81 buitenland Ideale schoonzoon moet Spanje redden VN meet meer broeikasgas dan ooit Arrestatie verdachte bommenlegger Socialisten in voorstel 'criminele organisatie' Rubygate: mogelijk 32 slachtoffers 'Meer helpers van moordende neonazi's' KRAS.NL Hoogbejaarde kopstukken van Rode Khmer voor rechter GRATIS dinsdag 22 november 2011 PHNOM PENH - Gerechtsdienaren zetten de hoog bejaarde leng Sary in het beklaagdenbankje van het 'Rode Khmer'-tribunaal in de Cambodja. Daar begon gisteren het proces tegen de drie belang rijkste nog levende kopstukken van het regime van wijlen Pol Pot. Zij moeten zich verantwoor den voor hun rol in het bloedige schrikbewind dat de communistische Rode Khmer tussen 1975 en 1979 voerden. In het beklaagdenbankje zitten Nuon Chea (broeder nummer 2, inmiddels 85 jaar oud), leng Sary (86, ex-vicepremier) en Khieu Samphan (80, ex-staatshoofd). De drie staan terecht wegens onder meer misdaden te gen de mensheid en genocide op etnische min derheden. foto EPA GENEVE De hoeveelheid zogenoemde broei kasgassen in de dampkring is vorig jaar gestegen tot een recordniveau. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerde studie van de Wereld Meteo rologische Organisatie, de VN-tak die zich bezighoudt met weer en klimaat Onderzoekers telden 389 C02-mole- culen op elke miljoen deeltjes in de lucht Nog nooit was zo veel koolstofdioxide gemeten. NEW YORK Met de arrestatie van een 27-jarige man denkt de politie in New York een of meer bomaanslagen te heb ben voorkomen. Dat heeft burge meester Michael Bloomberg gister nacht bekendgemaakt. De verdach te, José Pimentel, had materiaal en instructies in huis om bommen te maken. Hij zou alleen hebben ge handeld. Wel zou hij sympathise ren met moslimextremisten. BOEDAPEST De Hongaarse regeringspartij Fi- desz heeft gisteren een wetsont werp ingediend waarin de vroege re communistische partij en haar opvolgers worden bestempeld tot 'criminele organisatie'. Tot de op volgers van de communistische MSZMP behoort ook de socialis tische MSZP, momenteel de groot ste oppositiepartij in het parle ment in Boedapest. MILAAN Een Italiaanse rechtbank heeft be paald dat 29 minderjarige meisjes zich als benadeelde partij mogen voegen in de zaak 'Rubygate'. Daar mee zijn er mogelijk 32 slachtoffers in het seksschandaal rond ex-pre mier Berlusconi, waarover gisteren het tweede proces begon. Drie ver dachten staan terecht wegens het aanzetten tot prostitutie. BERLIJN - Een groep neonazi's die in Duitsland wordt verdacht van een serie racistische moorden, had meer helpers dan gedacht. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Hans-Peter Friedrich giste ren laten weten. Volgens Friedrich heeft justitie in middels zo'n tien verdachten op het oog die de moordenaars zou den hebben geholpen. Friedrich zei dat steeds meer informatie bo ven water komt over het netwerk dat verantwoordelijk zou zijn voor de zogenoemde 'dönermoorden'. „Meer dan 300 rechercheurs recon strueren de afgelopen dertien jaar, dag voor dag", aldus een functiona ris. Justitie onderzoekt zeker tien moorden en een aantal aanslagen. Van de drie hoofdverdachten pleegden er twee begin deze maand zelfmoord na een banko verval. door onze correspondent Pauline Blom CADIZ - De oplossing voor de crisis in Spanje ligt in handen van Maria no Rajoy (56), voorman van de Partido Popular (PP). De conserva tieve Volkspartij won met over macht de landelijke verkiezingen van zondag. De partij krijgt een ab solute meerderheid van 186 zetels op een totaal van 350. De opvolger van de socialistische premier José Luis Zapatero beseft dat de euforie wel eens kort kan duren. De aanstaande premier ver keert in de luxe positie dat hij geen coalitie met andere partijen hoeft te sluiten, maar heeft verder weinig keus. Spanje staat aan de rand van de afgrond. De inkom sten van de overheid moeten om hoog en de uitgaven drastisch om laag om te voorkomen dat het land aan het infuus gaat bij het noodfonds van de EU en het IMF. Hij geldt als de ideale schoonzoon, wars van conflicten, geduldig en betrouwbaar. Mariano Rajoy is geen charismatisch leider, maar dankt zijn uitverkiezing aan vol harding, geduld en aan de econo mische crisis. De politicus wordt getypeerd als een pragmatisch con servatief, afkomstig uit de midden klasse van Galicië. Een echte heer, vriendelijk, beleefd, trouw aan tra ditie en de hiërarchie. Met 26 jaar debuteerde de briljante rechtenstudent in de politiek. Als beschermeling van voormalig pre mier José Maria Aznar maakte hij snel carrière. In de jaren negentig bekleedde Rajoy verschillende mi nistersposten, maar in 2004 ging het verwachte premierschap aan zijn neus voorbij. De PP-leider, zeven jaar later als nog aan de macht, gaat behalve de pensioenen 'alle overheidsuitga- Mariano Rajoy ven' onder de loep nemen om te kijken waar en hoe er kan worden bezuinigd. Rajoy heeft beloofd tij dens zijn eerste honderd dagen als premier een wet door te voeren die budgettaire stabiliteit moet brengen; met name in de autono me gebieden en de gemeenten. Hij wil de arbeidsmarkt flexibilise ren en belastingen verlagen om in vesteringen te stimuleren. Experts verwachten echter dat de gewens te bezuiniging van 18 miljard euro in 2012 vrijwel onmogelijk is zon der de pensioenen te verlagen. Bo vendien ligt de angst voor sociale onrust op de loer als er gekort wordt op uitkeringen, onderwijs en gezondheidszorg. „We staan op een keerpunt", weet Rajoy, „voor de komende decennia. We zijn een grote natie en soms vergeten we dat. Maar vanuit die gedachte moeten we samen een krachtsin spanning doen, solidair zijn met el kaar." Wie naast Rajoy plaats gaan nemen in de regering, wordt de ko mende twee weken duidelijk. Bin nen die termijn moet de aanstaan de premier zijn ministersploeg sa menstellen. De demissionaire rege ring van Zapatero heeft in die tijd slechts beperkte bevoegdheden. Het nemen van noodmaatregelen zit daar niet bij. „Rajoy moet zo snel mogelijk zijn team bekend ma ken en zijn plannen uiteenzetten", aldus een Spaanse econoom. „Want de toekomst van Spanje kan niet worden uitgesteld." 4-/5-/6-daagse Stedentrips Marrakech v.a. 269 Vertrek: 30/11/11 t/m 15/2/12 NIEUW bij KRAS.NL! Nérgens voordeliger! ontdek de stad van duizend-en-één nacht! Met o.a. het magische Djemaa-EI-Fnaplein, de Saadische graven, de Majorell-tuinen de Koutoubia-moskee en het Bahia-paleis inclusief vliegreis, transfers, hotel of traditionele riad en ontbijt Zie www.kras.nl/stedentripmarrakech waarom zou je meer betalen 8-daagse Rondreis Koningssteden van Marokko v.a. 459 vertrek: 4/12/11 t/m 25/3/12 nu tot wel 135 p.p. in prijs verlaagd! met o.a. Casablanca, Rabat, Meknès, Volubilis, de historische medina van Fès en het betoverende Marrakech inclusief vliegreis, rondreis, verblijf, ontbijt, 1 x lunch, 6 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74728 15-daagse Rondreis Highlights van Marokko v.a. 799 vertrek: 16/12/11 t/m 30/3/12 langs alle hoogtepunten tegen zéér scherpe prijzen! met o.a. de koningssteden, de kasbah van Taourirt, de Dadèskloof, het Midden-Atlasgebergte en Essaouira inclusief vliegreis, rondreis, verblijf, ontbijt, 1 x lunch, 10 x diner, NL-sprekende reisleiding en excursies Zie www.kras.nl/74727 4- t/m 15-daagse vlieg-/rondreizen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \j Arke of jU-fg/ZCfl Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8