i8| zeeland Geen stijging grafrechten De Betho spuit kernen Vlag hing in top bij Jan en Maartje Kot-van Dijke wd bekijkt Scouts wilier subsidie tSZÜ ruilen voor zonnepanelen VERLENGING Borsele stimuleert langere termijn SCHOONMAAKACTIE Sociale werkvoorziening De Betho maakt de koménde weken in opdracht van de gemeente Reimerswaal alle kernen vrij van graffiti en andere klad- en plakvervuiling. woensdag 23 november 2011 B door Frank van Coaten heinkenszand - Nabestaanden worden niet geconfronteerd met een stijging van de grafrechten in de gemeente Borsele. Dat heeft al thans niet de voorkeur van het col lege van burgemeester en wethou ders. Borsele krijgt minder geld binnen omdat geen grafrechten meer be taald hoeven te worden voor gra ven, uitgegeven vóór 1970 en gra ven waarvoor minimaal veertig jaar grafrechten zijn betaald. Dat heeft de gemeenteraad in juli van dit jaar besloten naar aanleiding van de reuring over de verlenging van de grafrechten. Als nabestaanden geen grafrech ten meer zouden betalen, zouden stenen worden weggehaald. De gemeenteraad stak daar medio dit jaar dus een stokje voor. Het college gaat nu proberen het ver lengen van de grafrechten voor een langere periode te stimuleren. CDA-fractievoorzitter Ad Schenk pleitte daar eerder voor. In de nieuwe tarieventabel 2012 blijkt dat de tarieven voor de ver lenging van grafrechten met een lange periode verhoudingsgewijs gunstig zijn. Zo kost een verlen ging van de uitgiftetermijn met tien jaar 490 euro en met twintig jaar 710 euro. Ook de tarieven voor de eerste grafuitgifte voor een lange periode zijn relatief gunstig, om gebruik hiervan te bevorderen. Een enkel familiegraf voor twintig jaar kost negentienhonderd euro, veertig jaar kost 2730 euro. Het college stelt de raad tevens voor de kosten dekkendheid los te laten. De in komsten van de grafrechten zor gen voor een maximale kostendek king van zeventig procent. De ove rige dertig procent moet dan uit de algemene middelen komen. Het echtpaar Jan en Maartje Kot-van Dijke is zestig jaar getrouwd. „Ik heb mijn vrouw leren kennen via mijn zus." foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten borssele - De vlag hing gisteren in top bij het echtpaar Jan (83) en Maartje (82) Kot-van Dijke in Bors- sele. Ze zijn zestig jaar getrouwd. „Het is een bijzondere dag. Het he le gezin is weer compleet", zegt Jan Kot. Hij begon als hoofd planning van de haardenfabriek op Tholen, stap te over naar een scholengemeen schap in Rotterdam als chef admi nistratie en werd predikant toen hij zijn studie theologie had afge rond. Het echtpaar heeft derhalve op verschillende plekken in Neder land gewoond. Ze lieten in 1997 een huis bouwen in Borssele waar ze nu nog steeds wonen. Jan Kot schreef tevens een boek over het Zeeuwse bataljon in Oost-Indië. Hij diende in dit batal jon. „Het was goed dit verhaal voor het nageslacht op te schrij ven." kruiningen - Hans van der Hart van Zeeland Seaports, gedeputeer de Sjoerd Heijning, Rabovoorman Adrie van der Laar en Schuttevaercoördinator Jan de Vries spreken vanavond, op een thema-avond over duurzame werk gelegenheid. De bijeenkomst in De Korenbeurs in Kruiningen, wordt gehouden door de WD-af- deling Reimerswaal en de Lijst La- ban. Doel is te bezien waar in Rei merswaal de kansen liggen om ste vige, duurzame werkgelegenheid te scheppen en te behouden. De sprekers zoomen in op droge en natte bedrijventerreinen. Aanvang 19.30 uur. door Claudia Sondervan kamperland - Zonnepanelen op het dak in ruil voor een paar hon derd euro subsidie per jaar. Dat voorstel doen de Noord-Beveland- se scouts samen met de Zeeuwse Milieu Federatie aan de gemeente. Als de gemeente het nieuwe scou- tinggebouw in Kamperland voor ziet van die zonne-energievangers, helpt dat de scouts om de energie kosten te drukken. In ruil willen de scouts een deel van hun jaarlijk se subsidie inleveren. Aanschaf van de panelen zou de gemeente eenmalig zevenduizend euro kosten. De gratis energie drukt de energierekening van de scoutinggroep met circa 400 euro per jaar. De aanschaf is voor de scoutinggroep zelf te duur, vertelt voorzitter André Berger. „De panelen blijven in eigendom van de gemeente, net zoals het scoutinggebouw eigendom van de gemeente is. De gemeente loopt er geen risico mee." Het idee is naar het idee van Berger toepasbaar voor veel verenigingsgebouwen en past in het streven naar duurzaam heid van de gemeente. „Vanaf vol gend jaar gaan de energiekosten met acht procent per jaar omhoog. Dan heb je die investering er zo uit." De gemeente denkt nog na. lang geleden een grote dader aan gehouden en die zaak ligt nu bij de rechtbank in Middelburg. Deze man zijn we bij toeval op het spoor gekomen. Hij had een sticker op een politiebusje geplakt en zo is de zaak gaan rollen. Ik had al zo'n 150 foto's van deze graffiti spuiter gemaakt. Na zijn arrestatie heeft hij op het bureau alles be kend." Gistermorgen is het team dus in Hansweert begon nen met de grootscheepse reinigingsactie. Alle kernen in de gemeente Reimerswaal komen aan bod. In Yerseke is ook heel veel graffiti te vinden, weet Van der Velden inmiddels, dus dat is waarschijnlijk het volgende dorp dat het team aan zal doen. Veront reinigde kastjes van de gemeente zonder bekladdingen worden di rect ook even meegenomen. „Dat ziet er gelijk een stuk frisser uit", constateert wethouder Knuit. Werkmeester Will Mathijssen van De Betho verwacht circa drie maanden bezig te zijn voordat alle kernen binnen de gemeente Rei merswaal helemaal graffitivrij zijn. „Dat betekent niet dat we hier drie maanden voltijd aan het werk zijn. We hebben met meerdere ge meenten een onderhoudscontract afgesloten. Kapelle is anderhalf jaar geleden begonnen, Goes een jaar of zes geleden. En we houden rekening met mogelijk slechte weersomstandigheden." Ze noemen het bij De Betho de 'nul-ronde', deze eerste poging om Reimerswaal graffitivrij te krijgen. Kosten zijn circa 14.000 euro. Daar na begint het onderhoudsabonne- ment en dat wordt door De Betho in rekening gebracht op basis van na-calculatie. Bewoners die graffiti of illegaal plakwerk zien, kunnen dat voortaan melden bij de ge meente. „Dat kan via het algeme ne nummer of via de website", zegt opzichter openbare ruimte Martin de Jager. www.pzc.nl/video door Lilian Dominicus Graffitispuiters en illega le posterplakkers in de gemeente Reimerswaal, opgelet! De komende weken zal een schoonmaakteam van sociale voorziening De Betho de kernen van de gemeente Rei merswaal klad-/plak- en stiftvrij maken. En waar mogelijk zullen de daders achterhaald worden, kondigt wet houder Kees Knuit (PvdA, openba re werken) aan. „De kosten zullen op de vervuiler verhaald worden", zegt hij, terwijl medewerkers van De Betho een lelijk hakenkruis op een elektriciteitskastje in de Ka naalstraat verwijderen. „Bij aan plakbiljetten is al direct te achter halen wie ze heeft verspreid. De handtekening staat er bij wijze van spreken op." Acteur Will Smith komt in het voorstukje van de succesvolle tv-serie The Fresh Prince of Bell Air nog makkelijk bij de dienders weg met de smoes dat zijn spuit bus eigenlijk bedoeld is als deodo rant, maar dat zal hier zeker niet gelden. En al helemaal niet als het gaat om racistische leuzen of ha kenkruizen. Die zullen voortaan binnen 24 uur verwijderd wor den. Graffiti is meestal niet anoniem, verzekert Corina van der Velden, die bij De Betho in dienst is als een heuse graffitiverkenner. Zij spoort bij periodieke controles graffiti op en legt alles vast met een camera. Op de foto wil ze niet, uit angst om herkend te wor den en dat zou haar werk bemoei lijken. „Van zowel de situatie voor als na reiniging maak ik foto's", zegt ze. „Die worden bewaard in een systeem. Daders maken zich vaak herkenbaar door een soort van handtekening onder hun 'werk' te zetten." In Goes en Kapelle is De Betho al langer bezig met verwijde ren van allerlei ontsierende be kladdingen en plakwerk. „In Goes hebben we nog niet zo heel erg „De kosten zullen op de vervuiler worden verhaald", zegt wethouder Kees Knuit (tweede van rechts). Voor al uw: tv's, wasmachines, drogers, koelkasten en alle inbouwapparatuur. AVA ELECTRO Kanaalstraat 44 Oost-Souburg Tel: 0118 - 47 17 771 www.avaelectro.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56