II 'Heel bruikbaar materiaal' Boeman wordt vri 'We hechten er aan niet alleen highbrow-cultuur te bewaren' Van sober naar bont Veranderende maatschappij Conservator Klaas van der Hoek, Universiteit van Amsterdam zaterdag 26 november 2011 Het sinterklaasfeest is al eeuwen oud. Vroeger werden de geschenken oningepakt in manden gestopt of op tafels uitgestald. Later werd krantenpapier gebruikt Het oudst bekende sinterklaaspapier stamt uit de dertiger jaren van de vorige eeuw. De eerste ontwerpen zijn so ber, met weinig figuren verspreid op een witte achtergrond. Daarna wordt het alleen maar bonter, met meer figuren en andere elementen als pepernoten, appels, cadeautjes, stoffen, mijters enz. Populaire kleu ren en kunststromingen worden toe gepast. Luxere winkels onderschei den zich later door weer te kiezen voor soberheid. Door het toenemen de milieubewustzijn keert eind ja ren zeventig het degelijke bruine pakpapier terug, met sintmotieven. Ontwerpers van het sintpapier blij ven veelal anoniem. Een van de uit zonderingen is Joost Swarte, die pa pier voor warenhuis de Bijenkorf heeft ontworpen. Het sinterklaaspapier van Jan Carel Zadoks krijgt een plekje bij Bijzonde re Collecties van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Daar zijn ze erg blij met de collectie. „Het is heel bruikbaar on derzoeksmateriaal", zegt conserva tor Klaas van der Hoek. „Bepaalde trends en kunststijlen zijn terug te vinden in de collectie. Maar nog veel mooier is dat maatschappelij ke en technologische ontwikkelin gen zichtbaar zijn." Wetenschappers stappen met na me bij Bijzondere Collecties bin nen vanwege de grote hoeveelheid waardevolle boeken, handschrif ten, kaarten en andere bijzonder beeldmateriaal van soms eeuwen oud. Het vrolijke verpakkingsmate riaal van onze goedheiligman steekt daar wat vreemd bij af. Maar dat is juist mooi, vindt Van der Hoek. „Normaliter wordt pakpapier niet bewaard, het is weggooimateriaal. Dat maakt deze collectie juist bij zonder. We hechten er aan niet al stramme oude man in een fitte vro lijke baas, die zelfs een dansje waagt of zanger is in een rockband. De ontwikkeling gaat nog verder: er verschijnt papier waarop de draak wordt gestoken met de Sint door hem af te beelden als een dwaze, oubollige man. Natuurlijk kan Sinterklaas niet over al tegelijk zijn en dus nemen kinde ren de rol over van de bisschop en zijn knechten. Zo verschijnen kind pieten en -sinterklazen. Op het oudste sinterklaaspapier, van vlak voor de Tweede Wereldoor log, is Zwarte Piet nog een echte boeman. Hij stopt stoute kinderen in de zak om mee te nemen naar Spanje of geeft ze billenkoek met zijn roe. In de decennia daarna wordt die rol niet langer als pedago gisch verantwoord beschouwd. Piet ontwikkelt zich tot een vrolijke fi guur, die danst, klimt en zelfs sleet je rijdt. Ondertussen verandert ook Sinterklaas: van een autoritaire, Als in de jaren zestig de VS en de Sovjet-Unie elkaar de loef proberen af te steken in de ruimtevaart, laat dit ook onze goedheiligman niet on beroerd. Zo verschijnt Sinterklaas zittend op een raket. De maanlan ding van Neil Armstrong met zijn Apollo 11 inspireert een tekenaar tot Pieten in ruimtepakken, die zijn geland met een Bpollo-raket. Tot in de jaren vijftig worden Pieten vaak karikaturaal afgebeeld: over dreven negroïde, met ronde hoof den en dikke lippen. Daarna neemt de politieke correctheid een vlucht. De knechten krijgen een steeds lich tere huid, tot blank aan toe. Als Johan Cruijff c.s. het Nederland se voetbal op de wereldkaart zet ten, trekken ook Sinterklaas en zijn Pieten hun kicksen aan. Rond 1985 dringt de sportschoenenmode door op het sintpapier. Papier krijgt me taalglans, in navolging van de trend om auto's van een metal lic-kleur te voorzien. leen highbrow-cultuur te bewaren. Bovendien sluit deze verzameling mooi aan bij onze grote stripcollec tie. Sommigen vragen zich af waar om een universiteit stripalbums bewaart, maar dat is ook een hele cultuur op zich." Zadoks is niet de enige verzame laar van dit soort papier. Waarom heeft de UvA dan toch voor hem gekozen? „Hij bood ons zijn collec tie aan. Daarbij heeft hij ook diep gravend onderzoek gedaan naar dit onderwerp." Van der Hoek verwacht niet dat het papier vanaf nu nooit meer uit de archiefdozen komt. „Ik denk dat de collectie nog wel gebruikt gaat worden: voor onderzoek naar ontwerpers bijvoorbeeld. Het is ook prachtig materiaal voor een tentoonstelling." Bijzondere Collecties gaat niet zelf verder met verzamelen, maar is wel geïnteresseerd in andere soort gelijke collecties. Voor zover bekend is Zadoks' col lectie inpakpapier de enige die openbaar toegankelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11