Verpauperde panden doorn in 261 zeeland OP VEEL SOORTEN VLOEREN! DEIKLOO HERINRICHTING Versterken leefbaarheid en behoud voorzieningen voor gemeente én eilanders Man (25) veroordeeld voor vechten Renesse zaterdag 26 november 2011 Niets zo erg als dichtgetimmerde ramen en grauwe schut tingen. Hoewel de economische vooruitzichten en krimp niet veel goeds beloven, lijkt dat beeld op Schouwen-Dui- veland schaars. Waar verpaupering wel toeslaat (met Brui- nisse en Zierikzee als koplopers), wordt geklaagd over lan ge, onduidelijke procedures en onzekerheid over de toe komst. Maar er klinkt vooral de wens door naar beweging. Meer woningen, voorzieningen en leefbaarheid in de strijd tegen de leegloop van het dorp. door Piet Kleemans en Esme Soesman Afbladderende kozij nen, half ingestorte daken en ingegooide ruiten. Het mag dan niet zo'n vaart lopen met verpaupering op Schou- wen-Duiveland, de ergernis over de afbraakpanden die er wél zijn is groot. „Een schandvlek", ty peert voorzitter Frans Prins van de dorpsraad Renesse toeristen kerk De Ark. „Het is echt een schande dat daar al twintig jaar niets aan gebeurt." Renesse heeft De Ark. Noordgou- we haar schuren van Dalebout. In Burgh-Haamstede staat het voor malig postkantoor te vergaan en in Nieuwerkerk werkt het Gat van Nieuwerkerk velen op de zenu wen. De fundering van een daar ooit gepland motel is nu vervan gen voor de fundamenten van de wens een Aldi te vestigen. „Ik ben meer dan 40 jaar getrouwd en vol gens mij ligt het gat er al minstens zo lang", zegt Richard Dekker van de Nieuwerkerkse dorpsraad. Bedrijfspanden vormen het groot ste probleem. „Mijn indruk is dat je verpaupering vaker bij zakelijke panden ziet. Dan gaat het zowel om winkels als om grotere be drijfspanden", is de inschatting van Eric Caspers van de afdeling REB van de gemeente. Huizenbe zitters is er vaak alles aan gelegen, ook al zijn ze zelf inmiddels ver huisd, om hun woning zo snel mogelijk te verkopen. Een lik verf op de kozijnen doet wonderen. Bij ondernemers is dat soms een ander verhaal. „Vallen de huurpen ningen weg, dan heb je toch min der snel de neiging te investeren. Bij gebruik is dat anders. Dan zorg je voor je pand." Precies dat laatste verklaart vol- 'Vallen de huurpenningen weg dan is er minder neiging om te investeren' gens dorpsraadvoorzitter Bram van der Graaf het gebrek aan ver paupering op zijn dorp Sirjans- land. „Er staat één bedrijf te koop, nog maar net. Voor de rest zijn al le bedrijven actief en dan wordt al les toch redelijk bijgehouden." Ook vanuit andere kleine dorpen zijn de geluiden veelal positief Haast elke kern kent wel een ver vallen gebouw, maar wat opvalt, is dat dat het algehele positieve ge voel niet drukt. De leegstaande kippenschuur aan de Beldert in Dreischor en de oude loods aan de Noord Achterweg in Ouwer- kerk bijvoorbeeld, worden wel ge noemd, maar vormen door hun ligging op niet direct beeldbepa lende plaatsen geen hoofdpijndos sier voor de dorpsraden. „Ik ge loof ook dat er plannen zijn om weer iets met die kippenboerderij te gaan doen. Maar leegstand? Nee, niet dat ik weet", reageert voorzitter Leone van der Sar in Dreischor. „We hebben hier wei nig reden tot klagen", vindt ook Els de Vree van de dorpsraad Zon- nemaire. „Dit is een heel levendig dorp. Er wordt gebouwd en ver bouwd. Maar het is wel jammer dat we hier praktisch geen voorzie ningen meer hebben." Die wor den als stevig wapen beschouwd in de strijd tegen leegstand en dus verpaupering. Levendigheid lijkt het sleutelwoord. John Elenbaas Van 21 november t/m 3 december 2011 25% korting op veel soorten vloeren uit verschillende collecties. INTERIEURHUYS1 Havenplein 3 4301 JD Zierikzee Telefoon (0111)41 59 51 E-mail deurloo@colorsathome.nl MIDDELBURG - Een 25-jarige man uit Nieuwegein is donderdag ver oordeeld tot vijftien maanden cel en het betalen van 1245 euro scha devergoeding. Er was twee jaar cel en 13.277 euro schadevergoeding geëist. Op 23 juli kreeg de man het in een café in Renesse aan de stok met zijn latere slachtoffer. Buiten ging het geklier verder en toen de man uit Nieuwegein dacht dat hij werd aangevallen haalde hij eens flink uit. Volgens getuigen kreeg het slachtoffer een enorme trap. Het gevolg was voor het slachtof fer gebroken jukbeenderen, een ge broken neus, gebroken oogkas en een gebroken kaak. MEEST GELEZEN 1. Op de bres voor zondagsrust 2. Zeeuwland (foto) pakt krimp aan 3. Parkeerverbod voor school JOURNAAL Z2 Drie keer per dag het laatste nieuws uit Zeeland. Bekijk het op je smart- phone, tablet of laptop: www.z2.nl TIS NAAR schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 62