'Bolsport op immaterieel- erfgoed lijst' Dogfrisbee is 'fun' en 2oI zeeland Zeeuwen niet happig op aanmelden Burgernet OPEN NK Molenzicht houdt kampioenschap Duo XXI in kerk Retranchement regioagenda woensdag 23 november 2011 msmimmwmwamm door René Hoonhorst IJZEND1JKE - Krulbollen is een sport die al sinds mensenheugenis wordt beoefend in de lage landen, bewijzen schilderijen van beroem de kunstenaars van eeuwen her. In Vlaamse en Zeeuws-Vlaamse con treien is het bollen nog steeds po pulair. Reden genoeg om het krul bollen voor te dragen voor de Unesco-lijst voor immaterieel erf goed, vindt het bestuur van de IJ- zendijkse krulbolclub Molenzicht. Twee bestuurders gaan zaterdag naar een informatiedag van het Ne derlands Centrum voor Volkscul tuur en Immaterieel Erfgoed. Daar krijgen ze adviezen over hoe ze de bolsport kunnen voordragen voor de erfgoedlijst. Een erfgoedge meenschap komt pas voor de Unesco-lijst in aanmerking als ze eerst op een landelijke lijst is opge nomen. Voorzitter Andy de Schipper van Molenzicht weet niet zeker of de Unesco-lijst haalbaar is, maar heeft wel goede hoop. „De Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland en de provincie hebben ons gesteund bij het opzetten van het eerste Mauritstoernooi in 2009. Zij steu- door Rob Paardekam goes - Een maand na de introduc tie hebben nog maar 1200 inwo ners van Zeeland zich aangemeld voor Burgernet. Zeeland is sinds vorige maand de eerste provincie waar alle gemeen ten meedoen aan Burgernet. Daar in werken inwoners, politie en ge meenten samen om de veiligheid te vergroten. Als er bijvoorbeeld een kind wordt vermist of een in braak is gepleegd, krijgen alle men sen uit de omgeving - mits ze zich hebben aangemeld voor Burgernet - een mail of sms met de vraag uit te kijken naar een persoon, voer tuig of iets anders. Dit werkt alleen als voldoende retranchement - Het Belgische fluit- en slagwerkduo Duo XXI is in zijn eigentijdse composities al tijd op zoek naar een unieke klank beleving. Duo XXI won in het dozijn jaar dat het bestaat diverse prestigieuze prijzen en maakte twee jaar terug de cd 'Walking Through', waarop een eigenzinnige mix van klassiek, jazz, folk en wereldmuziek is te vinden. De Stichting Johan Hen drik van Dale haalt Duo XXI ko mende zondag naar de Nederland se Hervormde kerk aan de Dorps straat in Retranchement. Het sfeer volle concert, dat een klankenwe reld van fluit en slagwerk oproept, begint om 11 uur. De toegang is gratis en de stichting biedt bezoe kers een kopje koffie aan in de pau ze. Het concert is onderdeel van een reeks maandelijkse 'koffiecon certen'. nen ook onze aanvraag voor de landelijke lijst voor immaterieel erfgoed. Gezien het feit dat weke lijks meer dan honderd mensen zich op diverse bolbanen uitleven, denk ik dat we wel over volkscul tuur en immaterieel erfgoed kun nen spreken." Als het krulbollen op de erfgoedlijst komt, krijgt de sport wat meer cachet en erken ning, verwacht De Schipper. „Voor media-aandacht en sponsors is dat ook niet verkeerd." Albert van der Zeijden van het Ne derlands Centrum voor Volkscul tuur en Immaterieel Erfgoed on derschrijft die gedachte. „Het is veel erfgoedgemeenschappen voor al om erkenning te doen. En daar naast hopen vrijwilligers natuur lijk op meer aandacht voor en deel name aan hun traditie." Het cen trum inventariseert de komende maanden - in opdracht van het ka binet - welk Neerlands erfgoed er op een nationale lijst thuishoort. Van die lijst komen weer kandida ten voor de Unesco-lijst. Erfgoed of geen erfgoed, Molen zicht houdt zaterdag het Open Ne derlands Kampioenschap Krulbol len. Ploegen van drie, al dan niet van dezelfde club, treden tegen el kaar in het strijdperk in Ilzendijke. door Frank Gijsel Honden zijn net kinde ren. Ze houden van speelgoed en spelen graag met het vrouw tje of het baasje. Sinds kort is er in Sluis een frisbee club waar de trouwe viervoeter met zijn baasje naar hartenlust kan spelen met de schijf Dogfrisbee is een jonge sport waar plezier samen gaat met techniek, creativiteit en muziek. In combina tie met het gooien van frisbees le vert het velen veel pret op. Jan Jansen uit Sluis en Johan Mat- thijs uit Knokke-Heist hebben de handen ineen geslagen. Ze lieten zich in Hasselt in Belgisch Lim burg scholen en kunnen nu les ge ven. Ze vonden een aantal fanatie kelingen deze zomer bereid om de sport bekender te maken in de streek door demonstraties. Met de gemeente Sluis werd contact opge nomen met als resultaat dat Fris bee Fun Sluis, zoals het clubje lief hebbers zich noemt, nu een gras veldje naast het multifunctioneel centrum De Keure voor hun hob by mogen gebruiken. Inmiddels zijn er zestien leden die wekelijks op donderdagavond en zondag middag actief zijn. Dogfrisbee ontstond begin jaren zeventig. 'Uitvinder' is Alex Stein, een Amerikaan die met zijn whippet Ashley, de harten van ve le landgenoten veroverde. Vanuit Amerika raakt Japan ook vlug warm voor deze hondensport, maar het duurde tot halverwege de jaren negentig eer dogfrisbee mensen zich aanmelden. Volgens de Goese burgemeester René Ver hulst, die in Zeeland de kar trekt, moeten in heel de provincie onge veer 12.000 mensen meedoen. In die zin valt het een beetje tegen dat tot nu toe 1200 mensen zich hebben aangemeld. „Maar er ko men nog elke week 200 tot 300 mensen bij, het staat niet stil." Verhulst denkt dat de interesse toe neemt als Burgernet daadwerkelijk een keer wordt ingezet. Aan het huis-aan-huis verspreiden van fol ders, waarmee elders in het land veel mensen zijn geworven, denkt Verhulst nog niet. „Dat is heel duur", stelt hij. „Voorlopig houden we het bij advertenties." www.burgernet.nl Johan Matthijs kijkt toe hoe zijn Australian sheperd Silver de frisbee enthousiast uit de lucht plukt. mmmmmmmmmsmmmmmmMissmfêgimmBami Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. woensdag 23 november axel - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelle tjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Li ne dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljar ten, handwerken; breskens -Goedertijt, 13.00 uur: Biljar ten; De Uitkomst, 13.30 uur: Kaarten, crea tieve middag; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten sjoelen, ANBO koersbal; graauw - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaartjes maken; 14.30 uur: Gymnas tiek; heikant - 't Heike, 13.15 uur: Biljarten, handwerken; hoek - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten; 14.00 uur: Koersbal; 19.00 uur: Biljarten, bridge; Dorpshuis, 19.30 uur: Film Corne lia; hulst - De Lieve, 9.00 uur: biljarten, com puteren; 9.30 uur; Tekenen; 10.30 uur: Fy- sio gym; 13.00 uur: Biljarten, compute ren; 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur: Viva la Musica; 19.30 uur: Dameskoor, Franse les, WMO raad; De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internetca fé; 13.30 uur: Bewegen voor ouderen; kloosterzande - WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; 11.00 uur: Verkoop welfare en wafels; koewacht - De Lange Akkers, 10.00 uur: Krant voorlezen; 13.00 uur: Beauty salon ;13.30 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnastiek; oostburg - Pro Rege, 20.00 uur: Tai Chi voor gevorderden; KWL-gebouw, 19.30 uur: Info-avond thema' gezond de feest dagen door'; ossenisse - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country line dance; philippine - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; sas van gent - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten bieden en jokeren; St.Albert, 14.00 uur: Verschillende hand werken, vrij biljarten, kaarten; sint-jansteen - De Warande, 9.30 uur: Gym, volksdansen, biljartles, bloemschik ken; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Schieting, Kreatieve vorming, Spaans; Ca fé Ambiance, 13.30 uur: Kaarten; sluiskil - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; terneuzen - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten, biljartles, jeu de boules; 10.00 uur: Recreatief volksdansen; 13.30 uur: Voor lichting OV chipkaart; Sporthal De Vliegen de Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint 12-16 jaar; 19.30 uur: Jeugdcentrum Meetpoint van af 16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding met vaartocht; vogelwaarde - Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; zaamslag - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40