buitenland 9 raemen'oanieiie Blank-zwart stel blijft een taboe 23 24 25 26 300.- voor uw oude stoel! -50% Sancties maken Iran niet bang 50% KORTING Q: Mitterrand Pretoria krijgt nieuwe naam Ontdek de nieuwe collectie bij de zitspecialist! Bon voor een gratis brochure woensdag 23 november 2011 PARIJS - Franse toppolitici uitten gisteren hun respect voor Danielle Mitterrand (87). De weduwe van de Franse oud-president Francois Mitterrand stierf gisterochtend in een ziekenhuis in Parijs. President Nicolas Sarkozy sprak van een vrouw die 'nooit afstand nam van haar waarden'. De socialistische presidentskandidaat Francois Hol- lande noemde haar een 'geweldige dame'. Ze gold als een van de meest idea listische en eigengereide presi dentsvrouwen in de Franse ge schiedenis. Met haar stichting France Libertés zette Mitterrand zich in voor mensenrechten en het recht van etnische minderhe den op zelfbestuur. Ze kwam op voor onder meer de Oost-Timore- zen in Indonesië, de Tibetanen in China en de Koerden in Irak. Francois en Danielle leerden el kaar kennen in het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. PRETORIA - Zuid-Afrika gaat Preto ria eind 2012 omdopen in Tshwa- ne, meldde de burgemeester van de hoofdstad gisteren. De huidige naam Pretoria verwijst naar de blanke Afrikaner Andries Pretorius, die in 1838 een leger van 10.000 Zulu's versloeg. Het regeren de African National Congress (ANC) geeft de voorkeur aan de Afrikaanse naam voor de stad. De ANC-regering gebruikt die naam al, ondanks verzet van de blanke minderheid in Zuid-Afrika. TEHERAN - Iran toonde zich giste ren niet onder de indruk van de nieuwe sancties die de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Cana da gisternacht hebben afgekon digd. Het ministerie van buiten landse zaken in Teheran deed de maatregelen af als 'propaganda en psychologische oorlogvoering' en zei dat ze geen effect zullen sorte ren, omdat Iran met deze landen toch al weinig zaken doet. De sancties moeten de druk op Iran opvoeren om te stoppen met zijn vermoede pogingen atoomwa pens te bouwen. De Amerikaanse, Britse en Canadese maatregelen zijn op elkaar afgestemd en bou wen voort op eerder afgekondigde sancties. Ze zijn gericht tegen de Iraanse olie- en petrochemische in dustrie en bedrijven die betrokken zijn bij het verwerven of verrijken van nucleair materiaal. Ook de Iraanse bankensector wordt getrof fen, volgens de VS omdat het een draaischijf is voor witwassen. Rusland heeft gisteren de nieuwe sancties tegen Iran fel afgewezen als volstrekt onaanvaardbaar en il legaal. De sancties dreigen de dia loog met Teheran te verhinderen, aldus de regering. door onze correspondent Hanneke Heultjes NEW YORK - Ty en Jill Jones wilden een paar jaar geleden een huis ko pen in New York. Een mooie 'brownstone', zo'n oud zandste nen huis met een trapje, moest het worden. Ty ging naar de make laar, maar er stonden geen wonin gen te koop. Even later wandelde Jill - ze was toevallig in de buurt - naar binnen. En ja hoor, er waren meerdere huizen beschikbaar. iy is zwart. Jill is blank. De muren tussen blank en zwart in de Verenigde Staten worden langzaam afgebroken, maar zijn nog lang niet weg, merkt het echt paar Jones. Ze zijn al sinds 1997 sa men en hebben drie kinderen. Ka den van 4, Roen van 2 en Emery van 9 maanden. Als Jill met haar kinderen door het park loopt, wordt haar vaak ge vraagd of ze het kindermeisje is. „Laatst vroeg iemand zelfs of het de kinderen van het zwarte ac teurskoppel Will Smith en Jada Pinkett Smith waren." Uit een recent onderzoek van so ciologen Zhenchao Qian van de universiteit van Arizona en Daniel Lichter van Cornell University blijkt dat het aantal huwelijken tus sen blank en zwart enorm is toege nomen. In 1980 trouwde vijf pro cent van de zwarte mannen met een blanke vrouw, in 2008 was dat veertien procent. De onderzoekers zagen echter ook dat dit percenta ge enorm achterblijft bij huwelij ken tussen blank en Aziatisch en blank en latino (38 procent). Bijna vijftig jaar na de invoering van de wet die zwarte Amerikanen bur gerrechten gaf, blijkt er toch nog een taboe te zijn op huwelijken tussen blank en zwart. Dat merkten Ty en Jill ook. Ze za gen elkaar voor het eerst toen Jill in Minneapolis een avondje ging stappen met vriendinnen. iy, die acteur is, was in de stad voor een optreden en ging dansen in de toenmalige nachtclub van popster Prince. Jill: „Ik zag zijn mooie wit te glimlach en was verkocht." iy: „Ik vond haar mooi, maar ik wist niet dat ik met haar zou gaan trou wen." Dat was ook helemaal niet vanzelf sprekend. iy komt uit Mississippi, waar zijn ouders opgroeiden in een samenleving waar discrimina tie aan de orde van de dag was. „Misschien niet openlijk, maar er was toch sprake van onderdruk king. Mijn ouders waren ervan doordrongen dat zij bepaalde din gen niet konden doen omdat ze zwart waren. De stilzwijgende af spraak was dat je binnen je ras trouwde. Mijn moeder moest even slikken toen ik met Jill thuis kwam." De ouders van Jill, uit Minnesota, hadden juist geen problemen met de chocoladebruine huidskleur van Ty. „Ze waren direct dol op hem", vertelt Jill. „Mijn ouders vin den het belangrijker dat hun doch ter iemand vindt die van haar houdt en haar goed behandelt." Sommige vrienden van Jill keken wel raar op toen ze Ty voor het eerst ontmoetten. „'Oh my God, ik had me niet gerealiseerd dat hij zwart is', zeiden ze dan. Ik had het uiteraard over hem gehad, maar niet over zijn huidskleur. Dat zeg ik toch ook niet over een blank vriendje? Ik was geschokt door die reactie." Toch zeggen ze dat de 'rassenkwes tie' een rol speelt in hun leven, niet omdat ze het zelf een pro bleem vinden, maar omdat het in de samenleving nog niet 'normaal' wordt gevonden. Als ze 's avonds voor de tv zitten, valt het hun op dat er nooit gemengde koppels in een reclamespotje of een serie spe len. En als iy gecast wordt in een film, zoals in 2007 in een oorlogs film van Brian De Palma, is het vaak als 'de zwarte man die als eer ste wordt doodgeschoten'. www.prominent.nu 0341 - 26 06 76 4 da^&n Ve-rlaooggle- farting Weer of geen weer, u kunt dit najaar extra lang binnen relaxen op een nieuwe stoel van Prominent. Tijdens de speciale najaarsactie ontvangt u €300.- inruilkorting voor uw oude stoel!* Daarnaast maken we ruimte voor de nieuwe collectie, daarom profiteert u tijdelijk van 50% korting op een aantal showroommodellen* Kom naar de winkel en bekijk alle showroommodellen óf bel direct 0341 - 26 06 76 voor een vrijblijvende demonstratie bij u thuis! zJffe-n re-taxe-n fi De grootste keuze relaxstoelen van klassiek tot modern v.a. €295.- Op maat gemaakt voor alle lichaamslengtes van 1.55 m tot 2.05 m. Kom proefzitten OP SHOWROOMMOr "LLEN! Sta-op fauteuil Riva Geen fauteuil is u zo behulp- i zaam. Met een hoffelijk gebaar 1 helpt de fauteuil u overeind! i 1 v.a. LGeldigt/m 26 nov. niet geldig i.c.m. andere acties. Geldig bij aanschaf van een fauteuil, bank cf eetkamer op maat De 50% korting-actie is geldig op showroommodellen zoals ze in de showroom slaan. N n andere acties ZolangdcvoorraadsUeli Bezoek een winkel bij u in de buurt Amstelveen Handweg 133 Amersfoort Nijverheidsweg 53a e Arnhem ïingoven 16 Best Emdhovenseweg 30 Breda Gienssteen 15 Cruqulus5paaineweg:6 Capelle a/d IJssel Hoofdweg 4 Doetinchem Havenstraat 150 Emmen Nijbracht 47 Goes Albert Plesmanweg ic Gorlnchem tüUUil Sp jksedijk 24b - Heerlen In de Cramer 21 rweg.6 Houten Duwboot 22 Katwijk Lageweg 3se Leeuwarden Willemskade 22 Naarden Energiestraat 14a Purmerend Netwerk 1 Riddetkerk^Ncordenweg 6 Roermond uauUHBurghoffwegii 1 Spljkenisse Lucebertstraat 33 Uden Industrielaan 17c Veenendaal Groeneveldselaan 19 Venlo Njmeegseweg 12 VroomshoopAfnkalaan :c Waalwijk Prof Zeemanweg 3 - WaddinaveenMercunuswegis Wateringen 's Gravenzandseweg 28 Weert Roermondsewcg 58b WiJchen Edisonstraat 1 Wolvega industrieweg 10c Zaandam Westzijde 172a Zutphen Gerrltsenweg 8 Zwolle Stadionpleln 6 (gevestigd in FC Zwolle stadion) o-ijuur indezeshowroomsstaanook'eethoeken' Eerst thuis proefzitten? "1 D^r Mevr 1 Niets is zo prettig als de producten vrijblijvend bij u thuis uit te proberen. Zo i ziet u direct of het pastl 0341 - 26 06 76 JA, stuur mij de gratis uitgebreide zitcomfort brochure. Naam Adres Postcode I Plaats Telefoon Q E-mail P1pzc_wk47-1 I Zonder postzegel opsturen naar: Prominent, Antw nr. 707,8070 WB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9