sport 127 ander bleef Barrichello hoopt op twintigste F1-seizoen Contador heeft laatste woord in zaak bij CAS Groot respect voor icoon Van der Kuijlen r mag voluit gaan tegen Bergsma Stoppende Dijkstra: 'Ziekmakende selectieprocedure' Grand Départ honderdste Tour op Corsica _L foto Francois Wieringa bang voor het verlies van het Ne derlanderschap. Bergsma, Arjan Stroetinga, Cristijn Groeneveld en vrijdag 25 november 2011 mer moest coach Gerard Kemkers meer dan eens aan het zadel van Sven Kramer trekken, chaatser tijdens een fietstraining te diep wilde gaan. Toen diens pupil revalideerde van tnblessure moest hij namelijk rustig zijn conditie opbouwen. Inmiddels mag Kramer weer Kemkers in Astana. Kramer rijdt morgen op de 5000 meter tegen dé man in vorm, Jorrit olympisch kampioen heeft sinds februari 2005 geen direct duel op die afstand verloren. Rob Hadders zetten de plannen door. De vier reden in november 2009 het Kazachstaans kampioen schap en Bergsma pakte de titel op de 5 kilometer. „In het Russi sche Tsjeljabinsk, want de baan in Astana was toen nog niet klaar." Vorige week kwamen de herinne ringen aan het avontuur wel even boven toen hij terugkeerde in de Russische stad. „Een mooie tijd, ik heb er geen spijt van." De plannen strandden toen de in ternationale schaatsbond ISU dwars ging liggen. De 'Kazakken' werden in Calgary van het ijs ge stuurd en mochten bij de World Cup in Salt Lake City niet starten. Daarna kwam wel toestemming, maar de kans op kwalificatie voor de Spelen was toen verkeken. De vier trokken zich terug. „We heb ben niets meer uit Kazachstan ver nomen. Er lag geloof ik wel een paspoort voor me klaar, maar dat heb ik nooit ontvangen." Met zijn Nederlandse paspoort kon Bergsma zonder problemen zijn bijna nieuwe vaderland bin nenkomen. „Ik heb me er ook niet druk om gemaakt. Ik had na tuurlijk geen idee hoe ze na dat mislukte plan tegen me aankeken. Maar het viel mee." De schaatsliefhebbers in Ka zachstan zullen nog wel eens ba len dat Bergsma en consorten des tijds de plannen afkapten. De 25-jarige Bergsma maakt aan het begin van dit seizoen indruk op de langebaan. Als burger van hét schaatsland bij uitstek. Bergsma is gelukkig dat hij in Astana gewoon in het oranje schaatst. „]a, achteraf ben ik blij dat het niet is doorge gaan. Als Kazach had ik ook niet Nederlands kampioen op na tuurijs kunnen worden." Zijn mooiste overwinning tot dusver. „Ik ben blij dat ik nog Nederlan der ben." door Hans Leber sao paulo - Met negentien sei zoenen en 321 races in de Formule 1 is Rubens Barrichello de meest er varen Fr-coureur aller tijden. Zijn 322e race, dit weekeinde in zijn Braziliaanse geboorteplaats Sao Paulo, kon wel eens zijn laatste worden. De 39-jarige Barrichello zint echter op nóg een jaar. Hij wil er, mocht het nodig zijn, zelfs voor betalen. Zondag zal voor zijn huidige team Williams waarschijnlijk weer roem loos eindigen. De auto van Barri chello en Pastor Maldonado is dit jaar totaal niet competitief Vijf schamele WK-puntjes scharrelde het team nog maar bij elkaar in achttien races, die vaak ook niet eens werden uitgereden. Tegen zo'n decor is het jammer, zei Red Bull-courer Mark Webber gisteren, dat een groot sportman als Barri chello afscheid zou moeten nemen van de Formule 1. „Hij heeft veel betekend voor deze sport. Ik gun hem een mooier afscheid." De situatie bij Williams is aller minst rooskleurig. Het zou maar zo kunnen zijn dat er volgend jaar geen plaats is voor Barrichello. Coureurs die veel geld meenemen, kunnen bij de Britse renstal wel eens hard nodig kunnen zijn tegen de achtergrond van de wereldwij- ■HBMMMSMmMi de economische crisis. En anders zijn er ook nog wel andere, jongere coureurs die op de deur kloppen. Zoals de Finse oud-wereldkampi oen van 2007, Kimi Raikkönen. Barrichello, die zijn gloriedagen be leefde als tweede coureur bij Ferra ri ten tijde van Michael Schuma cher, boekte elf overwinningen in zijn lange carrière. Hij haalde bij de Italiaanse renstal tussen 2000 en 2005 twee tweede, twee vierde en één derde plaats in het coureurs- Rubens Barrichello wereldkampioenschap. Na enkele mindere jaren bij Honda beleefde hij in 2009 nog een topjaar, toen het voormalige Honda-team onder Ross Brawn door een vernieuwen de 'dubbele diffuser' de wereldkam pioen (Jenson Button) en de num mer drie (Barrichello) leverde. Brazilianen bij Ferrari, het is een apart slag mensen. De markt voor Ferrari's is in het Zuid-Amerikaan se land zo groot, dat een Braziliaan se coureur voor de Italianen een beetje een must is. De huidige 'Fer- rari-Braziliaan', Felipe Massa, liet gisteren weten dat hij vindt dat zijn landgenoot moet stoppen. „Rubens heeft bij de beste teams gereden in zijn lange carrière. Er zijn nu van de twaalf teams vijf of zes waar je moet betalen voor een stoeltje, absurd. Rubens moet niet naar geld hoeven te zoeken om te kunnen rijden, na zó'n carrière." De grote populariteit van Barri chello wordt niet alleen door zijn langdurige aanwezigheid in de sport verklaard. De man heeft al tijd als een pr-zuil fans én media te woord gestaan. Voor hem is de Braziliaanse Grand Prix altijd bij zonder en hij voelt zich er goed. Het hoeft niemand te verbazen als er zondag toch, voor de zekerheid, iets van een feestje wordt georgani seerd door de fans. Ook al wil Bar richello zelf nog een jaar door. laren - Hockeyster Wieke Dijk stra heeft gisteren in scherpe be woordingen haar interlandloop baan beëindigd. De 27-jarige aan voerster van Laren spreekt in een persbericht van een „respectloze en ziekmakende selectieprocedu re" voor de Spelen van 2012. Bondscoach Max Caldas heeft het volledig bij de 123-voudige inter national verbruid. „Ik ga. de winterstop gebruiken om wat af stand te nemen en te herstellen van de persoonlijke en emotionele schade die mij is toegebracht." Dijkstra werd afgelopen zomer door Caldas buiten zijn EK-selec- tie gehouden. Woensdag kreeg zij van de Argentijnse oud-internatio nal te horen, dat ze ook voor het trainingskamp komende maand in Alicante niet was geselecteerd. Vol gens Caldas heeft de ervaren Dijk stra, die sinds haar debuut in 2003 alle internationale hoofdprijzen met Oranje veroverde, te weinig progressie laten zien in haar spel zonder balbezit. De keuzeheer van de succesvolle vrouwenploeg had Dijkstra voor Londen 2012 nog niet helemaal af geschreven. De routinier heeft evenwel geen vertrouwen meer in Caldas, die ze overigens in haar uit gebreide toelichting niet één keer met naam noemt. „Ik had mijzelf een sympathieker en mooier mo ment gewenst om te stoppen. Ik ben voornamelijk opgelucht dat er nu een einde is gekomen aan de poppenkast waarin ik sinds juli on verwacht verzeild raakte." lausanne - Alberto Contador is gisteren vertrokken uit Lausanne, waar de zaak rond zijn vermeend dopinggebruik in de Tour van 2010 diende voor het sporttribu- naal CAS. De Spaanse wielrenner stapte, volgens omstanders met zichtbaar rode ogen, zonder de pers te woord te staan in een taxi samen met zijn broer Fran. De besloten hoorzittingen, die maandag begonnen, zijn ten ein de. „Contador had het laatste woord", verklaarde Matthieu Reeb, secretaris-generaal van het CAS. „Hij heeft ongeveer een kwartier gesproken." Het sporttribunaal moet zich uit spreken over het beroep dat we- reldantidopingbureau Wada en de internationale wielrenunie UCI hebben ingediend tegen de vrij spraak van de renner bij wie mi nieme sporen van het verboden middel clenbuterol waren aange troffen. Contador, die aanvoert dat het middel via 'vervuild' vlees in zijn lichaam is beland, riskeert zijn Tourzege te moeten inleveren en een schorsing van twee jaar. De uitspraak van het CAS wordt pas rond de jaarwisseling verwacht. Een driekoppige jury, onder lei ding van de Israëliër Efraim Ba rak, velt het oordeel. „Er zijn nog veel documenten te analyseren. Dat kost tijd", zei Reeb. Contador had ter verdediging onder anderen een deskundige op het gebied van leugendetectors meegebracht. De tegenpartij bracht onder anderen de slager in stelling die het vlees zou hebben verkocht. Bij de Bask werd bij controles nog nooit met clenbu terol behandeld vlees aangetrof fen. parijs - De Ronde van Frankrijk start in 2013, tijdens de honderdste editie van het grote wielerevene- ment, op Corsica. Dat heeft organi sator ASO gisteren bekendge maakt. Op 6 december komen op de officiële presentatie in Ajaccio meer details naar buiten. De kran ten in Corsica weten al te melden dat er drie etappes op het eiland worden verreden. Het eiland in de Middellandse Zee was nooit eerder gastheer van een etappe in de Tour. Directeur Chris tian Prudhomme van de grootste wielerkoers ter wereld had altijd de wens om de Tour naar Corsica te brengen, maar om logistieke re denen is het niet eerder gebeurd. Wedstrijden als Parijs-Nice en het Criterium International hebben het eiland wel al eens aangedaan. Volgend jaar begint de Ronde van Frankrijk in Luik. door Rik Elfrink eindhoven - De presentatie van de biografie van Willy van der Kuijlen (64) zorgde gisteren voor sfeer in het Philips Stadion. Het middel punt van de bijeenkomst was nuch ter, zoals altijd. „Dit voelt heel pret tig-" Terwijl zijn kleinkinderen Mitchel en Kelsey op de foto gingen met Guus Hiddink en Bert van Mar wijk, onderging Willy van der Kuij len alle aandacht rondom zijn bio grafie, Onze Willy. „Er is veel mooi volk gekomen." De voetbalwereld rukte gisteren uit voor 'mister PSV'. Burgemeester Fons Jacobs van de gemeente Hel mond gaf met een knipoog een nieuwe betekenis aan het begrip 'Skiete Willy'. Volgens hem is het afkomstig van 'verschieten', Willy zou iedereen schrik hebben aange jaagd. De aanwezige Helmonders wilden met de van oorsprong Lim burgse burgervader geen seman tiek bedrijven, maar weten wel waarom Willy die bijnaam echt had. Niemand schoot zo hard als hij. Kappen, draaien en met links of rechts uithalen, het was zijn han delsmerk. 'Skiete Willy' trof zo vaak doel (311 keer in de eredivisie) dat de bonds coach hem gisteren 'een van de grootste Nederlandse voetballers ooit' noemde. Van Marwijk was naar het Philips Stadion gekomen om het eerste exemplaar aan 'De Kuijl' uit te reiken. Zonder uitbun dig te worden, was Van Marwijk vol lof „Je hebt van die mensen die zogenaamd gewoon gebleven zijn en dat uitdragen. Ik haak dan af Bij Willy is het anders, die bleef écht gewoon en heeft het daar nooit over. Die is echt gewoon."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 27