•3 spectrum Zaterdag 26 november 2011 Vraag het een Oostendenaar en hij zal zeggen dat 'de illegalen' voor veel overlast zorgen. Wie na acht uur 's avonds in het park is, moet vrezen voor zijn leven. Overvallen zouden er aan de orde van de dag zijn. Uit het dierenasiel aan de rand van het park zouden 'die illegalen' honden stelen, die ze vervolgens opeten. Een paar maanden geleden nog was er een moord in 't Bosje. Zie je nou wel? Cae- stecker kent de verhalen. Maar ze klop pen simpelweg niet, weet hij. „Ik heb het asiel eens gebeld. Daar is de afgelo pen jaren één rashond verdwenen, waarschijnlijk gestolen. Die moord was een ruzie tussen twee West-Vla mingen. Tegen de beeldvorming valt echter nauwelijks te strijden. Wel zijn illegalen oververtegenwoordigd bij in braken en diefstallen. Daar treden we tegen op." In de schaduw van de Oos- tendse hoogbouw zijn ook mensen die zich het lot van de migranten aan trekken. Op zeker vier plekken in de stad delen organisaties voedsel uit. De belangrijkste daarvan is het CAW. Het uitdelen van voedsel leidt tot fric ties in de onderste laag van Oostende. Er kwamen zoveel illegalen op af dat de oorspronkelijke doelgroep, de dak lozen en armen uit Oostende, in de verdrukking raakte. Een woordvoer ster van de voedselbank past ervoor om namens haar stichting naar buiten te treden. „We hebben al genoeg pro blemen met de Oostendenaren die kwaad zijn omdat we illegalen hel pen." Intussen kijkt Said naar een fles je yoghurtdrank dat hij die ochtend bij het CAW meekreeg. Drie dagen over de datum. „This is not good." Hij vertelt over het leven in Koeweit dat hij achterliet. Hij behoort tot een be- doeïenstam. „We krijgen geen pas poort, geen werk, geen scholing, geen zorg. [n Londen ga ik werken. Dan te rug naar Koeweit. Dan ben ik ie mand." Het kostte hem 8 maanden en zo'n 4.500 euro om in Oostende te ko men, schat hij. Mesref betaalde 6.000 euro voor zijn reis. Hij is een van de weinigen die probeerde asiel aan te vragen. De meesten nemen de moeite niet. Mesref: „Als ik hier mocht wer ken, zou ik het doen. Nu eet ik wat ik krijg, verder doe ik weinig." Na een uurtje kletsen nemen Said, Hussein en Mesref afscheid. Said: „We gaan nog even wat slapen in een trein. Als ik morgen niet hier ben, dan zit ik op de boot. Of in de gevange nis." dag later weer in het park. Ze hebben de nacht doorwaakt, op zoek naar een geschikt ogenblik om bij de vrachtwa gens te komen. Said: „De afgelopen nachten hadden we door de controles weinig kans. But there will be other nights, insha'Allah." De vlucht naar de boten is echter niet zonder risico. Sommige vluchtelingen springen vanaf een brug op vrachtwa gens. Niet zelden breken ze daarbij wat. De Syriër Hussein heeft al tien keet geprobeerd de haven te bereiken. Hij laat zijn kuit zien, waar de afdruk van de tanden van een politiehond te zien zijn.. Voor de zoveelste keer op weg naar de haven. cent verdwijnt in een uitzetcentrum, de rest komt weer op straat „De suk kelaar krijgt een briefje mee dat hij binnen vijf dagen het land moet verla ten. Dat betekent dat hij vijf dagen le gaal hier is. Dat hij daarna het land verlaat, is meestal een utopie." Migranten kiezen voor Oostende om dat van daaruit vrijwel alle boten naar Engeland varen en omdat honderden vrachtwagenchauffeurs met opleggers gebruikmaken van de ferry's. In colle ga-haven Zeebrugge worden vooral losse containers verscheept. Daar is moeilijker in te breken. Bovendien va ren de schepen vanuit Zeebrugge op allerlei bestemmingen, dus de kans be staat dat de verstekeling na een lange reis uitstapt in het land dat hij ont vluchtte. Dat risico heeft Oostende niet. België is met slechts 67 kilometer kust populair geworden, als gevolg van de 'mangel' tussen Frankrijk en Neder land. In Nederland kunnen illegalen voor een onbeperkte periode worden opgesloten in de detentiecentra. Geen aanlokkelijk vooruitzicht voor wie op 'doorreis' is naar Engeland. Hoofdcommissaris Caestecker: „En Frankrijk heeft contracten met bij voorbeeld Algerije over het terugstu ren van mensen. In België is het vrij heid, blijheid. Het vreemdelingenbe leid valt onder de federale overheid. En juist die hebben we al ruim vijf honderd dagen niet." Said, Hussein en Mesref zitten een

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 119