21 zeeland Borsele: beperk procedures ,1 Provincie: 'Het gaat beter bij Thermphos' Provincie Accent PZC zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! Dossier Thermphos zaterdag 26 november 2011 door Maikel Harte Vrouwen vinden Zeeuws het minst sexy accent van Nederland. Althans, dat zou blijken uit een onderzoek onder singles van de da tingsite Parship. Slechts o,6 pro cent van de vrouwen zou een Zeeuws accent aantrekkelijk vin den. Een Brabants accent wordt daarentegen als meest sexy beoor deeld. Ook bij mannen zou een vrouw met een Zeeuws acccent niet in trek zijn. Het Zeeuws ac cent bij vrouwen scoort met 5 pro cent alleen iets beter dan een Utrechts of Gronings/Drents ac cent. Nu hoop ik niet dat u allemaal met een uw accent afzweert, want dat zou ten onrechte zijn. In de eerste plaats, omdat het onderzoek juist het tegendeel bewijst. Het onder zoek is namelijk uitgevoerd onder singles op een datingsite. Ik wil de mensen die op een datingsite ac tief zijn niet diskwalificeren, maar dat zijn toch mensen die proble men hebben een lief te vinden, die het op straat, in de kroeg of waar dan ook, niet lukt om aan de man of vrouw te geraken? Het pro bleem van deze mensen is dus dui delijk. Als je een Zeeuws accent niet aantrekkelijk vindt, dan blijf je alleen en moet je op zo'n site je geluk in de liefde zien te beproe ven. Je kunt dan wel een Brabants accent sexy vinden, maar daarmee heb je nog geen leuke knappe vent of vrouw. Die hebben immers een Zeeuws accent en zijn dus vaak al bezet Bovendien staat de uitkomst van het onderzoek in schril contrast met mijn eigen ervaringen, toen ik nog in Amsterdam woonde. Niet dat ik nu een casanova was, verre van, maar regelmatig kreeg ik van Hollandse dames te horen dat zij mijn accent charmant vonden, dat het iets Vlaams had. Geloof het of niet, maar het was zo. Natuurlijk was het met dat accent vervolgens wel oppassen geblazen als er amoureuze uitspattingen volgden. Ik heb het namelijk gehad dat ik in de opwinding van een vrijpartij in het Zeeuws tegen een Amster dams meisje 'ja, maok me hek' liet ontvallen. Dat meisje stond de an dere ochtend mijn hek te repare ren. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoooteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel. 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatieoan. door Frank van Cooten heinkenszand - De gemeente Bor sele pleit voor een beperking van de procedures die burgers mogen voeren tegen de gemeentelijke overheid op het terrein van bou wen en wonen. „Onze rechtsbe- schermingsmiddeien zijn doorge slagen", zegt wethouder Marga Vermue. „Mensen kunnen blijven procederen tegen bijvoorbeeld het niet verstrekken van bouwvergun ningen. Ons systeem is zo ver wrongen, dat mensen niet tegen zichzelf beschermd kunnen wor den. Dat kost hen en de gemeente veel geld. Gevolgen van de lange procedures; forse kosten voor de belastingbetaler. Het wordt tijd dat de TXveede Kamer ingrijpt." De gemeente Borsele voert al vijf tien jaar een juridische strijd met Wim en Aly Wevers van kwekerij Het Groene Weegje in Kwaden- damme. Volgens de gemeente is sprake van illegale bouw van een aantal gebouwen op het terrein van de kwekerij aan de Aalweg. Het echtpaar Wevers bestrijdt dat. Inmiddels zijn al 25 rechtbankpro cedures gevoerd. Het einde van het conflict is nog lang niet in zicht. Volgens het echtpaar is spra ke van een falend gemeentebe stuur en machtsmisbruik. Spectrum: Het Groene Weegje procedeert al vijftien jaar L itu i Wui 1 mei 2009 voorjaar 2010 juni 2010 Zie ook www.pzc.nl/thermphos Twee werkne mers komen om en een raakt er gewond bij een ongeluk tijdens Bij een inspectie worden ernstige tekortkomingen op het gebied van veiligheid vastgesteld. De provincie legt Thermphos drie dwangsommen op. Het bedrijf moet zijn noodplan op orde l onderhouds werk aan een oven. -■li brengen, de uitstoot van cadmium terugdringen en beter toezicht houden op het naleven van de regels en de veiligheid tijdens onderhoud. Het provinciebestuur is tevreden over de maatregelen die fos- forproducent Thermphos in Vlissingen-Oost heeft genomen om de veiligheid bij het bedrijf te verbeteren. Intussen worstelt de provincie zelf nog wel met de handhaving van milieuregels. door Nadia Berkelder Die tevredenheid is van recente datum: in januari van dit jaar, een jaar na een zeer kritisich inspec tierapport over Thermphos blijkt er nog steeds veel mis met de vei ligheidssituatie bij het bedrijf De provincie, de arbeidsinspectie en de veiligheidsregio stellen begin dit jaar drie overtredingen vast. De kritiek richt zich vooral op de be drijfscultuur en organisatioriche en administratieve aspecten: docu menten zijn niet op orde, perso neel heeft geen tijd om opleidin gen te volgen, en er wordt soms onveilig gewerkt. Dat blijkt uit een rapport uit fe bruari dat de provincie deze week pas heeft vrijgegeven. Inmiddels is de situatie bij het bedrijf volgens de provincie en Thermphos zelf verbeterd. De overtredingen die een jaar eerder, in januari 2010, wa ren geconstateerd zijn in de loop van dat jaar al verholpen, laat een ambtenaar van de provincie we ten. „We kunnen natuurlijk geen honderdprocentscontroles doen. Maar daar waar we kijken, zien we dat er verbeteringen plaatsvin den." De Vrom-inspectie noemde de veiligheidssituatie bij het be drijf in 2oro nog 'ernstig en zorg wekkend.' „We zitten er bovenop", vindt ver antwoordelijk gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP). „En we merken dat bedrijven alerter zijn, juist omdat we er bovenop zitten. Ik heb inderdaad het idee dat het beter gaat bij Thermphos. En niet alleen bij Thermphos. Ja, er zijn meer bedrijven waar zaken niet goed gaan, maar Thermphos heeft nu eenmaal de naam. Welke be drijven dat dan zijn? Dat mag ik niet zeggen." Thermphos vindt dat pas van een overtreding sprake is als de rechter dat heeft vastgesteld: het bedrijf vindt dan ook dat in twee van de drie gevallen niet over 'overtredin gen' gesproken mag worden. TWee overtredingen zijn nog in behande ling bij de arbeidsinspectie. De directie van de fosforfabriek wil alleen schriftelijk op het rap port reageren. Het bedrijf bena drukt dat de situatie niet onveilig is. „Thermphos heeft, zoals vele an dere bedrijven, moeite om vol doende gekwalificeerd personeel te vinden en aan te nemen. Er is absoluut geen sprake van onder bezetting of onvoldoende compe tente medewerkers.(...) De bevin dingen dienen te worden ge zien als zeer relevante aandachts punten voor het management van Thermphos. De veiligheid in relatie tot deze bevindingen is nooit in het geding geweest." Begin volgend jaar vindt er op nieuw een inspectie, plaats: de overheid controleert de meest risi covolle bedrijven van het land eik jaar op de veiligheids- en milieuri- Knullig? Zo wil gedeputeer de George van Heukelom (SGP) het niet noemen. Feit is wel dat de commissie be zwaarschriften de provincie een flinke veeg uit de pan heeft gege ven. „We zijn gewoon bezig de zaak op scherp te stellen. En dan kom je af en toe de rechter tegen." Het provinciebestuur had fosfor- producent Thermphos dwangsom men opgelegd voor te hoge uit stoot van ammoniak en de lozing

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2