21 zeeland Evacuatieplan instellingen onder de loep Ook met Brandweer voor schepen Nog even vrijdag De krant 6 weken voor 18 euro! De Zeeuwse Veiligheidsregio richt de schijnwerper op evacuatieplannen van de zorginstellingen in deze provincie. vrijdag 25 november 2011 EF door Ondine van der Vleuten Gisteren kregen wij een e-mail: een foto van ons kleine nichtje, in haar hand een afbeel ding van een Zwarte Piet. Met een glimlachje dat tussen triomfante lijk en beschuldigend in zweefde, wees ze recht de camera in. Erbo ven hadden haar ouders in grote letters geschreven: SARAH KENT HET GEHEIM!! Pfff. Wat een opluchting. Sinter klaas, dat is voor mij een tijd van op eieren lopen. Een faux pas ligt voortdurend op de loer. Zo dacht ik eens gezellig samen met zoon Wolf te gaan kijken naar de speel film Alles is Liefde. Voor alle leef tijden, stond er op. De film was nog maar net begon nen, of een opgewonden stem be gon in de voice over te verkondi gen dat Sinterklaas niet bestaat Ik wist niet hoe snel ik op 'stop' moest drukken. Bij ons thuis wordt nog serieus ge loofd, maar het is kantje boord, merk ik wel. Een paar dagen gele den werd het even precair. Mijn zoon beet het hoofd af van de cho coladepiet die hij die morgen in zijn schoen gevonden had, kauw de even bedachtzaam, en zei toen: „Zeg eens eerlijk, mam. Heb jij die in mijn schoen gedaan?" Het angstzweet brak me uit. Ge lukkig dat ik hem met de hand op het hart kon bezweren dat ik het niet geweest was, want ronduit liegen valt mij zwaar. Maandagavond speelde ik wél voor Zwarte Piet. De volgende morgen kwam mijn zoon ver baasd binnenrennen met zijn schoencadeau: een chocoladelolly. In de vorm van een kerstman. Oeps. „Sint heeft Wolf een kerst manlolly cadeau gedaan. Raar he?", zei mijn man, en keek mij doordringend aan. Hij vindt mij als Piet geen knip voor de neus waard. Ik vergeet na melijk de appel uit de schoen te halen (zoals iedereen weet, wissel geld voor het geschenk) en leg de wortel steeds weer terug in de groentenmand. „Hebben we nog een wortel voor het paard, mam? Hee! Die ziet er net zo als die van gisteren!" Ach ja. Volgend jaar is het voorbij. Voor altijd. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON WKÊÊÊÊÊ PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening c De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft 1 1 nadere informatie aan MAj EVACUATIEOEFENING door René Schrier De Veiligheidsregio Zee land gaat strenger toe zien op adequate eva cuatieplannen bij ver zorgingsinstellingen. Niet dat de mensen van de Veiligheidsregio meteen bij alle Zeeuwse instellin gen op de stoep zullen staan. Eerst is er aanstaande maandag een bij eenkomst voor bestuurders en me dewerkers van de instellingen over dat onderwerp. Later zal de Veilig heidsregio nagaan of die plannen ook bijgehouden worden. Overigens heeft Ronald de Meij, di recteur publieke gezondheid van de Veiligheidsregio, niet de indruk dat er van alles aan de plannen schort. Volgens hem staat het on derwerp wel goed op het netvlies bij de instellingen. Hij merkt ook dat de instellingen coöperatief zijn als gevraagd wordt mee te denken over rampenscenario's. Meestal zijn er ook wel rampen- of evacue- ringsplannen. Alleen schiet het er wel eens bij in, die plannen up-to-date te houden. De bijeen komst van maandag is dan ook be doeld om de instellingen bij de les te houden. De Meij kan zich wel voorstellen dat het lastig kan zijn om te oefe nen met patiënten, zeker als die aan bed gebonden zijn. Maar het is hem opgevallen dat instellingen daar heel creatief mee omgaan. Zo worden wel eens studenten inge zet als er geoefend moet worden. Hij geeft aan dat ook instellingen zo maar getroffen kunnen worden door calamiteiten of problemen zo als een stroomstoring of een brand. „Als de stroom uitvalt, werken de liften niet meer. Dat heeft grote ge volgen bij een evacuatie", zegt De Meij. Instellingen hoeven ook niet meteen alles uit de kast te trekken als ze willen oefenen, vertelt hij. „Ie kunt zogenaamde table top-oe- feningen houden met bijvoor beeld poppetjes, of papieren oefe ningen waaraan alleen de leiding gevenden meedoen." Overigens zijn de instellingen wet telijk verplicht over de plannen te beschikken. .:v Brandweermannen oefenen een evacuatie. MIDDELBURG - Zeeland krijgt specia listische brandweerteams voor de scheepvaart. De Veiligheidsregio Zeeland en de provincie beginnen vanaf 1 januari volgend jaar met het oprichten van deze teams. Daarbij wordt samengewerkt met België, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Ongeveer veertig Zeeuwse brand weerlieden worden in 2013 opge leid om branden aan boord van schepen, bijvoorbeeld op de Wes- terschelde, te bestrijden. Ook al oefen je met poppe tjes, de stress kun je heel dicht benaderen. Daar voor hoefje niet veel bloed en ge schreeuw om je heen te hebben", is de ervaring van woordvoerder Jaap Nelemans van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Het ADRZ oefent vier keer per jaar, waarvan twee keer samen met de brandweer. De oefeningen in het ziekenhuis beperken zich ie dere keer tot één afdeling, om de bedrijfsvoering niet te veel over hoop te halen. De ziekenhuizen hebben twee soorten rampenplannen, voor cala miteiten buiten het ziekenhuis en voor calamiteiten in het zieken huis zelf Bij dat laatste speelt ook de bedrijfshulpverlening een grote rol. Hetzelfde is het geval bij de Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen Daarvoor is specialistische kennis nodig, zegt projectleider Jeroen Zonnevijle van de Veiligheidsre gio. „In tegenstelling tot huizen kan je op schepen niet zomaar blussen met water. Daarnaast zijn schepen complex, omdat ze vaak veel ruimtes hebben." In 2014 komt er een grootschalige internationale oefening, georgani seerd door het Verenigd Konink rijk. De brandweerteams moeten daarna, in de tweede helft van 2014, actief zijn. VIDEOJOURNAAL Z2 Dagelijks het Zeeuwse nieuws in twee minuten videojournaal op www.z2.nl STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto r een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2