zeeland 131 Ik zie een krulle in m'n aer Incident met een stofzuiger Bekende namen gaan samen ^EK\ 'Provincie zwakt aanbevelingen commissie-Mans af 30 mille bijdrage van provincie aan beeldverhaal Grafimediapartners zaterdag 26 november 2011 ii IM'iïmmih thema's: bedrijfsvoering, onderne merschap en productontwikkeling en marketing. Een module duurt tien weken. foto Willem Mieras door Frans van der Heijde Ze was nèt vö mien an de beurte bie m'n kapster en zodoende zat ik andachtig te kieken oe of de leste and geleid wier an het "biepunten" van d'r aer. Ik kon ze, vanwehe d'r kap- persschorte, nie zó goed zie, mè wat a'k zag was voldoende om te constateren dat het een gaeve joen- ge vrouwe was, nog strek in 't vel, aoles d'r op en d'r an, éên die, zóas riepere vrouwen dat zó mooi kunne zeie, nog aoles kan draehe! 't Meisje, in de vó mien gevoel nèt huwbaere leeftied ikdurve hin ge tal te noemen wan misschien lees ze dit zelf ook!), ao alf lang, sluuk en doenkerblond vroeger zeide me "spekjeskleur") aer en de kap ster ieuw, as slotwerkje, een spie gel achter d'r zöda ze 't resultaat zelf kon bewondere. Ineêns riep ze, angenaem verrast: "Ik zie een krulle in m'n aer, een krulle, die ebb'ik aoltied zó hraog wille ebbe. En noe zie 'k er éên!" Wat ik docht, zei de kapster tegen d'r: "As jie krullen in j'n aer wil eb be, kan 'k je di best an ellepe J'ei het mè vö 't zeien. Me kunne zó een afspraek maeke" In de spiegel zag ik het meisje nae- bie verlege lache. "Ik zou 't graog wille, mè...ik mag 't nie van m'n moeder, die ei wat tegen krullen in j'n aer. Die vindt dat vréselijk! Ik moe dus deu 't leven zonder krullen, wan dien énen za wi wè weggae, dienk ik" Kiek zöies oor ik noe nie mi vee. Nie mi mohe van tuus...? Da's taal uut de vorigen eêuw, zeker van ie mand op die leeftied. Da's taal uut de tied van gezag en gehoorzaem- heid. Tegenwoordig laete ze d'rei- hen nie mi vee zeie deu d'r ouwe lui, wan die behriepe ulder toch nie...! Ik wete nie of 't nódig was, mè ik kon 't toch nie laete om ze bemoe digend toe te spreken en te zeien da ze d'r mee dien éne krulle, ook as die wi zou verdwiene, toch nog fraai uutzag. D'r lach was ontwae- penend..! Zeker toen 'k zei, dat er tegenwoordig eêl wat beroerdere kapsels te bewonderen valle! Jae, wan je weet soms nie oe of ze noe d'r aer moete toetaekele, 't liekt nèregens op. Vroeger ao je, vo- ral bie joengers en mannen, twi door Ben Jansen BORSSELE - Natuurlijk streeft hij er naar dat de kerncentrale Borssele onvermeld blijft op de lijst met on gewone gebeurtenissen in Neder landse nucleaire inrichtingen die de rijksoverheid jaarlijks presen teert. Van de elf incidenten over 2010 die aan de TWeede Kamer zijn gemeld, is Ian van Cappelle, hoofd kerncentrale, niet diep on der de indruk: „Zo'n lijst onder streept dat we goed bezig zijn met de veiligheid." Kerncentrale-exploitant EPZ moe digt zijn medewerkers voortdu rend aan alles te melden wat maar enigszins de schijn heeft van man kementen, onjuiste procedures of verkeerde handelingen. Van Cap pelle: „We proberen de drempel daarvoor steeds te verlagen. Alleen als we een goed inzicht hebben in wat niet goed gaat, kunnen we ver beteringen aanbrengen." Van de elf gemelde gebeurtenissen in de kerncentrale in 2010 die in het overzicht staan, zijn er negen ingedeeld op de International Nu clear Events Scale (INES), de inter nationale schaal van nucleaire ge beurtenissen. Die schaal gaat van 0 (gebeurtenissen zonder beteke nis voor de veiligheid) tot 7 (groot schalig ongeval, zoals Tsjernobyl en Fukushima). Eén incident in de kerncentrale Borssele (een nood- stroomdiesel die tijdens een test niet wilde starten) is ingedeeld op schaal 1 (onregelmatigheid); de an dere acht kregen de 0. Een van die nullen was een inci dent met een stofzuiger die alleen 'Ook bij ogenschijnlijk kleine dingen moet je blijven opletten' in het nucleaire gebied van de kerncentrale mag worden ge bruikt. Bij bouwwerkzaamheden, waarbij de grens van dat nucleaire gebied is verlegd, was die stofzui ger niet op tijd verplaatst. Er bleek geen besmetting te zijn opgetre den. „Tja, een tikje onnozel", geeft Van Cappelle toe, „maar ik ben toch blij dat het is gemeld, want zo krijg je weer eens onder de MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur gaat te vrijblijvend om met de aanbevelingen van de com missie-Mans en de DCMR Milieu dienst Rijnmond. Dat vinden de provinciale fracties van de WD en GroenLinks. Zij uitten gisteren tijdens de pro vinciale commissie ruimte, ecolo gie en water kritiek op de actielijst die het provinciebestuur opstelde om het toezicht en handhaving bij chemische bedrijven zoals fosforfa- briek Thermphos te verbeteren. De aanbevelingen worden in veel gevallen 'afgezwakt', zei Carla Schönknecht (WD). Zo schrijft Gedeputeerde Staten dat ze ernaar streeft om realistische termijnen te hanteren bij handhaving en toe- "probleemgevallen" Mee róód aer zat je aoltied in 't verdomoekje meêstal nog mee sproeten ook) en wier je nóha es gepest! En kael ore wier ook nie drek gezie as één van de zeven schoonheden! Een aer- stikje as vervanging van de natuur bleef aoltied opvalle a zeide ze dat het waeter- en windbestendig was. Mè noe..! Een roódaerige "vierto- ren" is iemand mee een eêl spre kend gezicht, vrouwen laete d'r aer wè rood verve! En rondlope mee een kaele kop is eêl normaal, ook vö joengere. je zou naebie blie moete weze bie 't uutvallen van j'n aer, wan anders is 't kael ou wen een dure hobby bie je kap per...! En wat te dienken van aol die vreemdsoortige kapsels, in aolerlei kleuren, vurmen en maeten. Som mige lui misvurme d'r oödbedekking zó, dao je j'n eihen d'r alléén mè over kan verwond- ere. Ze valle wè op en di doen ze 't misschien vó! Zouwe noe aol die lui mee d'r kae le koppen, d'r groene aenekam- men, d'r "matjes" vol figuren en andere naemlöze kapsels, wideu je wi verlangt nè kapsels zóas éne )o- han Derksen eit, dat mohe van d'r moeder...? Benieuwd of ze volgende keer wi bie m'n kapster zit, mee of zonder krulle! MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten zijn van plan 30.000 euro uit te trekken als bijdrage in een zoge naamd regionaal beeldverhaal 'Dijk van een Delta'. Een regionaal beeldverhaal schetst een beeld van de identiteit van een regio. Het moet ondernemers prikkelen, evenals sectororganisaties en over heden om samen nieuwe pro duct-markt combinaties te ontwik kelen. Zo trekt een regionaal beeld verhaal meer recreanten en toeris ten naar de regio en zorgt het voor economische groei. Die groei kan weer gebruikt worden om de kwa liteit van de omgeving op peil te houden. Een aantal ondernemers in het rivierengebied en het delta gebied hebben de handen ineen geslagen om bij te dragen aan zo'n regionaal beeldverhaal. GS nemen er aanstaande dinsdag een beslis sing over. neus gewreven dat je ook bij de ogenschijnlijk kleinste dingen moet blijven opletten." In het incidentenrapport over 2010 merkte de Kernfysische Dienst op dat 'de kwantiteit en de kwaliteit van de personeelsvoorzie ning een aandachtspunt blijft'. „Ook voor ons", haast Van Cappel le zich te verzekeren. „We hebben een vergrijzend personeelsbestand en daardoor een forse uitstroom. Bovendien hebben we sinds duide lijk werd dat de kerncentrale niet in 2013 maar pas in 2033 sluit, een inhaalslag te maken. Het heeft nu weer zin om allerlei vernieuwings projecten uit te voeren en ook daarvoor zijn nieuwe mensen no dig." Over belangstelling voor een baan in de kerncentrale heeft EPZ niet te klagen. Dat geldt ook voor de opleiding van de kandidaten. Van Cappelle: „Het knelpunt is het in werken en begeleiden. Wat dat be treft zitten we tegen de grens aan van wat we aankunnen. We zijn van plan een deel van onze instal laties na te bouwen, zodat nieuwe mensen daar ervaring kunnen op doen." zicht. „Streven is iets anders dan doen", zei Schönknecht. Ook Leen Harpe van GroenLinks noemde de actiepunten van gedeputeerde sta ten 'te ruim geformuleerd'. Gedeputeerde Ben de Reu was het niet eens met de kritiek. Hij noem de het een kwestie van interpreta tie. „We hebben bijna alle aanbeve lingen ter harte genomen." Advertentie VLISSINGEN - ADZ, Drukkerij Meulen- berg, het zijn bekende namen op Wal cheren. Samen met een aantal andere partners gaan zij verder onder de naam Grafimediapartners. Grafimediapart ners bestaat uit de volgende bedrijven: ADZ, Drukkerij Meulenberg, Persé be lettering en textieldruk, Reliëf commu nicatie en creatie en Boekbinderij van de Woestijne. Initiatiefnemer John Joossens van Drukkerij Meulenberg: "Wij hebben voor een samenwerkingsverband gekozen omdat wij denken door de krachten van de verschillende organisaties te bunde len sterker in de markt te kunnen wer ken. Denk aan opdrachtgevers die op zoek zijn naar een nieuw concept of ad vies op grafisch gebied. Zij zullen in eer ste instantie niet denken aan ADZ of Meulenberg. Door het samenwerkings verband kunnen wij dit nu wel aanbie den en door de korte lijnen tussen de organisaties is het simpel om ook het eventuele drukwerktraject of zelfs de autobelettering voor de opdrachtgever te verzorgen. In de toekomst gaan wij onszelf dan ook steeds minder als indi viduele bedrijven presenteren en zal de naam Grafimediapartners steeds meer zichtbaar zijn." Voor de klant betekent dit alleen maar voordelen. Hij kan nog steeds bij de ver trouwde adressen terecht voor druk werk of de verzorging van een mailing. Maar wij kunnen nu nog meer in het hele communicatietraject met de klant meedenken. Van communicatieplan en conceptontwikkeling tot de feitelijke pro ductie van dat wat de klant wil over brengen. We kiezen er wel bewust voor John Joossens, directeur Drukkerij Meulenberg /ADZ om de klant hierin de vrijheid te geven. Als die een mooi jaarverslag wil, gaan wij echt geen nieuwe huisstijl verkopen. Maar als hij daarin toch advies wil, zijn bij ons de lijnen snel gelegd." Door de overname van ADZ kunnen de productiefaciliteiten nu in Vlissingen worden gecentraliseerd. Maar de loca tie van Meulenberg in Middelburg blijft. Daar zitten administratie, verkoop, ont werpafdeling, boekbinderij, belettering en textieldruk. Met de overname van ADZ lijkt het bijzondere maatschappe lijke karakter van deze organisatie te verdwijnen. John Joossens:Dat klopt niet helemaal. De overname van ADZ is vooral een zakelijk initiatief om de continuïteit van het bedrijf te waarbor gen. Maar we hebben wel afspraken met Orionis Walcheren over de inzet baarheid van ons bedrijf als leer-/werk- bedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 79