D zeeland 13 Gijzeling in Terneuzen Pf ii n 1 Gid laks met opstellen van eigen regels Pretbedervers A.S. ZONDAG Keuken Kampioen8 "op de Zeeuwse kaart' Negen maanden wachten op een inspectierapport commentaar ZLM boekt 200.000ste klant Gimbrère ZEMBLA zaterdag 26 november 2011 4^* Zet uw bedrijf op sfeervolle wijze Zie advertentie achterpagina De veiligheids- en milieu-in spectie bij Thermphos vond plaats in januari van dit jaar. De rapportage over die inspec tie was half februari klaar. Op 21 februari vroeg de redactie van de PZC het rapport op bij de provincie. Pas afgelopen donderdag belandde het in de brievenbus van de redactie. De provincie wilde het rap port alleen verstrekken nadat Thermphos de kans had gekre gen om daar bezwaar tegen te maken. Van die gelegenheid maakte het bedrijf gebruik. De commissie bezwaarschrif ten van de provincie oordeel de in juli dat het rapport open baar moest zijn, op basis van de Wet Openbaarheid Be stuur; een advies dat het pro vinciebestuur overnam. Thermphos stapte vervolgens naar de rechter om publicatie te voorkomen. Van een zitting is het nooit ge komen: de rechter drong aan op een schikking. De provin cie stuurde het rapport toe, met toegevoegd wederhoor van het bedrijf. e vuurwerkoverlast is dit jaar vroeg. En hevig. De Zeeuwse politie heeft al jonge ren opgepakt met zware illega le knallers. De trend naar steeds zwaarder vuurwerk lijkt nog niet omgebogen. Dat is jam mer. Nu kunnen politie en justi tie niets anders dan steviger op treden en zwaarder straffen. Zo komt oud nieuw vanzelf in een grimmige sfeer en wordt de traditie om met de jaarwisse ling massaal vuurwerk af te ste ken ter discussie gesteld. Dat is allemaal niet nodig. Met een klein beetje discipline van opvoeders, van handelaren en van de jongelui zelf moet het mogelijk zijn om het leuk te houden. Dat jongeren in de donkere dagen voor kerst stie kem eens een rotje laten knal len, hoeft geen groot probleem te zijn. Maar als er vuurwerk van het kaliber handgranaat in omloop is, of lawinepijlen, kun nen overlast en ongelukken niet uitblijven. Goedschiks of kwaadschiks, de opmars van dit zware illegale vuurwerk moet worden gekeerd. van vervuild afvalwater. Het colle ge van Gedeputeerde Staten zag zich vorige week, op advies van de commissie bezwaarschriften, ge noodzaakt om de opgelegde maat regelen af te zwakken en aan te passen. Waarom? Omdat de provincie zelf de zaken niet op orde heeft, con stateert de commissie. Voor het be palen van de hoogte van een dwangsom zouden al in 2007 richt lijnen worden opgesteld, blijkt uit een nota uit dat jaar over handha ving. Dat is nooit gebeurd. Ondui delijk is waarom die richtlijn nooit is opgesteld, zei een ambtenaar op de zitting van de commissie, er zou wel aan gewerkt zijn. De com missie bezwaarschriften adviseert het provinciebestuur om die richt lijn alsnog op te stellen. Het handhavingsbeleid van de pro vincie ligt onder vuur nadat duide lijk werd dat Thermphos lange tijd ongestraft veel te veel dioxine heeft uitgestoten. Een commissie onder leiding van ]an Mans conclu deerde begin dit jaar dat de provin cie veel te lang heeft meegedacht met het bedrijf; dat het provincie bestuur te veel heeft overgelaten aan ambtenaren en dat Gedepu teerde Staten, de volksvertegen woordiging, niet heeft ingegrepen. Thermphos heeft deze dwangsom men aangevochten omdat het be drijf de bedragen die opgelegd kon den worden te hoog vond: die wa ren bijvoorbeeld voor cadmium en zink twee keer zo hoog als eer dere bedragen. TERNEUZEN - Een in Terneuzen be gonnen gijzeling van een Marok kaanse Belg is donderdagmiddag door de Belgische politie beëin digd in een appartement aan de Grote Markt in Zelzate. Het slachtoffer ging woens dagnacht voor 'zaken' naar Terneu zen, van waar een Aziatische ben de hem naar Zelzate ontvoerde. De gijzelnemers eisten 200.000 eu ro van de Marokkaanse familie. Het losgeld moest bij het Q8-tankstation in Zelzate worden De provincie had het bedrag juist verhoogd om de druk op het be drijf op te voeren en om het be drijf te dwingen te investeren in schonere productiemethoden. „We hebben streng ingezet", zegt Van Heukelom. „Maar alle dwang sommen die we opleggen gaan meteen naar het advocatenkan toor van Thermphos. We zijn niet autonoom, we hebben te maken met rechters. Veel gaat.goed. En af en toe gaat er iets mis. Maar er gaat heel veel goed." overgedragen. De politie traceerde de gijzelnemers boven een schoe nenwinkel op de Grote Markt. Toen de gijzelnemers het geld wil den ophalen, werden ze gearres teerd. In het appartement werd nog een bendelid opgepakt. De ge gijzelde kon veilig en ongedeerd het appartement verlaten. De toe dracht van de gijzeling is nog on duidelijk. Volgens het parket van Gent zijn zowel daders als slachtof fer bekend bij de politie vanwege activiteiten in het drugsmilieu. GOES - ZLM Verzekeringen heeft een nieuwe mijlpaal bereikt. De Zeeuwse verzekeraar heeft nu 200.000 klanten. Directeur verzekeringszaken Mari- nus Schroevers is daar blij mee, al streeft ZLM er volgens hem niet naar om de grootste verzekeraar van Nederland te worden. „We zijn liever de beste. Dat schijnt aar dig te lukken. Klanten zijn tevre den en dat is een belangrijke te- den van de groei die wij doorma ken." De 200.000ste klant hoeft tot 2013 geen premie te betalen voor zijn autoverzekering. A.S. ZONDAG KOOPZONDAG MIDDELBURG De beste kwaliteit voor de laagste prijs dankzij onze EIGEN FABRIEK! MIDDELBURG, Mortiereboulevard 28 (Woonboulevard Mortiere), 0118-60 66 90 Kampioen in keukens Kijk voor overige adressen en openingstijden opwww.keukenkampioen.nl september 2010 november 2010 november 2010 januari 2011 februari 2011 juni 2011 Het TV-programma Zembia maakt een kritische aflevering over Thermphos. Uitstoot van zware metalen Thermphos neemt sterk af. Bij een veiligheidsinspectie worden opnieuw overtredingen vastgesteld. (\t As. -ni De GGD begint een onderzoek naar effect van uitstoot op gezondheid omwonenden. Willem Adriaansens' Uit documenten blijkt dat Thermphos al geruime tijd veel te veel dioxine uitstoot. Openbaar Ministerie stelt strafrechtelijk onder zoek in naar milieu- overtredingen. Commissie Mans (foto) heeft kritiek op milieu beleid en toezicht van de provincie. L>:: Thermphos foto Gerard van Dalen ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3