L 9 spectrum f m Zaterdag 26 november 2011 dure zonnebril op gekregen. Pleisters be dekken het getinte glas, aan de binnenkant zijn witte watten geplakt. In de auto stoot ze met de bril tegen het raam. Zo ontstaat er een kiertje waardoor ze een glimp op vangt van een hoog gebouw met veel ver lichte ramen in de vorm van een hart. Meer krijgt ze niet te zien. De ontvoerders zien haar oogwit en bevelen haar te gaan liggen. De rit eindigt in een bos bij Eindho ven, pal naast de A2. De ontvoerders drei gen haar vast te binden aan een boom. Ze zwichten voor haar angstkreet 'Bind me niet vast. Ik zal doodvriezen op deze stille plek'. In ruil moet ze beloven een half uur haar bril op te houden, op deze plek. 'In een ruk val ik de Raaf om de nek en kus hem. Dank je, dank je voor wat jullie voor me gedaan hebben. Ik hoor hen terug lopen naar de auto. Ik hoor hoe ze wegrij den. Ik tel tot honderd, tot tweehonderd. Ik houd mijn adem in om zeker te weten dat er niemand is. Voorzichtig schuif ik de bril van mijn gezicht. Voor me ligt een sneeuwlandschap met een bijna dichtge vroren vijver. Ik ben in het paradijs terecht gekomen. Bij een van de woningen verder op brandt licht'. Als Toos van der Valk heeft aangebeld, voelt ze warmte en veiligheid. Eindelijk. De zaak komt dan in een stroomversnel ling. Binnen drie kwartier nadat ze zich te lefonisch bij de politie heeft gemeld, wordt in Konstanz de Italiaanse onderhan delaar opgepakt. Een dag later volgen arres taties in Brussel. Toos van der Valk weet heel zeker dat er in Brussel moet worden gezocht. 'Na weer een uur rijden zie ik met een schok waar we al die tijd naar heb ben gezocht. Hartvormige ramen in een hoog gebouw. Dan weer later, zie ik een verlicht huisje, een soort bushokje. Dit is de straat. Hier is het. We staan voor de in gang van de flat. Ik herken meteen de zwart-witte marmeren vloer. De conciërge bevestigt dat er rechts beneden Italianen wonen. Ze heeft hen weg zien gaan. Ze draait twee sloten open, boven en bene den. Dit is de flat, om de hoek is mijn ka mer. Maar waar is mijn tent? Zonder mijn minicel lijkt de kamer leeg. Op bed liggen de leren jacks van de ontvoerders. In de hoek staat een vuilniszak waaruit het oran je nylon steekt waar ik drie weken lang naar heb liggen staren. Naar buiten moet ik voor de frisse lucht. Maken dat ik weg kom voor de gangsters me weer te pakken krijgen. Anderhalf uur later, op het hoofd kantoor van de Brusselse recherche, krij gen we te horen dat het is gelukt. Drie van de vier ontvoerders zijn gearresteerd. Mijn missie is geslaagd, de monsters zijn gepakt, mijn nachtmerrie is afgelopen.' Elle van Rijn (schrijfster) en Toos van der Valk - Mijn ontvoering. Uitgeverij Artemis, 19,95 eu ro. De netto-opbrengst is voor bestrijding van leukemie. Filmproducent Fu Works bereidt een film van de ontvoeringszaak voor. reageren? spectrum®wegener.nl jjr- Toos van der Valk: „Er zat zoveel drang om te overleven, dat ik daarom misschien wel geprobeerd heb alles vast te houden." foto Dolph Cantrijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 125