Politie jaagt op brandstichters coniferenhagen Muurtje beschermt én 201 zeeland Nieuwe weg Koudekerke beplant Zorg over toename branden in Terneuzen weekenddiensten Waterschap Scheldestromen pakt volgend jaar de 'zwakke schakel' in de kust bij Breskens aan. Met name op en rond het Veerplein verandert het één en ander. vrijdag 25 november 2011 door Raymond de Frel terneuzen - Het zijn relatief klei ne incidenten, maar het worden er de laatste tijd wel erg veel. Na een piek in maart vatten de afgelopen weken tal van coniferenhagen in Terneuzen vlam. Voor de politie is de maat nu vol; drie rechercheurs houden zich continu met de bran den bezig, in de hoop de dader(s) snel in de kraag te vatten. Wie in Terneuzen een coniferen- haag in zijn tuin heeft staan, loopt de laatste weken weer een risico. Dat was begin dit jaar ook al zo, toen bomen in onder meer de Snelliusstraat, Vincent van Goghstraat, Van der Waalsstraat en Oranjestraat in brand vlogen. In die periode vond de politie het nog te vroeg om over Middelburg se toestanden te spreken, maar die mening wordt nu bijgesteld. In Middelburg werden vorig jaar in vier maanden tijd zeker veertig coniferenhagen in brand gestoken. De politie slaagde er toen niet in om de daders te achterhalen. In Terneuzen leken de daders in juni wél gepakt. De aanhouding van een veertienjarig meisje be gin april in de Oranjebuurt bleek een vergissing, maar met opspo ring van negen jongens van der tien tot vijftien jaar leek de poli tie in juni wel tal van brandjes in onder meer coniferen, containers en vuilnisbakken te hebben opge lost. De jongens opereerden in groepjes in wisselende samenstel ling. In de zomermaanden bleef het rus tig in Terneuzen, maar in oktober nam het aantal coniferenbranden weer toe. Drebbelstraat, Axelsest- raat, Hunzelaan, Klaprooslaan, Ak- kerwindelaan, Lorentzlaan... En dan zijn de brandjes die bewoners zonder hulp van de brandweer blusten nog niet meegeteld. Het zijn veelal kleinschalige branden, maar vooral de hoeveelheid baart de politie nu steeds meer zorgen. De laatste gemelde coniferenbrand in Terneuzen dateert van 18 no vember, in de Irenestraat. „Het be gint wel heel erg storend te wor den", zegt politiewoordvoerster Es ther Boot. „Het worden er wel heel erg veel. Dat leidt logischerwijs tot maatschappelijke onrust. Maar bo venal zijn al die branden ook nog eens hartstikke gevaarlijk." De politie beschouwt de branden dan ook niet meer als incidenten. „Dat we al een poos drie mensen continu op het onderzoek naar de branden hebben gezet, zegt ge noeg. Ik bedoel: we hebben nog ge noeg andere dingen te doen. We analyseren de branden op zich en zoeken overeenkomsten en verban den. Het kan zijn dat verschillende individuen achter deze branden zitten, maar we sluiten ook niet uit dat groepjes mensen verant woordelijk zijn." In verband met het onderzoek kan Boot op dit moment niet dieper op de zaak ingaan. Zaterdag 26 en zondag 27 november Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tij dens feestdagen, alleen na telefonische afspraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Schin- kelshoek. vrij 17.30-zon 22.30 uur: G. C. M. Rullens Dorpsstraat 2, Oostka- pelle, tel. (0118) 581276. zon 22.30-ma 8.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen H. Giliam, Suikerpoort 7, Middelburg, tel. (0118)613403. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24-uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeen te Middelburg tel. 0623739196, Sou burg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlissingen, Telefoonnummer: 06-23741010. Thuiszorg Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, Domburg 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: Dierenkliniek De Ark, Bluesroute 2, Mid delburg, tel. (0118) 611011. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgse- weg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mik- ke tel. 0118 628288. Dierenambulance 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). KUSTVERSTERKINC door Martijn de Koning Een aantal huurders van strandhokjes zal een beetje moeten opschui ven, en misschien moe ten fietsers en voetgan gers 'ns een stukje rond. Veel meer overlast zal het kustversterkings- werk dat waterschap Scheldestro men volgend jaar bij Breskens uit voert, niet opleveren. Hoewel de werken in een doorlo pend vlak van dik twee kilometer plaatsvinden, heeft het waterschap het gebied in drie stukken ver deeld. Bekendste werkgebied is het Veerplein. Daar wordt een aantal gebouwen afgebroken, waarvan het voormalige restaurant van De Milli- ano het opvallendste is. De dijk om het plein heen wordt ruim tien me ter breder. Daarvoor moeten de bo men op die dijk wijken. Verder wordt de fuik waarin het autoveer vanuit Vlissingen aanlegde, aan de landzijde dichtgemaakt. De steigers in het water blijven onaangeroerd. Tenslotte wordt op en om het plein de infrastructuur aangepakt. Er konit een nieuwe ontsluitings- weg, die over de plek loopt waar nu het restaurant staat. De voorma lige afvoerweg van de pont, die nu nog steeds gebruikt kan worden, verdwijnt. Wat er met het Veer plein zelf gaat gebeuren, is niet aan het waterschap. De eigenaar, de pro vincie, heeft overigens ook nog steeds geen concrete plannen. Het schap gaat ook aan de slag ten westen van het Veerplein. Vanaf voormalig fort Frederik Hendrik wordt de dijk over een lengte van zo'n vierhonderd meter van nieu we bekleding voorzien. Dat wordt een nieuwigheidje, vertelt woord voerster Emilie Sturm. „We kun nen de dijk niet breder maken, want dan komen we óf vlakbij de vaargeul terecht, óf moeten we hui zen slopen. Daarom maken we de dijk zelf extra sterk door middel van een dijkbekleding die verschil lende hoogtes heeft". Het is voor het eerst dat een dergelijke bekle ding gebruikt wordt. Ook komt er op het dijkvlak een muurtje van 80 centimeter hoog. Dat doet denken aan begin vorige eeuw, toen de befaamde Muralt- muurtjes overstromingen moeten voorkomen. Sturm trekt er een vies gezicht bij. „Op ons kantoor hoort niemand graag praten over Muralt- muurtjes. Die waren niet bepaald veilig. Dit is echt iets heel anders: het muurtje rust op een fundering diep in de grond." Net als bij eerder verster- kingswerk grijpt het water schap de gelegenheid aan om ook recreatieve voorzieningen aan te leggen. Zo wordt het muur tje voorzien van historische teksten en tekeningen, waardoor voorbij gangers een beeld krijgen van wat er de afgelopen eeuwen in de streek gebeurde. Ook komt er een fiets- en voetpad aan de zeezijde van de dijk. Zo'n pad komt er ook in het derde werkgebied, aan de andere kant van het Veerplein. Op dat dijkvlak, ter hoogte van hotel De Milliano en het westelijk deel van het bad- strand (in Breskens bekend als 'Eer ste Strange') wordt ook nieuwe be kleding aangebracht. Daarvoor moet een stuk duin, dat zich op de dijk heeft gevormd, weggehaald worden. „Het gaat om embryonale duintjes", vertelt omgevingsmana ger Alex de Smet. „Dat zijn net ge vormde duinen. En die zijn be schermd, dus moeten we proberen ze zo goed mogelijk terug te leg gen." Dat gebeurt, vertelt Sturm, onder meer door het zand tijdelijk op te slaan en later, met de origine le kiemen, wortels en zaadjes, te rug te plaatsen. Het schap voert het meeste werk uit buiten het storm seizoen, dus tussen april en oktober volgend jaar. „We probe ren bezoekers, zeker tijdens het toe ristenseizoen, zoveel als mogelijk te ontzien, maar enige overlast is niet te voorkomen", vertelt De Smet. Zo is het meest westelijke deel van het badstrand mogelijk het hele zo merseizoen dicht, waardoor daar geen badhuisjes geplaatst kunnen worden. Strandpatdljoen Breskens aan Zee, dat nu gebouwd wordt, is wel gewoon bereikbaar. Een deel van de dijkbekleding, met name beton en steen, wordt via het water gebracht. Klei wordt met vrachtauto's aangevoerd. Aanne mer Zeeuwse Stromen, dat het werk uitvoert, weet nog niet waar die klei straks gehaald wordt. „Als dat bekend is, kunnen we ook de transportroute bepalen", zegt De Smet. Zeker is dat er geen vrachtau to's door Breskens zullen rijden. De fuik waarin het autoveer aanlegde, wordt aan de landkant dichtgemaakt. Het voorste deel, tot aan de zeerand, verdwijnt. foto Mark Neelemans koudekerke - De heringerichte Middelburgsestraat in Koudekerke is gisteren voorzien van 51 bomen. Vierentwintig leerlingen uit de groepen 7 en 8 van basisschool De Sprong mochten samen met de ge meente Veere de bomen planten. Ook wethouder Chris Maas hielp een handje mee. Voor de leerlingen van de basis school was dit de verlate boom- plantdag die in maart niet door ging- De Sprong had gewacht op het moment dat de straat helemaal klaar was. De bomen die de leerlingen heb ben geplant langs de Middelburgse straat zijn plantanen. Het harde werk van de kinderen werd beloond met een bolus. Vier meiden van De Sprong planten een plataan. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 20