muzikale cowboys reizen@wegener.nl I reizen [S 024-3650360 Isssl Zaterdag 26 november 2011 Broadway heeft de bijnaam Honky-Tonk Highway. Graffiti op een muur in Nashville. Maar wie is Joe? foto's Lutske Bonsma Kathy Grucella van Hatch Show Print drukt nog op de ouderwetse manier. muzikant kunnen deponeren. In Nashville is de sfeer op straat al net zo relaxt als in de muziekcafés. Overal klinkt live muziek en we hebben nog nooit zoveel dames in korte jurkjes met daaronder cow boylaarzen gezien. Halverwege Broadway zit de druk kerij van Hatch Show Print. Sinds 1879 ontwerpen en drukken ze hier affiches voor countrysterren. Het digitale tijdperk gaat aan het bedrijf voorbij. „We werken nog steeds met houten drukletters", vertelt Kathy Grucella. „We heb ben er meer dan tienduizend. In de jaren veertig van de vorige eeuw zijn we gestopt met nieuwe letters maken. Daardoor lijkt alles wat we drukken oud. Dat komt goed uit, 'vintage' is populair." We zien hoe een werkneemster inkt op de rollers in de pers doet. Nashville -New York VERENIGDE STATEN Ze legt er een vel papier in, draait de pers en het papier schiet tussen twee rollers door. Per draaibeurt komt er een nieuwe kleur op het papier. „We zijn erg blij met het di gitale tijdperk", vervolgt Kathy. „Daardoor wordt ons werk bijzon der. Wat een 'vintage'-affiche kost? Honderd posters met twee kleuren kosten 300 dollar. Dus 3 dollar per stuk." Als je in Nashville bent, is een be zoek aan The Bluebird Cafe een aanrader. Elke avond treden er drie of vier singer-songwriters op. Ze begeleiden zichzelf op gitaar of piano. En zingen hun liedjes, om ringd door publiek, wat een huis kamersfeertje geeft. „The Bluebird Cafe is het mekka voor singer- songwriters", vindt componist Re gie Hamm. „Als beginnend tekst schrijver moet je hier gewoon rondhangen, dan leer je veel." Hamm componeert al 25 jaar lied jes voor anderen. Wanneer iets een hit wordt? „Dat hangt af van de timing, maar vooral van degene die het zingt. Het gebeurt vaak dat een lied al twee keer is opgeno men en pas de derde keer scoort." Hamms carrière zat een paar jaar geleden behoorlijk in het slop. Tot dat hij in 2008 een nummer in stuurde naar de talentenjacht Ame rican Idol Hij was 1 van de 40.000 inzenders en won. Zijn nummer Time of my life werd gezongen tij dens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Beijing. „Ik heb zware jaren gehad, maar Time of my life bracht de omme keer. There's no problem that a hit song cannot fix", weet Hamm. Ofte wel: geen probleem zo groot, of een hit kan het oplossen. De bekendste honky-tonks in Nashville zijn Tootsie's, Robert's Western World en Legends Corner, Winners en Losers. Ook leuk: Exit/In, Mercy Lounge, Station Inn en Douglas Corner. Optredens in The Bluebird Café elke avond om 18.30 en 21.30 uur. (www.bluebirdcafe.com). Kom alles te weten over countrymuziek in de Country Music Hall of Fame (www.countrymusichalloffame.org). Luister naar een live radioshow in de Grand Ole Opry (www.opry.com) of neem zelf een single op in het Ryman Auditorium (www.ryman.com). Ga kunst kijken in de galerieën op 5th Avenue en in Frist Center for the Visual Arts op Broadway. Koop cowboykleren en accessoires bij Katy K Designs op 12th Street, Clothing Xchange en Fire Finch op Hillsboro Village. Alle informatie over Nashville op www.visitmusiccity.com Zanger Jimmy voor Tootsie's Orchid Lounge, de bekendste honky-tonk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87