zeeland 121 over meestoof en hofstede Stichting poogt windmolenpark Krammersluizen tegen te houden Verwarrend WAX GUARD Beestenbende aan de voet van de dijk Van meestoof tot hooiperserij tot uienhandel Genereus geschenk woensdag 23 november 2011 De hofstede aan de Oude Havenweg in Burghsluis werd waarschijnlijk De Zeeuw genoemd omdat pach ter CA van Zuijen één van geïnteresseerden (aan deelhouders) was van de naast gelegen meestoot met die naam. Van Zuijen werkten." Waarschijn lijk was het ook Martien Hart die het echtpaar vertelde over de mees toof die vroeger aan de Meeldijk stond, op een steenworp afstand van hun hoeve. „Maar we wisten niet dat die ook De Zeeuw heet te." Uit gegevens in het gemeentear chief van Schouwen-Duiveland Car polish Zeeland AANBIEDING Duurzame 1 .akbrsdmnnjnü niet Garantie Xornuui] Nn voor €-00. - Interesse? Lief ons geheel vrijblijvend voor meer informatie of" kijlc op onze website. "Zwjwtdwcs I 1.12 ITl' Kcrkwonv www carpohslizeolaiwliil blijkt dat de meestoof rond 1870 werd gebouwd en die naam kreeg. Wellicht vernoemd naar de hofste de van G. A. van Zuijen (de vader van Aart van Zuijen). Hij was een van aandeelhouders van de rode kleurstoffabriek, die destijds 'geïn teresseerden' werden genoemd. Maar het kan ook omgekeerd zijn dat de boerderij werd vernoemd naar de meestoof. Het enige aan knopingspunt is een vermelding op de achterzijde van het kaart boek van de boerderij dat zich in het archief bevindt. Dat boek werd opgezet door Aart van Lillo die de hofstede in 1867 kocht. Er staat: 'Dit kaartboek werd voort gezet door G. A. van Zuijen, huize De Zeeuw'. Het maakt Bert en Helene niet uit. Zij vinden De Zeeuw een toepasselijke huisnaam die ze 'bij verrassing' ontdekten toen ze reeds in hun nieuwe pand woon den. Bert: „De naam staat aan het eind van de boerderij op scheef ge zakte stenen palen waaraan een hek hangt. Dat markeert de open bare weg die vroeger langs de boer derij liep." Op de Oosterscheldedijk gra zen hun geiten, in de inlaag daaronder lopen hun paarden en in een van de schuren bij hun woonhuis kakelen kippen. Bert Frijns en Helene Briels hielden reeds van het buitenleven toen ze nog in een schuur in het Noord-Hollandse Ilperveld woon den. In Burghsluis genieten ze van de kluuten, bergeenden, patrijzen, hazen, konijnen en andere polder- dieren die ze waarnemen bij de hofstede waar ze sinds 1991 wo nen. En ze genieten van het land schap. Bert: „De sfeer van de Oos- terschelde is altijd anders. De luch ten, de lichtval, het weer en de spiegeling van het water." Met Vilvoordse dijkstenen ofwel schapenkoppen, die overbodig werden bij aanpassing van de Oos terscheldedijk, bouwde Frijns een windkering op zijn erf en maakte hij bestrating. Behalve in de Kroniek van Smallegange, waar reeds in 1690 een boerderij staat afgebeeld op die locatie, blijkt in het gemeen tearchief van Schouwen-Duive land ook dat op de Van Hattinga- kaart uit 1753 een gebouw is ingete kend aan de huidige Oude Achter weg in Burghsluis waar hofstede De Zeeuw staat. Vanaf de invoe ring van het kadaster in 1832 werd daar expliciet bij vermeld dat het een huis/boerderij betrof. De naam van het pand heeft een con nectie met de meestoof die rond 1870 aan de westkant van de Meel dijk werd gebouwd en ook De Zeeuw heette. De fabriek, waar ro de kleurstof werd gemaakt uit de meekrapwortel, was slechts dertig jaar als zodanig in gebruik. Later werd het een hooiperserij onder de naam Fourage. Tegenwoordig is het een uienhandel. W'W'Mi1II Wig—— door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Het wind molenpark bij de Krammersluizen tegenhouden. Dat is het doel van de stichting Windmolens Nee uit Anna }acobapolder. „Als dat niet lukt, gaan we voor het wisselgeld scenario", zegt Frank van Gennip. „Dat betekent dat de initiatiefne mers van het windmolenpark iets doen voor de lokale bevolking." In het dorp is behoorlijk wat com motie ontstaan over het plan om bij de Krammersluizen een wind molenpark met twintig tot veertig windmolens te realiseren. Het gaat weliswaar om grondgebied van Schouwen-Duiveland, maar de tur bines liggen straks het dichtst bij Anna Jacobapolder. „Eerst kregen we vijf windmolens in onze voor- min, nu willen ze er in onze ach tertuin ook nog eens veertig neer zetten", aldus Van Gennip. Volgens de inwoner van de Sluis- weg heeft het dorp achteraf gezien te lauw gereageerd op de komst van de vijf windmolens aan de Del Campoweg. De windmolens zorgen Volgens Van Gennip voor veel geluidsoverlast.Om te voorko men dat er nog eens tientallen mo lens vlakbij het dorp komen, zit een groep inwoners er nu boven op. Zeven mensen vormen de werkgroep Windmolens Nee. Het is de bedoeling dat deze op 19 de cember een officiële stichting wor den. De stichting in oprichting heeft inmiddels een zienswijze in gediend als reactie op de zogehe ten startnotitie. Daarin spreekt ze de angst uit voor onder meer ge luidsoverlast en slagschaduw. Bo vendien zou het park de horizon gigantisch vervuilen. Windmolens Nee is verder bang dat enkele stilte- gebieden verstoord zullen worden. „Voor dit soort gebieden geldt over het algemeen een geluids norm van 30 decibel. Voor het windpark wordt gerekend met 47 decibel", schrijft ze. De stichting zal er alles aan doen om het windpark tegen te hou den. Lukt dat niet, dan wil ze dat Zeeuwind en Deltawind iets doen voor de inwoners van het dorp. „Daarbij kun je denken aan voor zieningen om de leefbaarheid op peil te houden, maar een bijdrage aan de energienota van mensen lijkt ons ook een aardig idee." Hofstede De Zeeuw was vanaf 1867 eigendom van Aart van Lillo. Die verpachtte de boerderij eind 19e eeuw aan C. A. van Zuijen. Zijn zoon Aart kocht de hoeve in 1924 van de weduwe Van Lillo. Hij was het die aan sportvereniging DFS het sportpark schonk. foto Dirk-Jan Gjeltema Oosterscheldedijk die dicht bij hun woning oprijst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 51