i Een goede trainer raakt je onderwijs 17 A 1 f -f De Keerzijde woensdag 23 november 2011 Aspirant-trainers moeten leren met weerstanden om te gaan. Een manier om dat te doen is via de oefening 'Staal buigen'. De cursisten leren hoe weerstand aanvoelt en wat je ermee kunt. Zoals letterlijk staal buigen. ver dingen die je kunt leren. Daarnaast komt de persoonlijke kracht van een trainer om de hoek kijken. Heeft hij charisma, kan hij steunen op een mooie stem of is het zijn enthousiasme dat hij in de strijd kan gooien? „Het zijn voorbeelden van persoonlijke eigenschappen die een trainer kan aanboren en ontwikkelen om te leren hoe je men sen mobiliseert om van a naar b te gaan. Zelfin zicht gevolgd door zelfvertrouwen zijn hierbij van groot belang." Geen eenheidsworst Juist vanwege het grote aantal verschillende com ponenten in de aanleg van een goede trainer, kan en wil de TC University geen eenheidsworst afle veren. „Iedere trainer heeft zijn unieke instru ment om een boodschap over te brengen. Ze zijn dus allemaal anders." Om dezelfde reden stuurt Vanca altijd aan op spe cialisatie van haar studenten. „Kies een doel groep, kies een vakgebied waar je talent tot zijn recht komt. Dat is de manier om werk te krijgen en werk te houden." Vanca hanteert een strenge selectie bij de intake van een cursus. „Alleen mensen die serieus be reid zijn om hard te werken en zichzelf te ontwik kelen, zijn goede kandidaten. Goed trainerschap is geen techniekje, geen kunstje." Vierentwintig uur waren de rollen om gedraaid, de zorgverleners waren nu af hankelijk. Kwartje gevallen, cursus ge slaagd, daar mag op gedronken wor den. Bij de één zit je urenlang ademloos op het puntje van je stoel en ont houd je de boodschap voor de rest van je leven. Bij de ander onderdruk je na een kwartiertje de eerste geeuw, check je regelmatig de berich ten op je telefoon en kijk je reikhal zend uit naar het einde van de dag. De boodschap gaat het ene oor in en het andere oor uit. Wat maakt een trainer tot een goede trainer? door Ina Kuik Een deskundige kijk op dit vraagstuk levert de TC University, waarbij de letters TC staan voor trai ner en coach. Het instituut verzorgt een post-HBO-studie en levert, met een erkend en ge accrediteerd diploma, jaarlijks nieuwe trainers en coaches af. Wat is het verschil tussen een trainer en een coach? Suzanne Vanca, eigenaar van de TC University, legt het zo uit: „Een trainer onder wijst, draagt kennis en vaardigheden over. Een coach is een gesprekspartner die mensen helpt om optimaal te functioneren in werk of leven." Een trainer staat meestal voor een groep, een coach werkt vaak één op één. Maar een wet van Meden en Perzen is het niet, er zijn grote overlap pingen in hun werk. Persoonlijke meerwaarde Een goede trainer slaagt erin twee belangrijke componenten bij elkaar te brengen. Praktisch ge zien is hij of zij in staat om een goede structuur op te zetten voor een cursus. Hij zorgt ervoor dat de cursus aansluit bij de behoefte van de doelgroep en weet het doel te bereiken. Tot zo Veiligheid en respect „Noem me maar ouderwets, maar een trainer is pas een trainer als hij een trai nersopleiding heeft gevolgd. Lieke du Bois, oprichter van De Keerzijde, richt zich met trainings- en coachingstrajecten op de zorg. De Bois laat mensen die in de ze sector werken, letterlijk de keerzijde zien door ze liefst 48 uur in dezelfde af hankelijke situatie te plaatsen als hun pa tiënten of cliënten. Het resultaat is onder meer een groeiende empathie en meer vraaggerichte zorg. „Veiligheid en respect zijn kernwoorden in een goede training. De trainer of coach is verantwoordelijk voor het scheppen van zo'n omgeving, waarin mensen dur ven te leren van zichzelf en van anderen." Ook Du Bois vindt de combinatie van technieken en persoonlijke eigenschap pen de sleutel tot succes: „Alleen dan sta je stevig genoeg om ook op intuïtie te werken. Om jezelf op de tweede plaats te zetten en je cursisten naar een hoger ni veau te trekken." Passie en kennis Cuijpers Consultancy geeft trainingen, on der meer in Zuid-West Nederland, aan vooral ambtelijke en bestuurlijke organisa ties op het gebied van rampenbestrijding. Het eerste woord dat opkomt bij oprich ter Willam Cuijpers als belangrijk bij een goede trainer is 'passie'. „Een goede trai ner gelooft in zijn boodschap. Hij of zij is authentiek en straalt dat ook uit. Een groep prikt feilloos heen door iemand die alleen maar een deuntje afdraait." Een hoog kennisniveau is een must. „Je moet weten wat je zegt en hoe je het overbrengt. Je moet vernieuwend zijn, ook in je methodes. De spanningscurve van mensen is lager tegenwoordig. Om de concentratie vast te houden en boeiend te blijven, moet je een variatie aan leermiddelen bieden. De derde vaste waarde voor een goede trainer is weten te focussen. „De trainer moet zich nooit laten afleiden van de kernvragen 'wie is je doelgroep' en 'wat is je doel'."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69