Kennis van een las komt van pas onderwijs 15 Feiten De cursus booglassen op niveau 1 op het ROC in Terneuzen kost 1550 euro, exclusief btw. Voor dat geld worden twintig lessen gegeven. Daarnaast moe ten er eerst vier tot zes theorielessen worden gevolgd. Praktijk en theorie wor den afzonderlijk getoetst. Wie slaagt voor het examen, krijgt een certificaat van het Nederlands Instituut Lastechniek. Een specifieke vooropleiding is niet vereist. Enig technisch inzicht is wel noodzakelijk. Dat geldt ook voor de beginnerscursus lassen, die zeven lessen duurt. Deze cur sus kost 354 euro. exclusief btw. Voor het gebruikte materiaal wordt 80 euro gevraagd. Na afsluiting ontvangen de deelnemers een verklaring van ROC Con tract. Meer informatie over de lascursussen is te vinden op mvw.roccontract.nl woensdag 23 november 2011 Op de gang van het ROC Wester- schelde in Terneuzen is geen mens te zien. En ook in het immense techniek lokaal is deze woensdagavond op het eerste gezicht geen beweging te be speuren. Maar waar komt dat kabaal dan toch vandaan? Het is alsof de af zuigkap uit de keuken op hol is gesla gen en daardoor luidruchtig van zijn neus maakt. door Raymond de Frel De veroorzakers van het lawaai verstoppen zich in tien cabines van ongeveer een bij twee meter. Af en toe lichten de hokjes op, waarna het brom mende geluid van de afzuiginstallatie weer aan zwelt. Dan is er plots beweging waarneembaar. Docent Kees Goossen duikt op uit een van de ca bines. Zo, deze leerling kan weer verder. Op naar de volgende. Goossen geeft al negentien jaar avondcursussen lastechnieken, veelal aan werknemers van bedrij ven uit Zeeuws-Vlaanderen. „Zo af en toe doet er ook een hobbyist mee, maar meestal zijn het jon gens die van hun werkgever iets mogen bijleren. Dat doen ze vrijwillig, wat voor mij heel prettig werkt. Deze jongens zijn namelijk over het alge meen goed gemotiveerd. Aan het einde van de cursus, die twintig lessen duurt, doen ze examen. In de hoop dat ze met een certificaat van het Ne derlands Instituut Lastechniek (NIL) naar huis gaan", vertelt hij. Plannirtgsgesprek Zo ook Jochem de Schepper (28) uit Hulst, die bij technische dienstverlener Cofely werkt. Hij volgt de cursus lastechnieken op het eerste ni veau. Zijn werkgever heeft er ongeveer vijftien honderd euro voor over om hem wat extra kneepjes bij te brengen. „Wij hebben elk jaar een planningsgesprek, waarin je kunt aangeven wat je nog wilt leren. Ik ben geen lasser, maar een werk tuigbouwkundige. Toch komt het af en toe voor dat ik iets moet lassen. Dat kan ik wel al een beet je, maar door deze cursus word je zekerder van je zaak. Ik bedoel: als ik twee buizen aan elkaar las, wil ik echt zeker weten dat-ie goed afgesloten is. Dan is het toch handig dat je je eens goed in het laswerk hebt verdiept." Een beetje kennis van een las komt dus altijd wel van pas. Die kennis kan op vier niveaus worden opgedaan. Hoewel, er is ook nog een vereenvou digde cursus, die zeven avonden duurt. „Dan leer je de basisprincipes, maar eigenlijk begint het echte werk toch vooral bij de cursus op niveau 1 De meeste jongens gaan door tot en met niveau 3. Het hoogste niveau, niveau 4, is voor de echte lasfanaten", zegt Goossen. Hij leert zijn cursisten onder meer booglassen met beklede elektroden, TIG-lassen (Tungsten Inert Gas, een techniek op basis van een constan te stroom) en MIG-MAG-lassen (Metal Inert Gas - Metal Active Gas, een techniek op basis van een constante spanning). Dat doet hij namens ROC Contract, een zelfstandige onderneming bin nen ROC Westerschelde, die zich sinds 1993 op werkte tot de grootste commerciële opleiders in Zeeland. Goossen: „De metaalindustrie staat onder druk, maar door voor mij nog onbekende oorzaak heb ik dit cursusjaar opeens zeventien deelnemers. Vorig jaar waren dat er maar zes! Dat stemt hoop vol, want deze industrie wordt toch vaak met ne gatieve zaken geassocieerd. Je wordt er vies van, je stinkt bij thuiskomt naar het lassen en boven dien heerst de veronderstelling dat het zwaar werk is. Dat is misschien wel zo, maar tegelijker tijd zijn de Arbo-eisen nergens zo streng als in on ze sector." Röntgenfoto Wie de cursus op niveau 1 volbrengt, mag vol gens Goossen zeggen dat hij constructies kan las sen. Dat papiertje krijg je overigens niet zomaar. Goossen beoordeelt het examenwerk als eerste, maar daarna volgt er nog een inspectie door het NIL. „Op de eerste twee niveaus bekijken ze het werk met het blote oog, maar op de hogere ni veaus wordt er zelfs een röntgenfoto gemaakt. Daarmee kunnen ze ook aan de binnenkant van het werk kijken, zodat ze precies zien of je het er misschien te snel vanaf hebt gebracht door alleen voor het oog netjes te werken. De 'foefelaars' lo pen zo meteen tegen de lamp."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 67