WD wil geen nieuwe affaires WD'ers verkiezen D66 boven de PW binnenland 17 POLITIEK Te veel WD'ers zijn de laatste tijd in opspraak gekomen. 'Het is slecht voor het aanzien Dat vindt Martijn Jonk, voorzitter van jongerenorganisatie van de partij en van de politiek' JOVD. Jonk is niet de enige die zich zorgen maakt. Martyr, jonk 'Als politici fouten makenworden ze daarop aangesproken.' vrijdag 25 november 2011 Frank van Dalen foto's ANP Benk Korthals Jos van Rey De WD wordt geplaagd door affaires. Kritische le den roeren zich aan de voor avond van het partijcongres. „Dit is slecht voor het aan zien van de WD." door Laurens Kok En het ging nog wel zo goed met de WD. De par tij werd de grootste van het land, mocht eindelijk de minister-president leveren en zag het ledental gestaag groeien. Niet zonder leedvermaak zagen de liberalen hoe die andere twee gro te volkspartijen, CDA en PvdA, vooral met zichzelf bezig waren en in rap tempo aanhang verloren. In de gangen van de WD hing al ruim een jaar de geur van triomf. De nervositeit is echter toegeno men na een opeenstapeling van af faires waarbij telkens WD'ers be trokken bleken. De Schiedamse WD-burgemees- ter Wilma Verver moest het veld ruimen na aantijgingen van machtsmisbruik en intimidatie, los van Rey, wethouder namens de WD in Roermond, Statenlid én senator wordt ervan beschul digd een bevriende projectontwik kelaar te hebben bevoordeeld. En voormalig COC-voorzitter Frank van Dalen stapte uit de Amster Loek Hermans damse WD-fractie na berichten dat hij een illegaal hotel runde. Meest pijnlijk voor de partij is nie- temin de crisis bij het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA). Topvrouw Nurten Albayrak, die in 2006 meeschreef aan het WD-ver- kiezingsprogramma, werd op non-actief gesteld na een conflict over haar buitensporige salaris. Dit gebeurde door voorzitter van de Raad van Toezicht Loek Hermans, wiens rol nu wordt onderzocht. Hermans is als WD-fractievoorzit- ter in de Eerste Kamer een belang rijke steunpilaar voor minister-pre sident Mark Rutte. Pikant in dat verband is dat er ook nog een on derzoek loopt naar het faillisse ment van de thuiszorginstelling Meavita, dat aan wanbeleid ten on der ging. Hermans was daar toen ook voorzitter van de Raad van Toezicht. De vele affaires hebben bij partij prominenten tot chagrijn geleid. Oud-minister Johan Remkes en ex-partijvoorzitter Bas Eenhoorn vroegen zich af of WD-bestuur- ders wel waakzaam genoeg zijn. Zij hekelen het grote aantal neven functies dat sommige WD'ers be kleden. Martijn Jonk, voorzitter van jongerenorganisatie JOVD, is van plan komende zaterdag de kat de bel aan te binden. Dan houdt de WD haar Algemene Ledenver gadering in Zaandam; Jonk is naast politiek leider Rutte een van de sprekers. „Al die affaires baren mij absoluut zorgen", stelt hij. Nurten Albayrak „Het is slecht voor het aanzien van de partij en van de politiek." Jonk zal in zijn toespraak in elk geval zijn ongenoegen uiten over 'het cir cus van verzamelen van commissa riaten'. Hij lijkt vooral zijn pijlen te richten op Loek Hermans, die volgens de WD-website 26 neven functies heeft. Jonk stelt echter al le WD'ers en de Eerste-Kamerle- den in het bijzonder aan te willen spreken. „Een te groot aantal com missariaten komt de kwaliteit van het toezicht niet ten goede." De JOVD-voorzitter suggereert invoe ring van een 'integriteitsrichtlijn', waaraan WD-leden zich moeten houden. „Het kan de partij immers onge looflijk schaden als het misgaat. De voorzitter zou daarin het voor touw moeten nemen." Die voorzit ter, Benk Korthals, is dat voorlopig zeker niet van plan, blijkt uit zijn (schriftelijke) reactie. Het hoofdbe stuur 'kent de signalen uit de par tij', stelt Korthals. „Als politici of bestuurders fouten maken, wor den ze daar door de partij op aan gesproken." Jonk vindt dat Kort hals zich bij incidenten hardop moet uitspreken. „Je kunt wel den ken: het waait wel over. Maar je kunt ook zeggen: 'Er is een grens overschreden'. Ik vind het sterk als een partij dat doet." zie onze websiteibinnenland Eén jaar kabinet Rutte: hoe staat de WD er nu voor? DEN HAAG - WD-bestuurders wer ken in een volgend kabinet liever samen met D66 dan met de huidi ge gedoogpartner PW. Een derde van de bestuurders maakt zich zelfs zorgen over de in hun ogen te grote invloed van PW en SGP op het beleid van het kabinet van WD en CDA. Dat blijkt uit een enquête die NRC Handelsblad samen met on derzoeksbureau OverheidlnNeder- land.nl heeft gehouden onder bijna tweeduizend WD-bestuur ders. Bijna de helft vindt dat de partij zich meer moet onderschei den van de PW. Maar 92 procent vindt het wel merkbaar dat Neder land met Mark Rutte een liberale premier heeft. Onder WD-bestuurders scoort Rutte veruit het best als WD-be- windspersoon. Op grote afstand volgen Henk Kamp (Sociale Za ken) en Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie). Ruim negen van de tien bestuur ders zijn tevreden met het beleid van het kabinet. Ook zijn ze het in grote meerderheid eens met de be zuinigingen. Wel reageren ze ver deeld op de vraag of er iets moet gebeuren met de hypotheekrente aftrek. Bijna de helft schaart zich achter het standpunt van de partij en van het kabinet dat die met rust moet worden gelaten. Maar een op de drie van de WD-be- stuurders wil wel een aanpassing. Twee van de drie bestuurders wil len een wettelijk verbod voor amb tenaren die weigeren homoseksue len te trouwen. De WD-fractie in de Tweede Ka mer stemde onlangs nog tegen een voorstel van deze strekking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7