Als de klep van rancune opengaat boeken31 Logboek van een onbarmhartig jaar is schaamteloos openhartig NACHT OVER WEST WOUD WANDA REISEL vrijdag 25 november 2011 m me zitten hier m l\ goed", vindt \t \l Wanda Reisel W W en dat is zelfs een understatement. De na jaarszon staat laag, maar heeft kracht. Zo met de rug tegen het schuurtje is het goed toeven in het buitengebied van Holten. Aan de kim rijdt het verkeer over de Ar, maar zo ver draagt het geluid niet. Het zou hier doodstil zijn, ware het niet dat een erf verderop de maïs van het land gaat. Wanda Reisel is op bezoek bij een vriendin, haar oud-docente Nederlands ook, Agma Engelvaart. „Ik had Wanda in Amsterdam in de klas. Dat ze schrijfster zou worden, wist ik niet, maar ze had toen al iets spe ciaals." laren later, in r986 om precies te zijn, debu teerde Wanda Reisel met Jacobi's tocht, een bundeling van twee verhalen. Op het tuinta- feltje verkeert haar tiende boek - de bundel met toneelwerk meegerekend - in het gezel schap van een schaaltje pepernoten. Nacht over Westwoud is een roman met thrillerelementen. „Ik wilde nu eens een piotgedreven verhaal schrijven. Lekker le zen!" Ze voert een waarnemend huisarts ten tonele, Levi Levi. „Waarnemend, ook let terlijk." Hij vervangt tijdelijk de huisarts van het vlekje Westwoud. Een niets-aan-de-hand-dorp, zou je zeggen. Maar het borrelt in de onderbuik. Westwoud heeft een schapenboer die populair is bij moslims. Voor het offerfeest j«i bestellen ze een schaap bij boer Lamberts en ze komen de die ren allemaal tegelijk ophalen. Eén dag per jaar wordt het dorp overspoeld door auto's. En dan wordt een dorpsdeeme ook nog zwanger van de enige moslimjongen in het dorp (een Koerd en geen moslim, maar we ten zij veel?) - geheel vrijwillig en gepland, maar daar hebben de Westwouders geen boodschap aan. Criminaliteit in het dorp wordt de jongen in de schoenen geschoven. Waarna de waarnemend huisarts gedwon gen wordt zijn passieve rol af te leggen. Spannend tot na het einde, waar een cliff- hanger schreeuwt om een vervolg. „Dat wil ik graag schrijven. Veel lezers van het eerste uur hebben me de suggestie al aan de hand gedaan." Ze wrijft zich in de handen van voorpret. Nacht over Westwoud is geen stijlbreuk in het werk van Wanda Reisel (Curasao, 1955). Eerder laat de roman een nieuw facet zien van haar schrijven. Net zoals P.F. Thomése dat kan: elk boek in een andere stijl, met eenheid in de verscheidenheid. Ze knikt. „Als je twee lijnen kunt aanwijzen in mijn Wanda Reisel. door Theo Hakkert W kJ werk is dat aan de ene kant het psycholo gisch familiaire en aan de andere kam het politiek sociale. Ik heb nu voor het eerst een hechting tussen die twee weten te maken." Het begon, zegt ze, met het huidige tijdsge wricht. „Uit verontrusting over hoe een con flict van het ene op het andere moment kan omslaan. Over hoe snel en gemakkelijk we van mening veranderen en achter ander mans mening aanhollen." De inwoners van Westwoud willen hun dorp beschermen tegen de invloed van bui ten. Geen pottenkijkers, geen vreemdelin gen. Een slagboom moet het de moslims on mogelijk maken hun schapen bij boer Lam berts op te halen. „Angst voor de vreemde ling zit ingebakken. Praatjes kunnen snel de ronde doen, zeker in zo'n dorp. We zijn zo weinig empatisch tegenwoordig. Je merkt dat de sfeer zó kan omslaan. Als de klep van de rancune opengaat..." Op geraffineerde wijze heeft Wanda Reisel elementen uit haar directe omgeving ver werkt in Nacht over Westwoud. Voor de ver gadering van verontruste dorpelingen heeft ze rijkelijk geput uit bijeenkomsten van de eigenarenvereniging van het woonblok in het Amsterdamse havengebied waar ze woont. „Je hebt al gauw te maken met een dictatuur van de meerderheid. Of het geen idee zou zijn in de kale hal een kunstwerk te plaatsen. Als je ziet wat er dan aan brief foto Lenneke Lingmont/CPD jes met onfrisse boodschappen wordt opge hangen. Terwijl je denkt met redelijk intelli gente mensen van doen te hebben." Zelf vindt ze het bijzonder dat er altijd wa ter uit de kraan komt en er elke dag post wordt bezorgd. Ze is ook van de generatie die had verwacht dat welvaart en welzijn de mens socialer hadden gemaakt. Ze citeert Nobelprijswinnaar Imre Kertész. „Hij zei: 'Wat wonderlijk is en echt onver klaarbaar is niet het Kwaad maar, integen deel, het Goede'. Welvaart heeft geen gelijk heid gebracht, maar egoïsme. De inwoners van Westwoud redeneren: dit is ons para dijs, we zetten er een slagboom voor." Een van de leukste aspecten van de roman is dat de echte hoofdpersoon in het hele boek niet voor lijkt te komen. Levi Levi ver vangt dokter Frits Simons, die een tijdje in Zuid-Afrika zit. Zijn geest waart rond in zijn dokterswoning - evenals zijn killerkater Flip, die niets van Levi moet hebben. De lezer zou zelfs kunnen vermoeden dat hij Levi Levi in de val heeft gelokt en met een subtiel geregisseerde wraakoefening be zig is. „Ik heb daar wel zo mijn ideeën over, maar dat mag iedereen zelf bedenken." Ze lacht er geheimzinnig bij. Wanda Reisel - Nacht over Westwoud. Contact, 19,95 euro. De tiende van Wanda Reisel is een roman vol suspense. In Nacht over Westwoud schrijft ze over angst voor vreemdelingen. „Welvaart heeft geen gelijkheid gebracht, maar egoïsme." door Theo Hakkert Connie Palmen - Logboek van een on barmhartig jaar. Prometheus, 19,90 euro (geb.) Als een schorpioen, zo bijt Log boek van een onbarmhartig jaar van Connie Palmen zich zelf in de staart. Vriendelijker ge zegd: het boek is rond, het boek gaat zelfs over zichzelf. Het heeft nog met Enschede te ma ken. In februari was Connie Palmen een van de deelnemers aan Saint Amour, de dichters- en schrijverska ravaan die in de Valentijnsmaand door het land trekt. Het was hier dat Palmen voor het eerst iets las uit het boek waar ze aan bezig was, een rouwlogboek. Haar echtgenoot Hans van Mierlo was overleden, op 11 maart 2010. Van Mierlo, oprichter van D66, oud-minister van Buiten landse Zaken, oud-minister van Staat. Ze waren elf jaar samen, maar pas vier maanden getrouwd. Wat toen zo indrukwekkend was, en fraai verwoord, is dat nu in boek vorm nog steeds. Het begin van Log boek van een onbarmhartig jaar is prachtig. Mooie zinnen ook. 'Rouw bedient zich in het lichaam van dezelfde taal als verliefdheid, er is geen onderscheid. Rouw is ver liefdheid zonder verlossing. Ik ben panisch zonder hem'. Connie Palmen voegt zich met Log boek van een onbarmhartig jaar in een trend die ze zelfheeft helpen zet ten. Na de dood van Ischa Meijer schreef ze de roman J.M.. Nu kon het niet een roman worden, vond ze. 'Niet omdat ik er geen fictie van kan maken, maar omdat ik in de pure fic tie leef, omdat ik volledig ben overge leverd aan de verbeelding. Ik maak het heden niet mee.' P.F. Thomése maakte geen roman van Schaduwkind, A.F. Th. van der Heijden amper 'een requiemroman' van Tonio, Erwin Mortier niet van Gestameld liedboek. Wat is er met de vorm dat dood en aftakeling er niet langer in passen? Logboek van een onbarmhartig jaar is schaamteloos openhartig. Om de woorden van haar broer Erik Pal men aan te halen: 'Van een intimi teit die de adem beneemt'. Hij leidde de presentatie van het boek in De Rode Hoed in Amsterdam. Interessant die avond was vooral het interview dat haar werd afgenomen door Kristien Hemmerechts, wier echtgenoot Herman de Coninck ooit op straat in Lissabon is overleden. Hemmerechts vermeed het woord, maar of het niet al te voorspelbaar was dat dit boek er zou komen? Zo als ook Julian Barnes niet heeft ge schreven over de dood van zijn vrouw. Dat vond Connie Palmen niet logisch. „I.M. heeft al mijn latere boeken veranderd. Zo'n boek moet er zijn. Als je leven zo samenvalt met je boeken, dan zou er een gat ont staan. Iedereen zal blijven praten over het ontbrekende boek van Bar nes." Ze bestreed ook Hemmerechts' opmerking dat het opeens bon ton is om 'rauwkost' te schrijven (term Reinbert de Leeuw). „Het zijn boe ken die geschreven moeten worden." Laat onverlet dat Connie Palmen een zeldzaam zelfingenomen boek heeft geschreven. Ze claimt Van Mierlo he lemaal voor zich. Wie niet voyeuris tisch is ingesteld, zal vaak van de pa gina's wegkijken. Lezing Connie Palmen: dinsdag 29 nov. in Porgy Sr Bess Terneuzen om 20.00 uur. CONNIE PALMEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 31