onderwijs) 13 Unieke specialisatie: nucleaire technologie Minor nucleaire technologie Aanvang: februari 2012 Duur: zes maanden. Belasting: 840 studiebelastingsuren De minor levert 30 EC op en een certifi caat stralingsdeskundige op niveau 5b. Na het met goed gevolg afronden van de minor krijgen studenten een voucher voor het examen 4b. Toegankelijk voor derdejaars technische studenten van alle hogescholen, mensen met een afgeronde technische hbo-oplei- ding of een bèta-achtergrond. Werkers in de nucleaire branche kunnen in deel tijd het certificaat stralingshygiëne ha len. woensdag 23 november 2011 Merkwaardig, eigenlijk, dat het er niet al jaren is: een specialisatie nu cleaire technologie in het hoger be roeps onderwijs. Alleen al om bij be drijven en instellingen nucleair tech nisch onderlegd personeel te vervan gen, zijn jaarlijks 30 hbo'ers nodig. door Mieke van der Jagt Peter van der Heide, hoofddocent energie en pro cestechnologie aan de Hogeschool Zeeland, weet wel hoe het komt. „De Nederlandse houding ten opzichte van kernenergie is vooral na Tsjernobyl helemaal omgedraaid. Daarvoor kon je je nog wel enigszins specialiseren, maar toen was het klaar. De kerncentrale zou sluiten en we hoefde er geen meer bij te hebben. Alles bij elkaar onzinnig natuurlijk, want nucleaire technologie wordt niet alleen in de opwekking van energie toegepast. Nederland produceert in Petten dertig procent van de wereldvraag naar medische isotopen, die overal in radiotherapeutische centra worden ge bruikt voor pijn- en kankerbestrijding. Daar komt bij dat een kerncentrale, zelfs als die dicht is, een nucleair gegeven blijft, net als bijvoorbeeld de op slag, COVRA. Afgezien van de plannen voor een tweede kerncentrale in Borssele en het aantal centrales dat wereldwijd nog in aanbouw is, zal de toepassing van ioniserende straling, groeien. In Thailand wordt haast alle voedsel doorstraald, een toepassing die door de Wereld Gezondheid Organisatie, sterk wordt aanbevolen." Uniek Maar de minor is er niet gekomen door vragen uit Thailand. Het was de directe omgeving van de HZ die eraan heeft helpen trekken. De hbo-spe- cialisatie nucleaire technologie is uniek in Neder land en het is niet vreemd dat die juist in Zee land vorm heeft gekregen. Bedrijven als EPZ, Del ta en COVRA zetten hun deuren wagenwijd open en het enige onderwijslaboratorium in Nederland staat bij het Goese Lyceum. Bovendien heeft de HZ een prima infrastructuur voor de tijdelijke huisvesting van studenten uit andere delen van Nederland. De minor, die een halfjaar duurt, staat open voor hbo-studenten Algemene Operationele Technolo gie, Elektrotechniek, Werktuigbouwkunde, Logistiek&Technische Vervoerskunde, Maritiem Officier en Chemie. Verder kunnen alle studenten met een bèta-achtergrond of mensen met een af geronde hbo-opleiding deelnemen. Deeltijd De eerste vier weken van de opleiding worden be steed aan stralingshygiëne. Daarvoor wordt ge bruik gemaakt van faciliteiten bij de TU in Delft. Het deel wordt afgerond met een examen, Stu denten kunnen zich met het certificaat stralings deskundige noemen en aan de slag als toezicht houdend stralingsdeskundige. Peter van der Hei de wijst erop dat het eerste deel ook in deeltijd wordt aangeboden aan mensen die in de sector werken. Maatschappelijk Gedurende de hele minor, bezoeken de studen ten nucleaire bedrijven. Bij EPZ in Borssele krijgen ze les in reactorfysica van de operators zelf. Bij COVRA zullen de maatschappelijke kanten van ra dioactief afval worden behandeld, maar de stu denten leren er ook werken met manipulatoren, de afstandsbedienbare installaties waarmee het af val wordt behandeld. En natuurlijk gaan ze ook langs bij de procesindustrie, de offshore en bij de nucleaire geneeskunde. De toets na de eerste maand is de enige in de he le minor. Die wordt afgesloten met een asses sment en een lagerhuisdebat. Van der Heide: „In zo'n debat kunnen de studenten alle kennis die ze in theorie en praktijk hebben opgedaan, ge bruiken. Dat is fantastisch om mee te maken, want er wordt echt alleen met feiten en argumen foto Mechteld Jansen ten gestreden. Dat is meestal wel anders, als het over nucleaire technologie gaat. Dan hoor je al leen emotionele argumenten. Die zijn natuurlijk ook valide, maar feiten en cijfers geven toch een reëler beeld, welk standpunt je ook bent toege daan." Fukushima Van der Heide herinnert zich nog de uitzending van Rondom Tien, waar de eerste lichting van de specialisatie was uitgenodigd, net na Fukushima. „De studenten waren enorm teleurgesteld. Ze wa ren gewapend met feiten naar Hilversum getrok ken en hen werd meteen het woord ontnomen, als ze een cijfer lieten vallen. Kennelijk levert dat niet de goede televisie op." Voor de eerste lichting meldden zich vorig jaar negen studenten. In februari hoopt Van der Hei de minstens vijftien studenten te verwelkomen. „Dat zit er wel in. Al veel mensen hebben belang stelling getoond."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75