m :<s 'Joie de vivre' in Apeldoorn 29 wonen vraag antwoord 'Vogels eten wel bessen van mijn Calliparca, 'Ik heb me laten vertellen dat afgevallen blad maar niet van andere, soortgelijke struiken' van een walnoot geen zegen is voor de tuin' wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 26 november 2011 Mi HALTERSTRAAT 197811980 gaan nadenken over de toekomst. De kinderen zijn het huis uit, we werken allebei parttime en we houden van reizen." Vlak voordat de huidige crisis op de huizen markt uitbrak, besloten ze te gaan huren. „Om meerdere redenen. Zo zijn de woonwensen die we had den op de koopmarkt onbetaal baar. We zitten nu in een prachtig appartement op de bovenste ver dieping. Alles gelijkvloers en toe zicht als wij er niet zijn. Boven dien zijn theater en restaurantjes om de hoek en is ons werk op fietsafstand. Een koopapparte ment zou al snel minimaal 500.000 euro kosten, zodat de woonlasten eerder zouden stijgen dan dalen. Nu kunnen we ons ge spaarde geld aan andere dingen uit geven. Aan dat heerlijke vakantie huis bijvoorbeeld." Reageren? wonen@wegener.nl S: Graag huren, alles gelijkvloers met oog op toekomst, vlakbij centrum voorzieningen en op fietsafstand van werk. Huurappartement op bo venste etage midden in centrum. 6: Vakantiehuis in de Morvan in Frankrijk. Bungalow met één grote slaapkamer, 4.000 vierkante meter grond in prachtige omgeving (met uitzicht op onder meer een kasteel). door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 De een kan niet genoeg krij gen van vogels in zijn tuin, de ander ziet ze liever naar het perceel van de buren verhuizen. C. Hagens be hoort tot de laatste catego rie. 'Al jaren hebben wij een Callicarpa in de tuin. Zodra de bes sen eraan komen - de enige reden dat ik de struik ooit kocht - komen de merels erop af. In een paar da gen zijn alle bessen weg. Hoe kan het dat in andere tuinen de bessen wél de complete winter aan de struik blijven zitten?' „Vogels kunnen leren", zegt deskundige Romke van de Kaa. „Wat ze in de ene tuin doen, doen ze niet per se in de andere. Merels zijn honk vast. Het is mogelijk dat de huisme rel een smaak voor Callicarpa-bes- sen heeft ontwikkeld. Waarschijnlij ker lijkt mij dat in de tuin waar de struiken worden geplunderd géén katten zwerven, in de andere wel." In deze tijd van het jaar heb je een loep nodig om nog een stukje border onder het bladerpak te ontdek ken. Tenminste, als je het blad niet bij elkaar harkt (of blaast), en dan afvoert. Nu is een laagje blad geen ramp voor de border. Sterker, het vormt een ideale winterdeken. Maar dat geldt niet voor al het blad, meent W. Naessens. Hij heeft gehoord dat het blad van de walnoot slecht is voor de tuin, vanwege het looizuurgehalte. „Het blad van walnoten bevat jug- lone, een stof die de groei van andere planten remt", weet Romke van de Kaa. „Een slimme manier om concurrentie om water en voeding tegen te gaan. Opruimen is het de vies, hoewel er ook planten zijn die zich van de walnoot niets aantrek ken, zoals bolgewassen. Looizuur heeft er weinig mee te maken." Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en waarom? En wat voor invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer aan llze Rike zijn of haar verhaal. Vandaag de Wooncarrière van Jan en Ans Buizer, die hun huis net voor de crisis verkochten en nu een penthouse huren en net een vakantiehuis kochten in Frankrijk. DOULOIN (F) M Ha 2011-heden infographic RW foto's familie Buizer Kijk, dit is het uitzicht, met daar zelfs een kas teeltje. Prachtig toch? De heuvelachtige omge ving is ideaal om te wandelen of te fietsen." Jan en Ans Buizer klinken enthou siast als ze foto's laten zien van hun pas aangeschafte vakantie huis. „Het ligt in de Morvan, in the middle of nowhere. De buur vrouw woont op 200 meter. Het is klein, met één slaapkamer, precies groot genoeg voor ons tweeën." Zelfs het bijhouden van de grote tuin, 4.000 vierkante meter, vin den de twee geen probleem. „Tui nieren is in Frankrijk vooral ont spanning. Het hoeft daar allemaal niet zo netjes. We zijn er voor ons plezier. Het huisje heet niet voor niets 'Joie de vivre'." Ian en Ans Buizer kunnen al op 55-jarige leeftijd zo van het leven genieten door een goed uitgekien- --de^^vBemcarrièreb-DieiyëgönlSnd Jan en Ans Buizer 6 keer verhuisd jaren zeventig met een klein bouw project in de binnenstad van Zut- phen. Als notarisklerk in die plaats zag Jan Buizer heel wat bouwplan nen voorbijkomen; dit project leek hem geschikt voor hemzelf en zijn aanstaande echtgenote Ans. „We kochten het in 1978, vlak voor de eerste crisis op de woningmarkt. Het duurde dan ook twee jaar voor we er konden wonen. Eigen lijk is alleen de voorgevel blijven staan, de rest is vernieuwd. Met hulp van subsidies van het rijk, de provincie en de gemeente." Toen ze vier jaar en twee kinderen later graag naar Apeldoorn wilden verkassen, mochten ze het huis in Zutphen dan ook niet zomaar ver kopen. „Er zat een anti-speculatie- beding op (een periode waarin je je aangekochte woning niet mag doorverkopen, red.). Daarom heb ben we het verhuurd-^""' Orndat-beideSchtelieden werkten, hij bij een notaris in Apeldoorn en zij vanuit huis, konden Jan en Ans Buizer toch een mooi huis kopen in de wijk Zevenhuizen. „Een drive-inwoning, met onderin een garage en een tuinkamer en de woonkamer op de eerste etage." 'Best leuk', ionden ze, maar vooral Ans Buizer iniste iets: 'dat we niet zo makkelijk de tuin in konden lo pen'. Toen het anti-speculatiebeding was vervallen, verkochten ze daar om beide huizen om een mooie twee-onder-een-kapper te kopen in een nog mooiere woonwijk. „Met van die witte breukstenen die toen zo modern waren. Het was den heel leuk huis met een prachtige tuin." óch was die tuin één van de rede nen dat ze in 2008 gingen verhui zen. „We hadden de tuin al onder- houdsvriendelijk gemaakt, omdat Jan aan een hernia werd geope reerd. Onder meer vanwege die ge zondheidsproblemen zijn we wel 1: In 1978 woning gekocht als bouw val inclusief (gesubsidieerde) nieuwbouwplannen, duurde tot 1980 (jaar van trouwen) voor het klaar was. Binnenstadshuis, drie slaapkamers en zolder, klein tuintje. 2: Werk Jan in Apeldoorn; groter huis (twee kinderen). Huis Zutphen ver huurd in verband met verkoopbe- ding. Drive-inwoning, beneden gara ge en 'tuinkamer', eerste verdieping woonkamer en keuken, daarboven grote badkamer en drie slaapkamers. 3: Tijdelijke huurwoning als nieuw huis wordt gebouwd. Hoekwoning. 4: Groter huis met grotere tuin; huis Zutphen én huis Apeldoorn ver kocht. Nieuw twee-onder-één-kap- huis met toen gangbare witte breuk steen. Mooie wijk, vlakbij het Loo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101