sport 41 Het floaten heeft zijn effect al bewezen SPORTFOTO VAN DE WEEK Sport |?Gezondheid zaterdag 26 november 2011 Een botsing? Nee, de bemanning van de PUMA krijgt op de zuidelijke oceaan in jerrycans sen Alicante en Kaapstad. De PUMA moet daardoor nu flink gebruik maken van de motor, zo'n zeshonderd liter diesel van het containerschip Zim Monaco overhandigd. De mast van om op het eiland Tristan te arriveren. Daar moet een nieuwe mast geplaatst worden, daarna de PUMA brak eerder deze week af tijdens de eerste etappe van de Volvo Ocean Race, tus- gaat de reis verder naar Kaapstad. foto PUMA Ocean Racing/AP Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wot kunnen ze eraan doenHoe kunnen ze die voorkomen? In deel 11Floaten. door Rudy Boogert Altijd al 's in de Dode Zee willen ronddobberen? Zonder inspanning ruggelings op het ultrazoute water drijven? Sinds kort kan het ook in Zeeland. Op drie verschillende plaatsen: in Goes, IJzendijke en Vrouwen polder. Het fenomeen heet floa ten en heeft zijn effect al bewe zen in de strijd tegen sportbles sures. Het idee is simpel. In een afgeslo ten cabine drijf je een uur lang rond in 800 liter water waarin 500 liter zout is opgelost. Het ge volg is dat je in het zoutwater kunt liggen alsof je op bed ligt. Die analogie trekt Melanie Bar- entsen van City Spa Goes door: „Een uur floaten staat gelijk aan vier uur slapen." Sinds twee maanden kun je floa ten in Goes. Het is inmiddels een bewezen ontspanningsme thode. De hartslag en hersenfre- quentie dalen, bloeddruk en spierspanning zakken. „Er zijn sportclubs in Nederland - ik mag de namen jammer genoeg niet noemen - die het floaten wekelijks gebruiken", vertelt Ba- rentsen. In de literatuur worden echter voldoende voorbeelden van 'ge bruikers' genoemd: de voetbal clubs Manchester United, Glas gow Rangers en Real Sociedad en de roeiers van de Holland Acht. Een kwart eeuw geleden legde Carl Lewis al met floating de basis voor zijn gouden dub belslag op de Spelen van 1988 in Seoel. Tips? mail naar sport@pzc.nl Behalve als ontstresser wordt floaten ook ingezet om blessures te genezen of te voorkomen. „Vaak gebeurt dat in combinatie met fysiotherapie. Als je float, kan je alles loslaten. Het vergt geen energie van het lichaam. Het is nog niet onder de gene zende regels gezet, maar daar wordt aan gewerkt." De floatcentra in Zeeland zoe ken inmiddels toenadering met fysiotherapiepraktijken, sport clubs en zelfs het Cios om het floaten breed onder de sportieve aandacht te brengen. „In Zee land blijft het floaten nog een beetje achter, maar daarin willen we verandering brengen." Floatcentra in Zeeland: City Spa Goes, equilibre IJzendijke en Floatcentrum Zeeland in Vrou wenpolder. Een cabine met zoutwater. Effecten van floaten Verlichten van mentale en fysie ke stress Versterken van immuunsysteem Herstellen van stressgerelateerde ziekte Verbeteren van sportprestaties en sneller herstel van blessures Verhogen van concentratievermo gen en creativiteit Positief effect op geheugen, den ken en leerprestaties Verlichting bij chronische pijnen Vermindering en verlichting van huidklachten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41