81 buitenland Déja vu op Tahrirplein f? Eurobastion vertoont scheurtjes Egyptische leger zegt 'sorry' Na een week van protesten en geweld, heerste op het Tahrir- plein gisteren een gespannen rust. Drie betogers vertellen over hun motivatie. Zij spreken zelf over een 'tweede revolutie'. j -jjjj Spatel KRAS.NL vrijdag 25 november 2011 ONLUSTEN EGYPTE 38 Het officiële dodental van de onlusten in Egypte sinds afgelopen zaterdag stond gisteravond op 38. CAIRO - In een ongebruikelijke stap heeft het Egyptische leger gis teren zijn spijt betuigd over de do den die de afgelopen dagen zijn ge vallen onder de demonstranten. Ze maakten verder bekend dat de verantwoordelijke personen zich zullen moeten verantwoorden. Na bestaanden krijgen compensatie en betogers die sinds zaterdag zijn opgepakt, worden vrijgelaten. Er vielen sinds het weekeinde 38 do den en ruim 3200 gewonden. De militairen komen niet tege moet aan de eis van de betogers om de macht op te geven. Onmid dellijk opstappen zou 'verraad aan het volk' zijn, zei generaal Mokht- ar al-Mullah. „We geven de macht niet op vanwege een menigte die slogans roept." Volgens hem verte genwoordigt de menigte op het Tahrirplein niet het volk. zie onze website:buitenland Motorrijders vervoerden ge wonden op het Tahrirplein Het Tahrirplein is opnieuw wereldnieuws. Egypte is te leurgesteld in het leger dat een overgang naar echte de mocratie blokkeert. 'Het zal een lange strijd worden.' door Joost Sijtsma Over het Tahrirplein in de Egyptische hoofd stad Cairo schalde be gin dit jaar de leuze: 'Het leger en het volk zijn één'. Een wat voorbarige strijdkreet, want het is de vraag of het volk en het leger ooit één waren. In ieder geval is de tegenstelling duidelijker dan ooit nu vele duizenden men sen al dagenlang eisen dat de mili tairen zich terugtrekken uit het landsbestuur. President Hosni Mu barak moest al in februari het veld ruimen. Veldmaarschalk Hussein Tantawi, leider van de Opperste Raad van de Strijdkrachten die nu het land regeert, heeft enkele toezeggingen gedaan tijdens een televisietoe spraak eerder deze week. „Dat vond ik interessant, Tantawi op de tv met zijn toespraak", zegt Roel Meijer, onderzoeker voor het Midden-Oosten bij het Nederland se Instituut voor Internationale Be trekkingen Clingendael. „Het was onthullend om te zien dat Tanta wi de nieuwe Mubarak is. Hetzelf de gestuntel als bij Mubarak, en waar Tantawi mee kwam, was ook te laat en te weinig. De mensen zien nu dat het leger niet in staat is het land te regeren en dat de mi litaire leider net zo'n oude man is als Mubarak." Met het vertrek van Mubarak had den de demonstranten even de il lusie dat Egypte een democratie zou worden. Maar het leger is een instituut dat al sinds de staats greep van Gamal Abdel Nasser in 1952 aan de macht is en Mubarak werd dan ook direct vervangen door veldmaarschalk Tantawi. De revolutie was uiteindelijk niet meer dan een wisseling van de wacht binnen de heersende mili taire elite. „Wat er nu gebeurt, zat er aan te komen", zegt Jan Jaap de Ruiter, arabist aan de Universiteit van Til burg, dan ook. „In januari waren er protesten tegen Mubarak, waar bij het leger zich vakkundig achter het volk heeft verscholen. Het le ger streed niet voor democratie, maar het wilde van de clan-Muba- rak af Zijn zoon Gamal was de ge doodverfde opvolger, maar de mili tairen zagen dit niet zitten omdat hij niet uit het leger voortkwam. Er was euforie onder de bevolking over de houding van het leger, maar het leger was niet veranderd. Het is de belangrijkste machtsfac tor gebleven." Een paar weken geleden hebben de militairen laten weten dat de nieuwe grondwet aan hun eisen moet voldoen. Ze willen het recht om artikelen uit de nieuwe grond wet te houden en het parlement mag de begroting van het leger niet controleren. Dat was een door zichtige poging van de militairen om hun privileges te behouden. En het was behoorlijk stom, zegt De Ruiter. „Ze hebben dat open lijk gedaan en dat was politiek on verstandig. Daar lieten de militai ren hun ware aard mee zien." Het resultaat was het oplaaien van het protest op het Tahrir-plein en in de havenstad Alexandrië. Bij dat protest plaatst De Ruiter echter wel een kanttekening: „Het probleem van deze tweede re volutie is de representativiteit. Er demonstreren nu veel mensen, maar het zijn geen miljoenen." Het houden van een referendum over de macht van het leger kan een slimme zet van Tantawi zijn. De Ruiter: „Er demonstreren nu duizenden mensen, maar er zijn zo'n 80 miljoen Egyptenaren. De helft is nauwelijks geletterd, die mensen zijn altijd de steunpilaar van het leger geweest." Uiteindelijk zal het leger de macht opgeven, verwacht Meijer: „Maar het zal een lange strijd worden." Als het leger wél snel de macht op geeft, ontstaat het probleem dat er geen instituties zijn die de macht kunnen overnemen. Duitsland gaf de indruk im muun te zijn voor de schul dencrisis. Deze week bleek dat toch ook een van de minst slechte jongetjes van de klas is besmet. door onze correspondent Oene van der Wal De eurocrisis heeft nu ook Europa's betaal meester Duitsland in zijn greep. De staat wil de met de verkoop van tienjarige obligaties deze week zes miljard eu ro ophalen, maar stuitte op desin teresse op de kapitaalmarkt. Beleg gers tekenden voor slechts 3,9 mil jard op de staatsleningen in. Daar mee kreeg het land voor eerst sinds 1999 niet voldoende geld bij elkaar om zijn schulden en tekor ten te financieren. Gisteren steeg de rente op Duitse obligaties naar 2,2 procent, dat is 0,5 procentpunt meer dan een week geleden. Duitsland leent dit jaar 275 miljard euro op de kapitaalmarkt. Tot eind dit jaar wil het land nog driemaal geld lenen, in totaal 13 miljard. Angstig vragen de Duitse media zich af of er sprake is van een keer punt. Tot nu toe waren Duitse staatsobligaties juist een vluchtheu vel in de crisis. Maar de wervel storm rond de mogelijke invoering van euro-obligaties trekt ook in Duitsland zijn sporen. Het vertrouwen in de financiële so liditeit is aan het wankelen ge bracht. Als de gemeenschappelijke euroschuldpapieren er komen, zal ook Duitsland een aanzienlijk risi co lopen, zo is de vrees. Kan het land zijn eigen schulden straks nog wel aflossen als het voor die van andere landen moet op draaien? Het is in essentie deze vraag die het hardnekkige verzet van bondskanselier Angela Merkel tegen euro-obligaties verklaart. Eu ro-obligaties zullen de Duitse ren te verder opjagen. Bovendien ma ken euro-obligaties het de grootste schuldenzondaars opnieuw te ge makkelijk tegen een kunstmatig la ge rente te gaan lenen. De mislukte obligatieverkoop maakt duidelijk dat ook Duitsland het risico loopt door de markt te worden getuchtigd. Vorige week kwamen er al scheurtjes in het bas tion toen ratingbureau Moody's de kredietwaardigheid van tien Landesbanken (de staatsbanken van de deelstaten) omlaag bracht. Zij hebben veel staatsobligaties ge kocht van landen als Griekenland en Spanje. Komt het tot grote af schrijvingen, dan kan de federale staat waarschijnlijk niet bijsprin gen. Zo groot is de onzekerheid over de miljardenbedragen die Duitsland mogelijk moet betalen aan het Europese noodfonds. De conjuncturele ontwikkeling helpt niet mee. Het instituut IFO in München waarschuwt dat Duits land zich niet aan de recessie in de eurozone zal kunnen onttrekken. De economische groei is zwak (0,5 procent verwacht in 2012). Insiders was al langer duidelijk dat Duits land qua staatsfinanciën niet het beste jongetje van de klas is, zoals de beeldvorming wil, maar slechts één van de minst slechte. Ook in Duitsland werkt het met over heidsschulden gefinancierde wel vaartsmodel niet meer. De federa le schuld bedraagt ruim 83 procent van het bruto binnenlands pro duct. Dat is de op vijf na hoogste in de eurozone en hoger dan die van Frankrijk of Spanje. De verbor gen staatsschuld, waarbij onder meer toekomstige verplichtingen voor ambtenarenpensioenen zijn meegerekend, ligt zelfs rond de 250 procent. Vandaag gaat minister van Financi ën )an Kees de Jager weer naar Ber lijn voor crisisoverleg met zijn Duitse en Finse collega's. De drie landen hebben een 'Triple A'-sta- tus voor de beste kredietwaardig heid, zo benadrukt De Jager graag. Maar ook de Finnen en de Neder landers moeten inmiddels meer rente op hun obligaties betalen. (Kerst)shoppen Beijing Deluxe r- 1 Verblijf in centraal gelegen 5-sterren hotel Rondreis Vietnam Compleet Nérgens voordeliger! Vertrek: 24/12/11 t/m 16/3/12 optioneel excursiepakket met o.a. de Grote Muur, de Verboden Stad en het Zomerpaleis voor slechts 99 inclusief vlucht, transfers, verblijf en ontbijt Zie www.kras.nl/25950 waarom zou je meer betalen Vertrek: 9/1/12 Urn 17/10/12 met o.a. Delhi, Varanasi, Orchha, het wereldwonder Taj Mahal, Jaipur,Pushkar en de rivier de Ganges incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisl. en excursies Zie www.kras.nl/25239 Vertrek: 4/2, 10/3 24/3 met o.a. Ho Chi Minh City, Mekong Delta, Dalat, Na Trang, Hoi An, Hué, Hanoi en boottocht Halong Bay incl. vlucht, verblijf, ontbijt, NL-spr. reisl. en excursies Zie www.kras.nl/36227 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van L/ Arke of 1^-reizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8