Vrijwilliger onmisbaar Welzijnshuis werkt aan koerswijziging Wi i8l zeeland Zanddijk in Yerseke is aan het verzakken na kappen van bomen Je moet wel wat doen na je pensioen HAAR VAN BOVEN ZIJ VAN Oiittala Dwangsom eigenaar pand Goes Vereniging Natuurmonumenten zoekt extra vrijwilligers. Deze vrijwilligers gaan meehelpen om de zuidkust (Tureluur) meer te promoten. vrijdag 25 november 2011 sssesss«SÊimtms6 AANBIEDING HARD FACE PANNEN koekenpan 0 20cm van 59,95 voor€ 39,95 koekenpan 0 24cm van 69,95 voor 49,95 koekenpan 0 28cm van 79,95 voor 59,95 wok of hapjespan van 89,95 voor 69,95 NU 15% EXTRA KASSAKORTING! Zolang de voorraad strekt. Gortstraat 28 4331 LC Middelburg 0118 617652 www.bovenenbeneden.nl wHwwmmmmmmimmmmswKmimsfflmmmmmmunmmmma&mmiBsuBm NATUURBEHEER door Melita Lanting goes - De gemeente Goes heeft de eigenaar van het pand van Auto- Team op bedrijventerrein Klein Frankrijk in Goes en dwangsom opgelegd. Het gebouw vertoont tekortkomin gen als het gaat om de brandveilig heid. Bij een controle is gebleken dat on der meer de aanduidingen voor vluchtwegen ontbreken. De eige naar heeft tot r januari de tijd om orde op zaken te stellen. Als de ei genaar dit nalaat, krijgt hij een dwangsom opgelegd van 3000 eu ro per week met een maximum van 30.000 euro. AutoTeam verkast eind dit jaar naar Car Village aan de Pearyweg. Supermarkt Lidl zal tijdelijk zijn intrek nemen op Klein Frankrijk tijdens de verbouwing. TOEKOMST Luisteren naar de samenleving door Melita Lanting zierikzee - Het Welzijnshuis gaat 'de straat' op. Niet zozeer letterlijk, maar wel figuurlijk omdat de orga nisatie meer wil luisteren naar sig nalen uit de samenleving. „We hebben in het verleden te veel be paald wat goed is voor de men sen", zegt Gertjan van der Salm, di recteur van het Welzijnshuis. Het vaker en beter oppikken van signalen is één van de speerpun ten in de structuurvisie Welzijns huis die deze week is gepresen teerd. In deze visie is voor de ko mende vier jaar in grote lijnen uit gestippeld waar het Welzijnshuis naar toe moet. Want dat het moet veranderen staat voor Van der Salm als een paal boven water. „Als je niets doet, heb je over tien of vijftien jaar geen bestaansrecht meer." De afgelopen tijd is het functione ren van het Welzijnshuis onder de loep genomen. Daaruit is gebleken dat het Welzijnshuis teveel werkte vanuit de aloude gedachte dat wel zijnsorganisaties dingen gaan be denken voor de samenleving. Die gedachte is volgens Van der Salm geheel achterhaald. Het is volgens De nieuwe natuur langs de zuidkust op Schouwen-Duive- land is bijna af. Al leen de laatst aange kochte gebieden wachten nog op inrichting, maar dat is vooral een geldkwestie. Nu vereniging Natuurmonumen ten de laatste hand legt aan de na tuur is de tijd gekomen om na te denken hoe het verder moet. Wor den de gebieden van de vereniging natuur 'met een hek er om' en al leen langs de randen kijken? Of zijn er kansen om mensen toe te laten in het gebied. „Daar staan we zeker voor open en willen we naar te kijken", zegt boswachter Femke Deelstra. „Misschien kan je er buiten het broedseizoen in en mensen laten lopen langs de karre- velden. Wij willen graag mensen betrekken bij de natuur." Om die gedachte handen en voe ten te geven worden vrijwilligers gezocht. „Creatieve mensen die met ons mee willen denken en hel pen om te kijken wat er mogelijk is." Gisteren is een informatie avond gehouden om vrijwilligers te werven, want die heeft Natuur monumenten niet voor de zuid kust (de gebieden in Tureluur). En dat terwijl de vrijwilliger van onschatbare waarde is voor de na tuur. Dat stellen zowel Natuurmo numenten als Staatsbosbeheer. Het zijn vaak de vrijwilligers die helpen bij excursies, een standje bemensen tijdens een open dag of een handje helpen met inventarise ren van de natuurgebieden. Handig, omdat ze de professionele krachten heel veel werk uit kun nen nemen. En, zo geven beide or ganisaties grif toe, zonder de vrij williger zou er niet zoveel kunnen gebeuren. In de Kop van Schouwen (bos- wachterij, Zeepeduinen) zijn vol doende vrijwilligers. Zowel bij Staatsbosbeheer als bij Natuurmo numenten hebben ze een trouwe groep die zonder al te veel moeite op peil wordt gehouden. Een andere belangrijke groep is de natuur- en vogelwacht. Deze na tuurkenners helpen vaak bij het in ventariseren in de natuurgebie den. Ze tellen de trekvogels, bestu deren de plantengroei en inventari seren de broedparen. Voor de zuidkust geldt dat alle maal niet. Daar staat de hele orga nisatie nog in de kinderschoenen. Dat heeft te maken met het feit dat de natuur nog maar net 'af is. Bovendien heeft het gebied op Schouwen-Duiveland van eige naar Natuurmonumenten tot nu toe wat weinig aandacht gehad. Met een kantoor in Kwadendam- me is de fysieke afstand soms groot. Daar wil de vereniging nu verandering in brengen. De zuid kust wordt speerpunt en er wordt gebouwd aan een trouwe club vrij willigers. Om die club te binden zou een ei gen onderkomen op het eiland heel erg helpen, denkt Femke Deelstra. „We willen heel graag een vrijwilligershuis waar we spul len neer kunnen leggen, waar vrij willigers elkaar ontmoeten en waar de excursies kunnen starten, maar zover is het nog niet." hem belangrijk dat er veel meer ge keken wordt naar de vraag vanuit de samenleving. En dat kan van kern tot kern wisselen. „Want Bruinisse is niet Brouwershaven." Deze nieuwe werkwijze betekent dat minder dingen worden opge legd en dat er meer ruimte is om initiatieven vanuit de inwoners te ondersteunen als daar behoefte aan is. „Dat vergt bij ons een om slag in denken", zegt Van der Salm. Hij verwacht daar geen gro te problemen mee. „Iedereen die ik hier over gesproken heb rea geert heel enthousiast." Het Welzijnshuis wil financieel ook minder afhankelijk worden van de overheid. Nu is de relatie met de gemeente heel intens. Voor het geld is het Welzijnshuis afhankelijk van de gemeente en dat maakt de organisatie gevoelig voor bezuinigingen. Door op zoek te gaan naar andere geldbronnen, zoals subsidies, wordt de financiële afhankelijk heid minder groot. Maar het gaat niet alleen om subsidies. Van der Salm denkt ook geld binnen te kunnen halen door kennis en erva ring (die p aanwezig is binnen het Welzijnshuis) aan te bieden aan andere organisaties. aarom ik vrijwilliger wil worden? Ach je moet toch wel doen als je met pensioen bent." Zo'n 25 mannen en vrouwen waren gister avond aanwezig op de voorlich tingsbijeenkomst over vrijwilligers werk voor Natuurmonumenten. De een heeft al wat ervaring, de ander denkt er nog over na. Zo ook drie mannen die in de pauze bij elkaar staan. Ze hebben wel in teresse. „Vooral voor het beheer", zeggen ze eensgezind. „Maar of het wat wordt is afwachten hoor." Waar mensen uiteindelijk mee aan de slag kunnen wordt in per soonlijke gesprekken bepaald. Mo menteel is vooral behoefte aan meedenkers. Mensen die stukjes willen schrijven voor de nieuws brief of meehelpen een excursie te organiseren. De aankomende vrijwilligers krijgen uitleg van Lindoana Todicescu van Na tuurmonumenten yerseke - Uit proefboringen is ge bleken dat de Zanddijk/Molendijk bij Yerseke aan het verzakken is. Dat bevestigt wethouder Kees Knuit van de gemeente Reimers- waal. Oorzaak van de verzakking is dat een jaar of tien geleden de bomen langs de dijk zijn gekapt. „De wor tels van de bomen zijn toentertijd blijven zitten en die beginnen nu te verteren", legt Knuit uit. Er moet een oplossing voor ko men. Daarom is de provincie, de ei genaar van de weg, op het mo ment bezig met een studie. Een van de mogelijke oplossingen is de dijk een meter af te graven. Daar mee zou de weg een stuk breder worden, wat ook de verkeersveilig heid op de bochtige dijkweg ten goede zou komen. Er staan 6o-kilometerborden, maar stelselmatig wordt er te hard gereden, ook door de zwaar bela den vrachtwagens die van en naar de industrieterreinen van Yerseke rijden. Ongelukken gebeuren er met enige regelmaat. „Sommige au tomobilisten rijden zo van de dijk af', constateert de wethouder. De Zanddijk en Molendijk hebben echter nog een functie als secun daire waterkering. Tijdens de Wa tersnoodramp van 1953 speelde die zelfs een cruciale rol. „Kruinin- gen is ondergelopen, Yerseke is ge spaard gebleven", waarschuwt ChristenUnie-raadslid Andries Ju- melet. „De dijken zijn nu natuur lijk wel hoger en steviger dan toen, maar bij een eventuele dijk doorbraak kan die meter wel eens niet genoeg zijn." Volgens Jumelet, die voor zijn pensionering bij Rijkswaterstaat werkte, zou het heien van damwanden een betere oplossing zijn. De provincie onderzoekt daar naast de mogelijkheid van een an dere ontsluiting van Yerseke vanaf de A58. Dat zou betekenen dat van af de rotonde een nieuwê weg moeten worden aangelegd. Bezoek de bouwlocatie, bereikbaar vanaf de Houtkade! Zaterdag 26 november van to.oo-i2.oo uur! ?g<j>ese Schans WWW COESESCHANS N L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 38