onderwijs 13 Inhoud In dit nummer Lessen in lassen Een goede trainer Leven lang leren Toekomst in zilte nat Hulp voor opvarenden Unieke specialisatie Duits voor de horeca Colofon woensdag 23 november 2011 5 7 8 10 11 13 15 www.pzc.nl Nooit te oud om.... In spreekwoorden zitten soms verrassend duurzame wijsheden. Toegegeven, het cliché is ook nooit ver weg. Maar toch, zo'n overbekende spreuk heeft het voordeel dat je hem zelden helemaal hoeft af te maken. In dit geval lag 'Een mens is nooit te oud om te leren' zozeer voor de hand dat je er niet omheen kunt. De woorden dekken namelijk prima de lading van deze bijlage over Opleidingen en Cursussen. En voor de duidelijkheid: vaak loont het om het (complete) spreekwoord in praktijk te brengen. Wie de les echt ter harte neemt, zal allicht wat soepeler zijn of haar weg vinden. Opleidingen en Curssusen is een uitgave van BN DeStem PZC Adverteren? Neem dan contact op met: Team Zeeland 0118 434 070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Janie van de Pas Coördinatie: Herbert Kats Meer dan ooit wordt ons bijgebracht dat het le ren niet ophoudt na het verlaten van de school- bankjes. De tijd dat grote delen van de platte landsbevolking amper of zelfs géén lagere school hadden voltooid ligt decennia achter ons. Sinds de Industriële Revolutie -en vooral na de Tweede Wereld Oorlog- is in de volle breedte on derwijskundig pionierswerk gedaan. Het voor beeld van de meesters en juffen van weleer kreeg eigentijdse en professionele navolging. Het wegwerken van de ongeletterdheid heeft van Zeeland een boeiende en bloeiende regio ge maakt. Nu past een goede opleiding bij de maat schappij en de bijbehorende ontplooiingsmoge lijkheden, zoals we die tegenwoordig kennen. Ook - of misschien: juist - op latere leeftijd. 'De lerende mens' is een gedachte die breed wordt omarmd. Logisch, want de wereld veran dert snel en productieve burgers worden geacht gelijke tred met die ontwikkeling te houden. Zo behouden zij hun waarde. Maatschappelijk maar zeker ook voor provincie en bedrijfsleven. Een diploma is geen eindstation, maar eerder een opstap naar verdere (professionele) groei. Anders gezégd: wie zich bepaalde kennis heeft ei gen gemaakt, kan daarop voortborduren. Over borduren gesproken.... Niet meteen het bes te voorbeeld, maar een woord als 'ontplooiing' suggereert bredere en minder voor de hand lig gende lessen dan louter bedrijfsopleidingen. Naast de cursussen die gewoon 'leuk' zijn om te doen, zijn er ook talloze die goed zijn voor de persoonlijke ontwikkeling. Nog even los van de lessen die zowel leuk als nuttig zijn. Neem bijvoorbeeld het leren van een taal als Spaans of een nadere kennismaking met kunst wetenschappen. Niet altijd een garantie voor be tere promotiekansen of een nieuwe baan, maar voor veel mensen bijzonder waardevol. En dan niet alleen op vakantie of bij museumbezoek. Grootste klus is het maken van een keuze in het overweldigende aanbod van opleidingen en cur sussen. Wie daadwerkelijk accepteert dat een mens nooit uitgeleerd is, schrikt niet van een flin ke stapel boeken of een digitale variant daarvan. Ook het leren zelf past zich aan. Niet alleen kan er online worden gestudeerd, daaraan gekoppeld is vaak een begeleiding-op-afstand. Zo studeren vergt de nodige zelfdiscipline. Heikel punt voor bijna iedereen die doorleert is de vele tijd die daarin gaat zitten. Zelfs mensen die prima kunnen plannen zijn gebonden aan het feit dat een dag voor iedereen (slechts) 24 uur heeft. Het is dus zaak daar goed mee om te gaan. Zeker voor de mensen die baan (en vaak gezin) koppelen aan een verdere studie. Herbert Kats foto StockXchng

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65