21 zeeland Een berg die Zeeland op de kaart zet GL wil tegenonderzoek voor De Mont Zélande De Amerikaan PZC woensdag De krant 6 weken voor 18 euro! Het idee van Thijs Zonneveld om in Nederland een berg van 2 kilometer hoog aan te leggen, levert wisselende reacties van steun en hoon op. woensdag 23 november 2011 door Guido van der Heijden Sinds ik van de Amerikaan se avonturen van goede vrienden van ons hoorde, wilde ik dat ook. Ze wa ren begin twintig, kochten een oude Amerikaanse auto van het type hoerensloep en reden deze helemaal op, in een epische road- trip zoals jongens van die leeftijd dat hóren te doen. Ze belandden in de gevangenis, of nét niet. Ik kan het in mijn herinnering een beetje mooier maken dan het was. Screwed, blewed and tat tooed, zoals dat heet Ik hoorde het aan en wilde niks meer dan óók zo'n Amerikaans avontuur. En nu, na jaren voornemen maar niks doen, is het zover. Komend voorjaar ga ik met mijn zwager/ beste vriend een roadtrip maken van het stoere Denver naar het wat minder macho San Francisco. En aangezien ik een chaoot ben, organiseert hij zo'n beetje alles. Alles eigenlijk. De tickets, de route, de centen, de hotels en ook de auto. En dat laat ste had ik beter zelf kunnen doen. Hij is namelijk geen echte auto's gewend. Ik wel. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (NA28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening Oe PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan POLDERBERG Pas stuurde hij me een mail met een foto van onze roadtripauto. De onderwerpregel van de mail werd heel pesterig afgebroken op het woord Chevr... Mijn hart maakte een sprongetje. 'Een vette Amerikaan?' en snel klikte ik het linkje aan. Mailtje opende zich. Voor mijn ogen een knalblauwe Chevrolet - dat wel - Aveo. Een tweedeurs dwerg, een ecolo gisch verantwoorde paardenmeis- jesauto, een Europese truttenbak, alleen de knuffels op de hoeden- plank ontbraken. Ik keek even weemoedig naar de parkeerstrook buiten en bedacht dat ik bijna drie lange weken het zicht op mijn ster op de motor kap zou moeten missen. Ik dacht dat ik daar méér auto zou hebben dan hier. Ginder, in het land waar iedere vijftienjarige blaag in een zescilinder van twee ton naar school rijdt Een Chevrolet Aveo... Ik keek nog eens naar het plaatje en kon er wel om lachen. Twee mannen op weg naar San Francisco in een Chevrolet Aveo. Lekker knus. door René Schrier H Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl et begon als balorig heid in een column en nu heeft journa list Thijs Zonneveld het er gewoon druk mee. Zijn idee om in Nederland een berg van twee kilometer hoog te bouwen wordt steeds serieuzer. Het plan lokt in ieder geval wel reacties uit. Ofwel ben je er voor, ofwel ben je er tegen. Wielerlief- hebber Zonneveld filosofeerde dat het wel leuk zou zijn in Nederland een hoge berg te hebben, zodat wielrenners niet naar Alpe d'Huez of vergelijkbare bergen hoeven af te reizen. Het idee sloeg aan en begon een ei gen leven te leiden. Nu is er een website www.diebergkomter.nl waarop de voortgang van het pro ject wordt aangegeven en waar voor- en tegenstanders hun me ning geven. Zonneveld: „We zijn blij met alle kritische geluiden want dat daagt ons uit oplossingen te zoeken. Trouwens niet alle kritiek is even gefundeerd. Sommige argumenten zijn achterhaald. Zoals het gegeven dat we een berg zand of grond op zouden willen richten. Dat sta dium zijn we al voorbij. Het wordt een holle berg, opgebouwd uit pi ramides van 300, 600 en 1200 me ter. Aanvankelijk ging Zonneveld nog uit van een berg voor sportieve doeleinden, zoals fietsen en skiën. Inmiddels zijn er allerlei andere ideeën aangehaakt. Zo kan de berg gebruikt worden voor het duur zaam opslaan en opwekken van energie. Een ander idee is voedsel verbouwen in een afgesloten ruim te in de berg, waar minder water en minder energie voor nodig is. Doordat er, naast de sportieve ken merken van het project, steeds meer aspecten aanhaken kan het ook beter betaalbaar worden. Ook dat wordt op de website uit voerig uit de doeken gedaan. Even als de effecten van de berg en de schaduw die zo'n berg werpt. De initiatiefnemers zijn begonnen met de verkoop van aandelen van 50 euro in de berg. Daarvan is mo menteel 5 procent verkocht. Zonneveld heeft geen voorkeur voor een locatie op het land of in het water. Aan elke locatie zitten weer aparte aspecten vast. Zo wordt het weer in het gebied ten noordoosten van de berg beter, maar aan de andere kant zal meer regen vallen. Komt de berg dus voor de Zeeuwse kust, dan wordt het op het strand beter weer. Wordt de berg in zee gelegd dan kan dat positieve effecten hebben op de kustverdediging, maar ook op stroom- en geulpatronen. Op 16 december is in Almere een laatste brainstormsessie. Volgend jaar wordt een concept voor het grote publiek gepresenteerd en wordt het project tot achter de komma uitgerekend. Zonneveld: „Of het serieus is. Heel erg serieus zelfs. Het gaat ongeloof lijk goed met het project." Hoe gek moet je zijn om een berg te willen bou wen, is de openingszin van een kort verhaal dat Peter van Druenen in november publiceerde in het Zeeuwse literair tijdschrift Ballustrada. Van Druenen is iemand die er van droomt een berg in Zeeland te bouwen. Een naam heeft hij ook al; Mont Zélande. Hij schrijft: „De liefde voor de ber gen, vooral voor de Mont Ven- toux, zal ongetwijfeld de basis ge weest zijn voor een plan om een berg te bouwen. Een enorme blik vanger in het laagland tussen de Zeeuwse wateren. Een bouwwerk dat, net als de Chinese Muur en de Oosterscheldekering, vanuit de ruimte zichtbaar moest zijn. Een met mensenhanden opgericht na tuurmonument waarop ooit nieu we wielerlegenden geboren zou den worden." Van Druenen situeert zijn berg, toevallig ook twee kilometer hoog, in Zeeuws-Vlaanderen met een uit loper op de zandplaat die in de Westerschelde voor Breskens ligt. Het verhaal van Van Druenen loopt slecht af Vlak voor de berg officieel wordt geopend slaat het noodlot toe. Als gevolg van nood weer aan de voet van de berg en metershoge golven wordt een stuk van het gevaarte weggeslagen en zakt de berg in de Westerschelde, wat weer enorme vloedgolven met zich meebrengt. Die vagen ver schillende dorpen op Walcheren en Zuid-Beveland weg. MIDDELBURG - Leen Harpe (staten lid GroenLinks) overdreef vorige week niet toen hij zei dat hij wel vier kantjes vragen heeft over de plannen van Delta om een tweede kerncentrale te bouwen. Het zijn vierenhalf kantjes geworden met 61 vragen. Het dagelijks provincie bestuur heeft nog anderhalve week de tijd ze te beantwoorden. Een van de kernvragen van Harpe gaat over een second opinion over de haalbaarheid en betaalbaarheid van een tweede kerncentrale. Zon der zo'n tegenonderzoek kan naar zijn mening geen goed onder bouwd voorstel worden gedaan aan de Staten van Zeeland over de vergunningaanvraag die Delta wil indienen. Hij pleit ook voor een maatschap pelijke kosten-batenanalyse voor dat geld in die vergunning wordt gestoken. Hoge energieprijzen en een heffing op de uitstoot van CO2 maken ook investeringen in windenergie rendabeler. Ook mist Harpe een beargumente ring van het door Delta geschetste scenario dat een kerncentrale tot 2050 noodzakelijk is; pas daarna is er voldoende duurzame energie. GroenLinks is ontevreden over de informatieverstrekking bij het voorstel over het begin van de ver gunningsprocedure voor een twee de kerncentrale. De discussie over de strategische koers van Delta, die aan een beslissing daarover naar de mening van de statenfrac tie aan vooraf dient te gaan, kwam vorige week niet uit de verf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2