Oerlemans gaat voor de dramatiek heldenepos geboren II 'In de loop der tijden is het verhaal qua sfeer aan de tijdgeest aangepast' L Hans Gramberg, historicus woensdag 23 november 2011 Een scène uit de film, met vierde van links Robert de Hoog als Gerrit de Veer. foto ANP Reinout Oerlemans, directeur van tv- en filmproductie- maatschappij en regisseur, is wel wat ge wend, maar op de eerste draaidag van Nova Zembla op IJsland sloeg de paniek toch toe. „Ik dacht dat het door mijn vingers glipte, dat het niet ging werken." Het opnemen in 3D was nog ingewikkelder dan hij had gedacht. „Als je het niet goed doet, krijgt de bezoe ker hoofdpijn." Het vergde in de wekenlan ge draaiperiode het uiterste van iedereen, waarbij Oerle mans soms een flinke keel opzette. „Ik heb zeker men sen naar de rand gedreven. Ik sluit niet uit dat sommi gen nooit meer met me wil len werken." Robert de Hoog, die de dra gende hoofdrol van Gerrit de Veer speelt: „Hoe zwaar het was? Na drie maanden was ik helemaal kapot. Het vergde echt enorm veel van me. Er is een scène - die heeft de film helaas niet ge haald - waarin ik in een ijs koud meer met een ijsbeer vecht. Ik had een wetsuit aan, maar die werd op een gegeven moment ijskoud. Ik dacht echt dat ik dood ging. Hoe hebben die gasten dat in 1596 overleefd? Die zaten niet even in de kou, maar maandenlang. Ook Oerlemans heeft grote bewondering voor de veer- -* tien mannen die met Wil lem Barentsz meevoeren. Oerlemans liet zich inspire ren door een historische mislukking. „Het is waar dat de reis niet van belang is ge weest voor de ontwikkeling van ons land, maar hij liet wel zien waartoe Hollan ders in staat waren. Vijftién jongens voeren in een klein schip in dezelfde kleren die ze in Amsterdam droegen - ze hadden alleen vilt in hun klompen tegen de kou - naar een uithoek van de we reld, waarover weinig be- kend was. Er lagen Spanjaar den op de loer, maar ze de den het." Ook al mislukte de reis, de terugkeer van de mannen bezorgde de Republiek een morele opkikker, meent Oer lemans. Dat Oerlemans, die geïnspi reerd werd door de school plaat van Isings, juist nü dit verhaal wil vertellen, is niet helemaal toevallig. „Het ging mij in eerste instantie om de dramatiek, maar ik vind het wel mooi als men sen iets meekrijgen van wat er toen is gebeurd ter meer dere eer en glorie van Hol land. Als de kijker als bood schap eruit haalt dat je er gens voor moet durven gaan, vind ik dat niet ver keerd." De beroemde schoolplaat van Isings, die voor al de heroïsche avonturen van de gestrande be manningsleden uitbeeldde. Met het beeld van vechten tegen ijsberen zijn hele lichtingen schoolkinderen opgegroeid. foto ANP 3?" - f'CA;"-";

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11