i8l zeeland 'Ontpolderen Hedwige is in PvdA: Halt aan komst megastal Voorlichting Met artikelen over onder meer de Hedwigepolder en overblijf selen van het middeleeuwse Hulst speelt het Jaarboek 2011 van de Oudheidkundige Kring in op de actualiteit. Leren van het verleden op het Ravelijn Nog kaarten voor film Cornelia Peetoom maakt kennis met regio almanak Try out Ishtar vrijdag 25 november 2011 door Jean-Lou de Cucht HULST - De komst van megavar- kensstallen naar de gemeente Hulst moet een halt worden toege roepen. Daarvoor pleiten PvdA-Statenleden Ron de Kort en Anton van Haperen. De Kort en Van Haperen zijn ge alarmeerd door een aanvraag van Brabantse varkensboeren voor een vergunning in de gemeente Hulst. De boeren willen megastallen met elk 6720 varkens oprichten aan de Rummersdijkstraat bij Hengstdijk en aan de Kamperweg bij Vogel waarde. De PvdA'ers wijzen erop dat me gastallen gevolgen voor de gezond heid van de mens kunnen heb ben. Ook zijn zij van mening dat het welzijn van dieren in het ge drang kan komen. De Kort en Van Haperen vragen aan Gedeputeerde Staten (GS) of de provincie een rol speelt bij de vergunningverlening aan varkens houders. Ook willen zij weten of het college bekend is met de stevi ge overlast die een reeds gevestigd varkensbedrijf veroorzaakt in de omgeving van Kloosterzande. Tenslotte vragen zij of het college van GS zich ervan bewust is dat er elders in Nederland meer druk is op megastallen. „Wellicht zullen meer bedrijven hun oog laten val len op Zeeland. Daarmee komt duurzame plattelandsontwikke ling zwaar onder druk te staan." JAARBOEK OUDHEIDKUNDICE KRING 'DE VIER AMBACHTEN' HULST IJZENDIJKE - De dorpsraad van IJ- zendijke wil het Ravelijn openstel len voor publiek. Momenteel is er een hertenpark, maar de dorps raad wil het verdedigingsbolwerk in de toekomst gebruiken voor educatieve doeleinden. De plan nen moeten nog verder worden uitgewerkt en aan de bevolking worden voorgelegd. De aanleg van de skatebaan op een geasfalteerd terreintje achter de brandweerkazerne gaat niet door. Er is te weinig draagvlak on der de dorpelingen, die vrezen voor overlast. De dorpsraad is nu in overleg met de gemeente op zoek naar een nieuwe locatie. Geld voor aanschaf van toestellen is al beschikbaar bij de dorpsraad. Voor het verharden van een terrein wordt nog naat fondsen gezocht. door Eugène Verstraeten Over het al of niet on der water zetten van de Hedwigepol der is al heel wat ge zegd en geschreven; vanuit economische, politieke en ecologische invalshoeken. Maar over de cultuurhistorische waarde van het gebied heeft nog niemand gerept, stelt René Rottier vast in het Jaarboek 2011 van de Oudheid kundige Kring 'De Vier Ambach ten' Hulst. En dat is niet terecht, want de bodem moet volgens hem beschouwd worden als histo risch archief van een deel van Oost-Zeeuws-Vlaanderen. De dikke laag polderklei herbergt restanten van vroegere bebouwing en bewoning, zoals het voormalige kerkdorp Casuwele en het gehucht Stappaert. Als de polder onder wa ter wordt gezet, gaan die overblijf selen voorgoed verloren voor on derzoekers. En de archeologen kunnen het weten, want het naast gelegen Verdronken Land van Saef- tinghe is daar een mooi voorbeeld van. Daar zijn de bewoningsspo- ren grotendeels gewist, of niet meer te onderzoeken door de dras sige grond en de invloed van de ge tijden. Ontpoldering zou volgens Rottier het definitieve einde inlui den voor mogelijk onderzoek naar het cultuurhistorische erfgoed in de ondergrond van de Hedwige polder. Het zou ook indruisen te- Honderden landarbeiders werden ingezet bij de bedijking in 1904. gen de bepalingen van het Europe se Verdrag van Malta uit 1992, dat ook in Nederland sinds 2007 wets- kracht heeft. Uitgangspunt van dit verdrag is bescherming van archeo logisch erfgoed in de bodem. Waarmee de tegenstanders van ontpolderen weer extra munitie hebben voor hun strijd. De Kort: „Ik weet niet of het bij de beleids beslissingen wat had uitgemaakt, als bekend was geweest dat er ar cheologische overblijfselen aanwe zig zijn. Er zijn in ieder geval plan nen om boringen te verrichten in het gebied om de exacte locatie van Casuwele te bepalen." Dat er van alles in de grond zit is overigens geen echt geheim. Rot tier kreeg zelf een jaartje of dertig geleden de kans om een rond vlucht over de polder te maken vanaf het toenmalige vliegveld in Hulst en maakte toen al foto's waarop de restanten van oude be bouwing te zien zijn. In zijn bijdrage aan het Jaarboek zet René Rottier de geschiedenis van de Hedwigepolder en Saefting- he op een rijtje. „Het is wel heel actueel, maar wij willen als oudheidkundige kring zeker geen politiek bedrijven", zeg gen Jan de Kort en Willy Ver- Jaarboek 2011 schraegen van de redactiecommis sie. „We doen wel aan bezinning en vragen wel aandacht voor ons cultuurhistorisch erfgoed." Dat erfgoed is, sinds er bij de werkzaamheden aan de Bierkaai in Hulst van al les is gevonden, aardig in de be langstelling gekomen. Maar er is in Hulst natuurlijk nog veel meer te zien uit het roerige verleden. Aan de hand van oude kaarten en plat tegronden beschrijft Paul Stock man in het Jaarboek de ontwikke ling van middeleeuws Hulst naar de huidige stad. Met zijn bijdrage in de hand wordt een stadswande ling door Hulst een tocht vol ver rassingen. Andere artikelen zijn van Nathalie Martens over de reli1 gieuze verhoudingen in Hulst rond 1750, van Marc Buise over de geschiedenis van de jacht in Saef- tinghe en van Heieen van der Weel over de twee laatste klokke nisten voor de grote torenbrand in 1876. Daarna zou er tot 1958 geen beiaard meer klinken in Hulst. Het Jaarboek 2011 wordt zaterdag middag 26 november gepresen teerd in de Lieve in Hulst. Alle vijf de auteurs geven daar een toelich ting op hun bijdrage. De oudheidkundige kring heeft nu zo'n 650 abonnees. De Kort: „Maar dat aantal willen we graag uitbreiden. Dat is noodzakelijk om de jaarlijkse uitgave van het boek mogelijk te blijven maken voor een acceptabele prijs." Op een dertig jaar oude foto zijn de restanten van bebouwing in de Hedwi gepolder al te zien. foto Honoré Rottier Het lidmaatschap van de Oudheid kundige Kring De Vier Ambachten Huist bedraagt 20,60 euro. Het jaarboek 2011 wordt zater dag 26 november gepresenteerd in het Dienstencentrum De Lieve aan de Broodmarkt in Hulst. Aan vang 15.00 uur. De vijf auteurs lichten daar hun bijdragen toe. Leden kunnen het Jaarboek daar gratis afhalen. Niet-leden betalen 24,50 euro. Het Jaarboek is te verkrijgen via de website van de Kring www.de- vierambachten.nl, of via postbus 102, 4560 AC Hulst. Het Jaarboek is zaterdag ook ver krijgbaar tijdens de presentatie in dienstencentrum de Lieve. De presentatie wordt voorafgegaan door een carillonconcert tussen 14.15 en 15.00 uur door beiaar dier Sergej Cratchev. HOEK - De film Cornelia trok giste ren en eergisteren al een volle zaal in dorpshuis De Hoekse Rakkers. Ook vanavond en morgenavond (beide keren vanaf 19.30 uur) Tip? redactie@pzc.nl De negenjarige Lisanne uit Zierikzee is al erg bezig met de puberteit en al le veranderingen in het vrouwelijk lichaam die daarbij horen. Om haar in dit proces van opgroeien te helpen, heeft ze van een tante een boekje gehad. Het boekje is speciaal voor meisjes van haar leeftijd ge schreven. Het hoofdstuk over de maandelijkse cyclus heeft ze dan ook met interesse gelezen. Toen ze op een dag haar moeder zag lopen met een pak maandverband in haar handen, kon ze mama precies vertellen hoe het zat. Ja, dat is maandverband," sprak Li sanne wijs. „Maar er is nog iets dat je in kan brengen." Ze twijfelde even. „Dat heet tom-tom of zo..." wordt de film gedraaid, evenals morgenmiddag vanaf 14.30 uur. Voor alle drie de voorstellingen zijn nog een aantal kaarten be schikbaar. Zie www.hoekseftlm.nl OOSTBURG - De nieuwe cd 'Tussen Donker en Licht' van de Belgische groep Ishtar komt volgende week pas uit. Maar zondag zijn er al nummers van te horen in het Le- deltheater in Oostburg. Tussen Donker en Licht is een schijfje met originele Europese kerstliede ren - waaronder een (koe- ter)Waals herderslied - en nieuwe Ishtar-ballades, die dezelfde sfeer uitademen. Het optreden begint overmorgen om 15.00 uur. HULST - De landelijk partijvoorzit ster van het CDA bezoekt de drie regionale afdelingen in het kader van haar kennismakingstoer. Ruth Peetoom wil direct met de achter ban in contact komen. Op maan dag 28 november is Zeeuws-Vlaan- deren aan de beurt. Het program ma start in de Blaauwe Hoeve te Hulst waarna het CDA-gezelschap kort de Hedwigepolder aandoet. Peetoom praat daarna met bestuur ders van de afdelingen. Vervolgens wordt de avond afgesloten met een ledenbijeenkomst in Hotel van Leuven te Kloosterzande. ese Diep eschikbaar! Bezoek de bouwlocatie, bereikbaar vanaf de Houtkade! Zaterdag 26 november van 10.00-12.00 uur! gjgese schans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46