Deskundigen: geef Robert M. langdurig tbs zoek binnenland 15 Scaldls F i air ZEDENZAAK Kans op herhaling is volgens Pieter Baan Centrum bijzonder groot November is mogelijk droogste sinds 1906 Hoogste pauselijke eer voor Nederlander Richard van O.: afhankelijk, niet in staat tot keuzes 23 2b november Een gezellig dagje uit! zaterdag 26 november 2011 De generaal wees ook op het belang van staatsopbouw in Afghanistan, waar Nederland in de provincie Kun- duz een trainingsmissie voor politie agenten uitvoert. still Tedx mmms&mfm ro te innen bij de wanbetalers. Slechts 288 miljoen euro werd daadwerkelijk geïnd. Grootste struikelblok is de mate waarin het CVZ beslag kan leggen op het inkomen. Zo heeft 20 procent van de schul denaren officieel geen enkel inko men. Zij ontvangen geen loon of uitke ring. Pieter Baan Centrum stelt dat door persoonlijkheidsstoornis sen M. slechts beperkt toere keningsvatbaar is. Advocaten van M. willen gron dige inspectie rapport, omdat M. er zelf niet aan heeft mee gewerkt. AMSTERDAM - Robert M., hoofdver dachte in de Amsterdamse zeden zaak, moet langdurig worden be handeld in een tbs-kliniek. Het ge vaar dat hij, als zo'n behandeling zou uitblijven, opnieuw jonge kin deren seksueel zal misbruiken, is bijzonder groot. De vele, zeer ern stige feiten waarvan M. wordt ver dacht, kunnen hem slechts in ver minderde mate worden toegere kend. Tot die conclusies is het Pieter Baan Centrum (PBC) gekomen, na een zeven weken durende ge dragsdeskundige observatie van de 28-jarige M. In een rapport van honderd pagina's omschrijft het PBC M. onder meer als pedofiel en hyperseksueel. Het Openbaar Ministerie (OM) maakte gisteren melding van de conclusies tijdens een regiezitting van de omvangrij ke zaak, die vanaf 12 maart vol gend jaar inhoudelijk zal worden behandeld. Het PBC adviseert geen tbs voor M.'s echtgenoot Richard van O., wel een ambulante behandeling. Van O. is volgens de onderzoekers verminderd toerekeningsvatbaar, lijdt aan een persoonlijkheidsstoor nis en vertoont autistische trek ken. Hij wordt onder meer ver dacht van het faciliteren van het kindermisbruik door M.. M. heeft niet meegewerkt aan het PBC-onderzoek. Zijn advocaten Tjalling van der Goot en Wim An ker vragen zich dan ook af hoe de DE BILT November 2011 is een van de droog ste en mogelijk zelfs de droogste november in de 'meetreeks' die in 1906 begon. Dat liet het KNMI giste ren weten, met nog vijf november dagen voor de boeg. Afgelopen we ken bleef het vrijwel droog. Een ho- gedrukgebied boven het oosten van Europa en de daarmee samen hangende droge zuidoostelijke wind waren daarvan de oorzaak. HAARLEM De oud-voorzitter van de jaarlijkse Stille Omgang in Amsterdam, Maar ten Elsenburg, heeft gisteren de hoogste pauselijke onderscheiding gekregen. Jos Punt, bisschop van het bisdom Haarlem-Amsterdam, reikte Elsenburg het Commandeur schap in de Orde van de Heilige Paus Gregorius de Grote uit. Dat maakte het bisdom bekend. PBC-specialisten tot hun conclu sies zijn gekomen. Zij willen dat een psychiater, een psycholoog en een derde deskundige het rapport aan een grondige inspectie onder werpen, teneinde deze vraag te be antwoorden. Advocaat Richard Korver, raads man van een aantal betrokken ouders, wil dat zijn cliënten een kopie van het rapport krijgen, zo dat zij 'inzicht krijgen in de per soon achter de dader'. Dat helpt de ouders - en later mogelijk ook de betrokken kinderen - bij de ver werking van het trauma, stelde de raadsman. Het OM wil alleen de conclusies en het advies van het PBC aan de ouders verstrekken. Gisteren maakte het OM de defini tieve aanklacht tegen M. bekend. M. zou zich hebben vergrepen aan 52 jongens en 15 meisjes. Een aan tal kinderen is meermalen mis bruikt. In 4 gevallen heeft M. een kind samen met een andere vol wassen man misbruikt. Van 32 kin deren heeft M. kinderpornogra fisch materiaal gemaakt. De rechtbank beslist op 15 decem ber over diverse punten, waaron der de vraagstukken rond het PBC-rapport en het door Korver gevraagde spreekrecht voor ouders. zie onze website:binnenland Verzoek voorlopige vrijlating Richard van O. afgewezen AMSTERDAM - Justitie ziet hem als de grote helper van Robert M., zijn advocaten schilderen hem liever af als een behulpzaam mens die nu eenmaal snel doet wat van hem wordt gevraagd. De rol van Ri chard van O. bij het grootschalig misbruik in de Amsterdamse ze denzaak is nog altijd mistig. Zelf ontkent hij veel feiten. Dat, hij geestelijk wat mankeert, is wel helder. Richard van O. heeft een afhankelijke-persoonlijkheids- stoornis, stellen deskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC) vast Dat betekent dat hij het anderen graag naar hun zin maakt en zelf lastig tot keuzes en beslissingen kan komen. Daarnaast heeft hij pe- doseksuele voorkeuren en autisti sche kenmerken en is hij door dit alles verminderd toerekeningsvat baar. De man heeft behandeling no dig die gericht is op pedoseksuele daders, menen gedragsdeskundi gen, maar dat kan ook met sessies in een gewone behandelkliniek. Anders dan bij zijn man Robert M. is de kans dat Richard van O. op nieuw zelfstandig ontucht pleegt namelijk klein. Toch zijn de verwij ten van het Openbaar Ministerie Een rechtbanktekening van Richard van O. (tweede van links op de voor grond) en rechts van hem Robert M. aan Richard van O.'s adres ernstig. Hij zou ontucht hebben gepleegd met* een vijftienjarige en Robert hebben geholpen bij het misbrui ken van meerdere kinderen. Hij fa- ciliteerde dit misbruik door M. bij voorbeeld naar de oppasadressen te brengen. Ook wenste hij hem succes bij de filmopnamen die M. maakte van het misbruik. Richard van O. zou hierbij niet worstelen met zijn geweten. Über haupt heeft hij weinig gevoel voor de slachtoffers van M. en praat hij illustratie Aloys Oosterwijk tamelijk laconiek over het mis bruik door zijn Letse geliefde, meent het OM. Deze constateringen zijn niet terug te vinden in het PBC-rapport, tot onvrede van de aanklagers. Het OM gaat het PBC daarom opnieuw om informatie vragen over Ri chard van O. Deze vragen zullen gaan over zijn gewetensvorming en over hoe Ri chard van O.'s zelfverklaarde lage li bido zich verhoudt tot het bijna da gelijks kijken van kinderporno. Lange Vorststraat 18 j Goes 0113-211935 MONIEK Armani Collezioni Violanti Airfield Annette Gortz Isabel de Pedro Hotel particulier Rene Lezard Repeat Rizal Valentino Yell Versace Marina Rinaldi Tullo Tricot Chic Koopzondag 27 november woensdag donderdag vrijdag zaterdag 19.00 - 22.00 uur 14.00 - 21.00 uur 14.00 - 21.00 uur 11.00 -18.00 uur Preview Ladies Business r avond day Friday day Cadeaus - Mode - Kunst - Lifestyle - Workshops Locatie: Goes, Grote of Maria Magdalenakerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5