Belegger houdt moed 'Mi economie 115 'Aanpak crisis sneller' Britten leggen massaal werk neer 35 JARIG JUBILEUM Schoonmakers ministeries weer aan het werk GERARD van den BERG LABEL Energie uit vervuilende drijfmest zaterdag 26 november 2011 111 int'i'ti*«iw wjuui j j. ii 11' t iiifmflirf li" iïi '11 1 i mi iiiiiiiMTrnmiin«^ irrrrmiriin irritih'inrTiwTTTmnrnri BEURZEN Topbestuurders grote bedrijven: 'Na de crisis komen kansen' Twee bezoekers van de Dag van de Belegger in de RAI Amsterdam komen even bij. Ondanks de vele verliezen lijken beleggers niet op te geven. foto Robert Vos/CPD Het is kommer en kwel op de beurzen. Toch blijven particuliere beleggers nog steeds actief 'Wie voor de lange termijn belegt kan moeilijk om aandelen heen'. door Hans Gertsen eneer, ik blijf la chen, want anders zou ik moeten hui- len. En ik lach nou eenmaal liever." Theo, een 78-jari- ge belegger uit Hoorn, probeert de moed erin te houden. Op de 33ste Dag van de Belegger in de Amster damse RAI luistert hij met vele honderden lotgenoten naar Gerrit Zalm, de topman van ABN Amro, diens collega Jan Hommen van ING, Dick Benschop, president-di recteur van Shell Nederland en tal van andere topbestuurders. Of ze daar zoveel wijzer worden, is de vraag. De bestuurders leggen in allerlei varianten uit dat hun be drijf er helemaal nog niet zo slecht voor staat. Als het eenmaal gedaan is met die verdraaide eurocrisis, ko men er weer groeikansen. Al houdt Zalm een slag om de arm. Op de vraag of staatsbank ABN Amro - zoals gepland - uiterlijk in 2014 naar de beurs gaat, zegt hij dat een beursgang 'in het huidige klimaat' geen verstandige zaak zou zijn. „Er zijn maar twee mogelijk heden", vervolgt Zalm. „In 2014 gaat het ofwel nog slechter, ofwel beter." Droge humor, die de zaal wel kan waarderen. Dagvoorzitter Peter van Zadelhoff heeft de zaal zojuist uit de losse pols voorgerekend dat de gemiddel de Nederlandse belegger vorig jaar een kleine 20.000 euro verloren heeft. „Was het maar waar. Daar zou ik voor getekend hebben", zegt een gepensioneerde bollen- kweker met 'ruim 150.000 euro' aan beleggingen. „Althans, dat was het vorige week nog waard", voegt hij er glimlachend aan toe. En dit jaar gaat het al niet veel be ter. „Ach, er komen zeker weer kansen", zegt Jan Maarten Slagter, de voorzitter van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB), de or ganisatie achter de Dag van de Be legger. De ruim 47.000 leden van de VEB lijken ondanks alles nog niet beleggingsmoe. „De opkomst is groter dan ooit met vierduizend beleggers per dag. Meer mogen er helaas niet in van de brandweer." Bang dat beleggers zich massaal van de beurs gaan afkeren, is hij niet. „Aandelen blijven qua rende ment interessant. Wie voor de lan ge termijn belegt, voor zijn pen sioen of voor de studie van de kin deren, kan moeilijk helemaal om aandelen heen." den haag - Premier Rutte wil dat de aanpak van de eurocrisis wordt versneld. Nederland zet daarom 'een tandje erbij', heeft Rutte giste ren gezegd na de ministerraad. Rutte signaleert dat het 'moei zaam loopt' tussen Frankrijk en Duitsland. Nederland heeft volgens hem goe de banden met Berlijn en Parijs, maar ook met Londen en kan daar om een rol spelen in het overleg. Rutte speelt die rol samen met mi nister Jan Kees de Jager (Financi ën) en staatssecretaris Ben Kna pen (Europese Zaken) 'zeer, zeer intensief, van uur tot uur', aldus de premier. Donderdag in Straatsburg was de conclusie van een ontmoeting tus sen de Duitse bondskanselier An gela Merkel, de Franse president Nicolas Sarkozy en de Italiaanse premier Mario Monti dat als Italië zijn schulden niet meer kan afbeta len, dat 'het einde van de euro' be tekent.' Een failliet van Italië zou 'het proces van de Europese inte gratie tot een halt brengen', aldus een verklaring. Volgens Monti hoeft het niet zo ver te komen; Ita lië heeft recent 'flinke vooruitgang getoond op het gebied van bezuini gingen'. Italië haalde gisteren 10 miljard eu ro op met de uitgifte van nieuwe staatsleningen. Het land moest wel een recordrente betalen. Voor een lening met een looptijd van 6 maanden kwam de rente uit op 6,5 procent. Dat is bijna 3 procent punt hoger dan vorige maand. De rente op schatkistcertificaten (kort lopende effecten) ging naar 7,8 pro cent, ook ruim 2 procentpunt ho ger dan bij de vorige uitgifte. De rente die Hongarije moet beta len steeg gisteren tot boven de 9 procent. Het land klopte voor hulp aan bij het IMF en bij de EU. zie onze websiteieconomie Bekijk de hele persconferentie van premier Mark Rutte londen - Groot-Brittannië maakt zich op voor de grootste staking in 30 jaar tijd. De actie tegen pen sioenhervormingen in de publieke sector staat voor woensdag op de rol. Maandenlange onderhandelin gen over de pensioenen hebben geen nieuwe inzichten opgeleverd. Premier David Cameron roept ouders op hun kinderen mee naar het werk te nemen, omdat de scho len toch dicht zijn. De stakingsbe reidheid is een graadmeter voor wat het land komend jaar nog te wachten staat. De grote vraag daar bij is of de ooit zo machtige Britse vakbonden weer miljoenen men sen op de been kunnen krijgen. Naar verwachting twee miljoen ambtenaren leggen op 30 novem ber het werk neer. Britse diploma ten worden teruggehaald uit het buitenland om de helpende hand te bieden bij de douaneloketten. Duizenden scholen houden de deuren gesloten. Op vliegvelden en in havens wordt chaos ver wacht. Zelfs de belastingdienst zou door de acties ontregeld worden. Volgens de overheid kan de sta king banen kosten en loopt het land een half miljard Britse pond (584.000.000 euro) aan inkomsten mis. Onzin, zeggen de vakbonden. den haag - De staking van schoon makers bij de ministeries van So ciale Zaken en Buitenlandse Zaken is voorbij. Er is een akkoord be reikt dat er toe leidt dat de schoon makers vanaf maandag weer aan de slag gaan. Het ministerie van Sociale Zaken heeft dat gisteren laten weten. Af gesproken is dat gedwongen ontsla gen worden voorkomen, ondanks dat er minder werk voorhanden is. Daarnaast wordt er onderzoek ge daan naar de werkdruk. FNV Bondgenoten noemt het resultaat een 'succes' van de staking. De vijf tig schoonmakers van de ministe ries staakten sinds 7 oktober. ontwerper: Hidde fauteuil met poef Gerard van den Berg viert dit jaar zijn 35-jarig jubileum als ontwerper van design zitmeubilajr. Tijd voor een over zichtstentoonstelling met historische tot de allernieuwste ontwerpen, schetsen, foto's en tekeningen van zijn hand. Op zondag 27 november is Gerard van den Berg aanwezig om te vertellen over zijn visie op design en hoe hij tot zijn ont werpen is gekomen. Tevens worden er, onder de aanwe zigen op deze dag, 5 gesigneerde Taboo-tafeltjes verloot. Don eetkamerstoel Havanna bank en fauteuil POT Interieur Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. T: 0115-562010 WWW.pot.nl J interieur! pot interieur axel deurne - Het is technisch mogelijk de vervuilende drijfmest uit de veehouderij binnen tien jaar in te zetten voor onder meer het opwek ken van energie en natuurlijke be mesting. Dat staat in een rapport van boerenorganisatie LTO Nederland en Natuur 8c Milieu. Volgens het rapport moet er wel een markt komen voor mineralen uit de mest, moeten er in de re gio's installaties komen voor mest verwerking en moet er ook een markt zijn voor de opgewekte duurzame energie. Dat vergt min stens 150 miljoen euro aan investe ringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15