41 WUvters kMc&retlwi dinsdag 22 november 2011 We zijn niet allemaal Sergio Herman of Jon- nie Boer, maar met goede producten en dito recepten krijgen ook wij een prima menu op tafel. Met wild, zuurkool, paddenstoelen, spruiten, erwtensoep, hachee, hete bliksem, stoofperen, cranberries, tamme kastanjes, winterpeen, bruine bonen, pompoen, schelvis, mosselen en nog veel meer. Want de keuze van de win ter is reuze. Niets zo lekker als boerenkool waar de vorst overheen is geweest. Eten van de koude grond, eten wat het seizoen ons biedt, da's niet alleen lekker en gezond, het is ook nog eens goed voor het milieu. En het moet vers zijn. Het kookboek van mijn oma -van de Katholieke Boerinnenbond (NCB, 1946,3e druk)- zei 't al: „Kijk ofvlees vers is, groenten ook." Toegegeven, het is niet echt sexy om aan de dis te vertellen dat je goddelijke maal uit zo'n ouderwetse kookkalender komt. Meer indruk maak je met recepten uit kleurrijke glossy's, design kookboeken en trendy websites met koks die het perfecte rolmodel zijn voor het spreekwoordelijke lekkere hapje?! Toch date ren die ogenschijnlijk moderne recepten maar al te vaak van lang geleden en zijn ze dankzij moderniteiten uit elke generatie eenvoudig weg geëvolueerd tot wat ze nu zijn. Koken is allang niet meer alleen bedoeld om onszelf te voeden. Onze eet- en kookcultuur heeft zich ontwikkeld tot een ware vrijetijds besteding, sterker nog, tot een heuse levens stijl. Genieten is het motto, van eten én van koken; van heel het leven. Wel klinkt steeds sterker de behoefte aan eerlijk voedsel. Eerlijk geproduceerd en eerlijk bereid. We geven 't wereldse benamingen als 'comfort food' en 'slow food'. Letterlijk ver taald, comfortabel en langzaam voedsel. Huh, hadden onze ouders en grootouders dat niet al? Klopt, pure retro in een nieuw jasje. Zoals elke generatie geven ook wij weer onze eigen draai aan eten, perpetuum mobile. Marileen van Wijnen (28) doet dat ook: „Ik hou van variatie, bij mij staat geen avond hetzelfde op tafel. Maar een culinair hoog standje is aan mij niet besteed, te ongeduldig. Tegenwoordig vind je zo veel lekkere, gezonde en gemakkelijke recepten online. Ik maak wel bijna alles zelf In mijn studententijd bestond koken vooral uit het gebruik van zakjes en pakjes. Op den duur ken je die smaken wel. Zelfgemaakt smaakt altijd lekkerder, al is het maar dat kleine beetje extra moeite dat je erin terug proeft." Marileen heeft een drukke baan als communi catieadviseur. „In het weekend kook ik graag meer uitgebreide maaltijden, door de week houd ik 't eenvoudig maar goed. Het geeft me ontspanning om even in de keuken te staan na een dag werken. Ik kies wel recepten die ik in een halfuurtje op tafel kan zetten. Om me er vervolgens haast nooit aan te houden. Ik speel er mee, vooral met de kruiden." Wat we anno nu vooral willen, is eten om het leven te vieren, natuurzuiver en sensu eel, krachtig en gepassioneerd. Onze keuken als lustoord. Of zoals de chocola van die Afrikaanse olifant het zegt, afrodisiac. Ook culinair journalist Janneke Vreugdenhil heeft het in haar kookboeken en columns (NRC) regelmatig over de invloed van eten op onze emoties. „De geur van versgebakken spek in de ochtend, soep als levenselixer, de troost van roeren in een pan risotto en het verband tus sen chocolade en geluk." Met andere woorden, wat doen we op een steenkoude sombere winterzondag? Juist ja, kokkerellen. Dat maakt ons gelukkig én gezond! - Marjan de Kort Buiten giert de wind stevig om het huis. Het is koud, nat en grijs. Kachel hoog, kaarsjes aan en 'n stoofpot op het vuur. Je nipt van 'n glaasje rode port terwijl de keuken zich vult met pruttelende geluiden en kruidige geuren. Winters kokkerel len, het verwarmt je huis, je lijf.én je humeur. Marileen van Wijnen bezig met het bereiden van de bechamelsaus. De ingrediënten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60