Pedoclub Martijn blijft in vizier binnenland 7 Zuid-Afrikaanse wint Kindervredesprijs Kabinet 'leurde' met garantie krediet dinsdag 22 november 2011 HOF Kamer wil club toch aanpakken ondanks dat vervolging door OM uitblijft Tweede Kamer wil toch bekij ken of pedofielenvereniging Martijn verboden kan worden. OM concludeerde eerder al dat er door de vereniging geen strafbare feiten worden gepleegd. Het hof ziet ook niets in vervolging. leeuwarden - Het gerechtshof in Leeuwarden heeft gisteren geen vervolging bevolen van pedofielen vereniging Martijn door het Open baar Ministerie (OM), maar daar mee is de kwestie nog niet afge daan. Het CDA, de PvdA en de PW in de TWeede Kamer vinden dat minister Ivo Opstelten van Vei ligheid en Justitie actie moet on dernemen om de vereniging te ver bieden. Het OM onderzoekt die mogelijkheid momenteel. Opstelten heeft de Kamer eerder al laten weten er alles aan te doen om te kijken of er aanknopings punten zijn voor stappen tegen de vereniging. Volgende maand zal hij de Kamer informeren over een mogelijk ver bod via de civiele rechter en er is binnenkort een debat in de Twee de Kamer over de aanpak van Mar tijn. Het is tot nu toe niet gelukt de ver eniging strafrechtelijk aan te pak ken. Justitie blijft de organisatie en de individuele leden echter wel kri tisch volgen en zal vervolgen waar dat kan. Het OM concludeerde deze zomer dat er weliswaar leden van Martijn zijn die met justitie in aanraking komen, maar dat de strafbare fei ten niet vanuit de vereniging ko men. Letselschadespecialist Yme Drost was het daar niet mee eens en stapte naar het gerechtshof in Leeuwarden. Hij deed dat mede namens de ouders van een meisje dat in 2009 seksueel is misbruikt. Met een zo geheten artikel 12-procedure wil den ze het hof opdracht laten ge ven aan het OM Martijn toch te vervolgen. Het hof wees het ver zoek echter af, onder meer omdat de klagers niet direct benadeeld zijn door het besluit niet te vervol gen. Ook ziet het hof te weinig aankno pingspunten in het dossier voor een succesvolle vervolging van Martijn wegens uidokking van en medeplichtigheid aan het mis bruik van het meisje. De ouders en Drost vinden dat Martijn daar aan wel schuldig is, omdat de mis bruiker van de dochter advies van de vereniging zou hebben gekre gen. Een mogelijkheid die nog wordt onderzocht, is die van de civiele weg. Volgens het Verdrag van Lan- zarote kan een organisatie verbo den worden als een leidinggeven de is veroordeeld voor bezit van kinderporno. Martijn-voorzitter Ad van den Berg is vorige maand veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk, voor be zit van kinderporno. Deze straf is niet definitief Van den Berg is in hoger beroep gegaan. zie onze websiteibinnenland Ouders slachtoffertje: 'Geen i—l woorden voor deze beslissing' door Sander Zurhake den haag - Voor haar inzet voor het welzijn van gehandicapte kin deren heeft de Zuid-Afrikaanse Mi- chaela Mycroft (17) gisteren de In ternationale Kindervredesprijs ont vangen. Tijdens een grote ceremonie in de Ridderzaal aan het Haagse Binnen hof reikte Nobelprijswinnares van 1976, Mairead Maguire, het jeugd- equivalent van de Nobelprijs voor de Vrede uit aan het meisje dat met haar organisatie al honderden kinderen heeft geholpen. Dat het comité de vier andere ge nomineerden passeerde en koos voor de uit Kaapstad afkomstige Michaela is niet verrassend. Zij wist namelijk, ondanks een licha melijk beperking waardoor ze ver oordeeld is tot een rolstoel, boven zichzelf uit te stijgen. Samen met haar zus qn vriendinnen richtte Michaela, ook wel Chaeli ge noemd, de hulporganisatie De Chaeli Campaign op om gehandi capte kinderen te helpen. Inmid dels zijn 22 mensen in dienst die onder andere fysiotherapie geven en campagne voeren tegen de ach tergestelde positie van gehandicap te kinderen in Zuid-Afrika. Zeven jaar geleden had Michaela er veel problemen mee om aan een elektronische rolstoel te ko men, terwijl die voor haar enorm belangrijk was. Dat motiveerde haar om lotgenoten te helpen. „Voordat ik mijn rolstoel had, was ik een soort meubelstuk", vertelt Michaela. „Mensen zetten me er gens neer en als ik me verveelde kon ik niet weg. Met zo'n moder ne rolstoel zou ik zelf kunnen doen wat ik wilde." De hoge kosten gooiden echter roet in het eten. Destijds kostte zo'n rolstoel ongeveer 200 euro, te veel voor haar ouders. Michaela was teleurgesteld, maar zag ook een uitdaging. Binnen zeven we ken had ze samen met haar zus en drie vriendinnen met het verko pen van zelfgemaakte bloempot ten en postkaarten genoeg geld op gehaald om toch een rolstoel te kunnen kopen. Dat bleek echter pas het begin te zijn, omdat al snel duidelijk werd dat het meisje met haar campagne een gevoelige snaar had geraakt. Toen de rolstoel al was gekocht, bleven donaties binnenkomen. Uit eindelijk gaf iemand zelfs een tweede rolstoel. „Die hebben we aan iemand anders gegeven. Toen werd ook het idee geboren om va ker campagnes op te zetten om ge handicapten te helpen. Want men sen bleken graag te doneren", al dus Michaela. Nu, zeven jaar later, wordt De Chaeli Campagne fulltime geleid door de ouders van Michaela en is hun hulporganisatie een erkende instantie geworden. De succesvolle en ook gehandicapte hardloper Os car Pistorius heeft zich als ambassa deur bij hen aangesloten. De op richters houden via een speciale commissie wel een oogje op de be slissingen van de volwassenen. „Wij zeggen tijdens vergaderingen over nieuwe projecten vaak 'waar om niet?'", zegt Michaela. „Volwas senen zijn soms zo pessimistisch of denken dat iets niet kan. Daar om zorgen wij, de oprichters, dat er een kinderlijk perspectief blijft." Michaela's energieke aanpak heeft haar de Kindervredesprijs opgele verd én 100.000 euro voor hulp projecten in Zuid-Afrika. Dit ge beurt in overleg met KidsRights, een Nederlandse non-gouverne mentele organisatie en initiatiefne mer voor de Kindervredesprijs. De ze organisatie zamelt elk jaar een substantieel bedrag in dat wordt geschonken aan de de winnaar en organisaties die zich voor soortge lijke thema's inzetten. den haag - De Nederlandse rege ring heeft hemel en aarde bewo gen om financiële instellingen over te halen gebruik te maicen van de kredietgarantie van in to taal 200 miljard euro. De regering wilde te allen tijde voorkomen dat de geldverstrekking aan bedrijven en particulieren tot stilstand zou komen. Dat blijkt uit de verhoren van fi nancieel bestuurder Guus Stoelin- ga van autoleasebedrijf Leaseplan en financieel topman Kees van Dijkhuizen van de bank NIBC door commissie-De Wit gisteren. Dijkhuizen vertelde de parlemen taire commissie, die de financiële crisismaatregelen van het kabinet onderzoekt, dat de voorwaarden waartegen zijn bank gebruik kon maken van de garantie nog gunsti ger waren dan waar NIBC reke ning mee had gehouden. Leaseplan maakte tot ontsteltenis van de Tweede Kamer echter als eerste gebruik van de kredietgaran tie die geldverstrekkers beschermt tegen wanbetaling. Het autolease bedrijf was geen bank, meende het parlement. „We hebben een bankvergunning en een leaseauto is een financieel product", legde Stoelinga gisteren de commissie uit. Toch wilde ook het ministerie van Financiën niet dat Leaseplan als eerste gebruik maakte van de kredietgarantie. Waarschijnlijk uit vrees voor de kritiek, moesten SNS en ING het autoleasebedrijf voorgaan. De twee banken lieten het aanbod aan zich voorbij gaan, omdat zij volgens Stoelinga waar schijnlijk bang waren voor 'stigma tisering'. Voor zowel Leaseplan als NIBC was de garantie essentieel om nog zaken te kunnen doen, al dus Dijkhuizen en Stoelinga. Ne derlandse banken hadden meer kunnen doen om elkaar door de fi nanciële crisis te helpen, schetste Van Dijkhuizen. Michaela Mycroft (rechts) kreeg gisteren de Kindervredesprijs 2011. De prijs werd in Den Haag uitgereikt door de Ierse winnares van de Nobelprijs voor de Vrede in 1976, Mairead Maguire. foto Robert Vos/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7