar de andere kant van de grens werd vervoerd. Naast de 'commiezenweg' loopt te genwoordig een fietspad. Het is er stil en uitgestorven. We komen niemand tegen behalve een bos wachter van Staatsbosbeheer in zijn groene autootje. Na een paar kilometer zien we links de eerste grenspaal, nummer 160-V. Het is een bijzondere paal van natuursteen, die in 1902 niet zomaar in de grond werd gezet, want dat kon niet in het blubberi- ge veen in die tijd. De paal staat op een gemetseld fundament, maar het routeboekje meldt dat de paal vroeger op een soort houten tafel stond. De tafel is helemaal vergaan of misschien wel in de grond gezakt. Het is in ieder geval een mooi plekje om met twee be nen tegelijk in twee landen te staan. Het ruige, lege landschap ziet er met dit mooie weer vriendelijk uit, maar je kunt je voorstellen dat, wanneer het mistig is of wan neer het hard waait en de donder buien overvliegen, het hier onher bergzaam lijkt. Naar Duitsland toe zijn geen echte grensovergangen, maar op een paar plaatsen lopen kleine paadjes, waarover je al wandelend of fiet send bij de oosterburen kunt ko men. Na een kilometer of 5 buigt de zandweg naar het westen. Hier zie je scherp de scheiding tussen het woeste veen aan de noordkant en de gecultiveerde weilanden ten zuiden daarvan. Ook is goed te zien dat de veengronden enkele meters hoger liggen. De weilanden zijn later op het afgegraven veen aangelegd. Even ten zuiden van Weiteveen gaat de route naar het noorden. Er volgt dan een interessant stukje weg. Hier en daar zijn typische erf- bomen te zien, zoals fruit- en kas tanjebomen, die er op duiden dat hier vroeger mensen hebben ge woond. Zoals de boeren die boven op het onontgonnen hoogveen hun vee hielden en die daar hun boerenbedrijf hadden. De route voert langs enkele uitzichtheuvels en kijkhutten, waar informatiebor den van alles vertellen over dit bij zondere gebied. Restanten van bewoning zijn ook nog te vinden in het noordelijk deel van het Bargerveen. Zoals het 'Huussie van Uneken', een huisje dat tot de jaren zestig van de vori ge eeuw door boer Jan Uneken werd bewoond. Het is nu een 'in- sectenhotel' geworden. Vlak bij het huisje staan berkenstammen in het water. De bomen zijn dood gegaan toen het waterpeil sterk werd verhoogd. Nog even doorfiet- sen en we zijn weer bij de kerk in Zwartemeer. Herman Posthu mus - Op zoek naar grenspalen. Wandelingen langs de grens van paal tot paal. Uitgeverij Van Gorcum, 17,50 euro. Foto boven: Uitkijkpunten laten zien hoe mooi het natuurgebied Bargerveen is geworden. Midden: De houten 'tafels' onder de grenspalen zijn weggerot en vervangen door steen. Onder: Op sommige plekken werden dijkjes aangelegd om de lager gelegen veengronden tegen het water te beschermen. foto's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89