Militairen beloven concessies 'Gids liet Saif in hinderlaag lopen' 81 buitenland Belgische koning zoekt naar oplossing Meer twijfel aan overschrijden lichtsnelheid woensdag 23 november 2011 BRUSSEL - Om een weg te vinden uit de huidige politieke crisis, heeft de Belgische koning Albert gisteren gesproken met de leiders van vier partijen die onderhandel den over de vorming van een rege ring. Vandaag volgt overleg met de voorzitters van de Vlaamse en Franstalige liberale partij. Het zijn deze twee partijen die de grootste bezwaren hebben tegen de begrotingsvoorstellen van for mateur Elio Di Rupo. Die besloot maandag de formatie stop te zet ten en zijn ontslag aan te bieden aan de koning. Volgens Vlaamse media bekijkt de koning of een doorstart voor Di Rupo mogelijk is. De liberale Vlaamse Open VLD en de Franstalige MR vinden dat er meer bezuinigingen en hervor mingen moeten komen om het be grotingstekort terug te dringen. Volgens de Belgische media giste ren, was Di Rupo's gang naar de koning maandag minder impulsief dan het leek. Di Rupo had de on derhandelaars van de zes partijen voor een laatste beraad samenge roepen, maar buiten stond zijn li mousine met politie-escorte al klaar. Hij had zijn beste pak aan, mét strikje, en was geschminkt, wat Di Rupo altijd voor belangrij ke optredens laat doen. Volgens Belgische media was het dan ook een goed geënsceneerde poging om via de vorst de dwars liggende liberalen onder druk te zetten om toe te geven. België kan zich, nu de financiële markten het in het vizier nemen, na 528 dagen formeren een nieuwe vertraging niet veroorloven. De verwachting is dan ook dat na een korte afkoelingsperiode de Vlaamse en Waalse liberalen, socia listen en christendemocraten weer om de tafel zullen gaan zitten. Alle zes zeggen daartoe bereid te zijn. „Het gaat nog maar om 700 mil joen euro", zegt een ingewijde. „Daar moeten we toch uit kunnen komen." Toch wordt ook driftig ge speculeerd over mogelijke alterna tieven, zoals een zakenkabinet on der leiding van technocraten die de financiële en sociaaleconomi- sche hervormingen uitvoeren. Een betoger draagt een slachtoffer van een traangasaanval weg in de omgeving van het Tahrirplein in Cairo. De gevechten vonden gisteren vooral plaats in de straten rondom het plein. De veiligheidsdiensten meden het plein zelf om escalatie te voorkomen. foto Tara Todras-Whitehill/AP Egyptische militairen zeggen, na overleg met moslimpar tijen, toe de macht 'eerder' over te dragen aan burgerrege ring. Demonstranten op Tahrirplein- zijn niet overtuigd. Opnieuw gevechten. CAIRO - De raad van hoge militai ren die in Egypte de macht heeft, is gisteren in overleg getreden met een aantal islamitische politieke partijen en groeperingen in een poging een 'tweede revolutie' te voorkomen. Resultaat daarvan is dat de militairen toezegden de macht sneller over te dragen aan een burgerregering. De parlementsverkiezingen gaan komende maandag gewoon door en presidentsverkiezingen zullen worden vervroegd naar eind juni volgend jaar. Dat verklaarde maar schalk Mohamed Hussein Tanta- wi, voorzitter van de militaire raad, na afloop op tv. De presi dentsverkiezingen stonden aanvan kelijk gepland voor eind volgend jaar of begin 2013. Tantawi benadrukte dat het leger niet uit is op de macht. Hij zei ook dat het ontslag van het huidige in terim-kabinet onder leiding van Essam Sharaf is geaccepteerd. Eerder gisteren maakten Egypti sche politici bekend dat de regeren de militaire raad had ingestemd met de vorming van een 'regering van nationale redding'. Het leger en de politici zouden zijn overeen gekomen dat de nieuwe voorlopi ge regering 'de doelen van de revo lutie gaat uitvoeren', aldus een van de deelnemers aan de gesprekken. De nieuwe burgerregering zal tot de verkiezingen in juni verant woording blijven afleggen aan het leger. De Egyptische liberalen lijken hier geen genoegen mee te nemen, net zomin als de gisteren tot zo'n 100.000 betogers aangezwollen me nigte op en rondom het Tahrir plein in Cairo. Voor de vierde dag op rij vochten betogers met veilig heidstroepen. Ze eisten dat de mili tairen onmiddellijk hun macht af staan en lieten zich niet wegjagen door grote wolken traangas. Velen droegen gasmaskers. De demonstranten vinden dat de Opperste Raad voor de Strijdkrach ten, die de macht overnam van de afgezette president Hosni Muba rak, heeft gefaald. De raad is er vol gens hen niet in geslaagd het land te stabiliseren, de economie te red den en democratie te bewerkstelli gen. Tot dusver heeft het geweld aan ze ker 29 mensen het leven gekost en ten minste 1750 mensen zijn ge wond geraakt. De militairen voerden het overleg gisteren met een delegatie van de Moslimbroederschap en andere is- lamistische groeperingen. De bij eenkomst was door de meeste an dere politieke partijen geboycot. De militaire raad had 'alle politie ke en nationale krachten' uitgeno digd. De aanwezige partijen kwamen ook overeen dat er een nieuwe grondwet moet komen. De nieu we burgerregering zou moeten worden geleid door een technocra tische premier. Het doorgaan van de eerste ronde van de parlements verkiezingen was een eis van de Moslimbroederschap, die naar ver wachting een groot deel van de stemmen zal binnenhalen. TAHRIRPLEIN Betogers in Egypte nemen geen genoegen met toezeggingen legertop Saif al-lslam Kaddafi TRIPOLI - De Libische nomade die Saif al-lslam Kaddafi verraadde, verklaarde gisteren dat hem 1 mil joen euro was beloofd als hij Saif naar Niger zou helpen ontsnap pen. Yussef Saleh al-Hotmani moest de belangrijkste zoon van de gevallen Libische dictator Muammar Kaddafi (1942-2011) door de woestijn leiden. Hij lichtte echter de strijders van de Nationa le Overgangsraad in. Hotmani zei dat in Zintan, waar Saif op een geheime locatie wordt vastgehouden. „Ik liet Saif geloven dat ik hem vertrouwde", zei Hot mani. Saif meende volgens Hotma ni de uren voor zijn gevangenne ming nog dat hij de dans kon ont springen: „Saif droomde ervan uit Libië te vertrekken en uiteindelijk terug te keren." Hotmani zat met een bodyguard van Saif in de eer ste van de twee voertuigen, die in een hinderlaag van tien NTC-strij- ders en vijf leden van Hotmani's woestijnclan reden, zoals Hotmani met hen was overeengekomen. Toen de tweede auto arriveerde werd met precisieschoten op het voertuig gevuurd om het zodanig te beschadigen dat Saif al-lslam niet kon ontsnappen. Saif sprong uit de auto, probeerde weg te ren nen, maar werd gevangengeno men, aldus Hotmani. Saif al-lslam Kaddafi wordt niet uitgeleverd aan het ICC, het Inter nationaal Strafhof in Den Haag. Dit bevestigde de Libische minis ter van Justitie, Mohammed al-Al- lagui, gisteren. De hoofdaanklager van het strafhof Luis Moreno Ocampo, was toen in Tripoli voor gesprekken over de zaak. Moreno Ocampo beklemtoonde dat Saif in derdaad niet in Den Haag hoeft te worden berecht. Dat kan ook in Li bië. Voorwaarde is wel dat rechters van het ICC bij het proces betrok ken worden. Dat zal nodig zijn, omdat de Libische Nationale Over gangsraad nog geen functionerend rechtssysteem heeft opgezet. Het ICC zoekt Saif wegens misdaden tegen de mensheid. zie onze website:buitenland Saif in discussie met rebellen over nieuwe Libische leiders L'AQUILA - Het onderzoek dat in september alle wetten van de na tuurkunde op losse schroeven leek te zetten, wordt nu zelf in twijfel getrokken. Er is geen bewijs dat mi nuscule deeltjes, de zogeheten neu trino's, sneller kunnen gaan dan het licht. Dat schrijven 68 weten schappers, die vorig jaar hetzelfde onderzoek hebben gedaan, in een nieuw gezamenlijk artikel. Als de neutrino's tijdens de reis daadwer kelijk sneller dan het licht zouden gaan, moeten ze onderweg ener gie verliezen, aldus de twijfelaars. Toch gebeurt dat niet. Voor de op vallende resultaten geven de twijfe laars geen andere verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8