Facelift voor Stuikersplein Honderden cafés Land i8l zeeland Overlast van daklozen bij voormalige remise Couchsurfer Tonny van Kemseke, alias Denulstenaer, uit Sint lansteen presenteerde zaterdag zijn jongste boek Cafés in het Land van Hulst, 1900-2000, een 575 pagina's tellend naslagwerk. almanak Zorgsaam scoort triple A-status HENGELSPORT JANPETER dinsdag 22 november 2011 HEIKANT Meer groen en bankjes DENULSTENAER door Eugène Verstraeten HEIKANT - Het Stuikerpleintje in Heikant wordt op korte termijn op geknapt. Er komt meer groen en sfeervol straatmeubilair, zodat het pleintje aantrekkelijker wordt en er meer uitziet als het centrum van het dorp. Wethouder Adri Totté beloofde dat tijdens de jaarvergadering van de dorpsraad. „De tekening ligt al klaar, alleen het college van burge meester en wethouders moet nog akkoord gaan." Het plan voorziet onder meer in de komst van een paar bankjes en het aanplanten van leilinden langs de muur van het gemeenschapscen trum 't Heike. Die muur geeft het pleintje nu een wat stenige aanblik. Over de precieze invulling van het plannetje gaat de gemeente nog overleg voeren met de dorpsraad. Het frietkot aan de voorzijde van het pleintje blijft in ieder geval wel staan. Een kiosk, waarover eerder ook werd gesproken, zit er op dit moment niet in. Die kost teveel geld. Totté: „Met de opknapbeurt van het Stuikerpleintje willen we als gemeente laten zien dat we toch wat in Heikant gaan doen." De opknapbeurt van het Stuiker pleintje is een van de wensen die naar boven kwam in het zogenaam de Droomtraject. Daarbij brain stormden inwoners van Heikant over wat er op verschillende gebie den zou moeten gebeuren in het dorp. Het idee is om ook het plein voor de kerk te herinrichten, zodat het samen met het Stuikerplein het hart van het dorp wordt. Maar dat is een project voor later. Een complete facelift voor de Julia- nastraat is een van de grootste wen sen uit het Droomtraject. Voor zo'n omvangrijke operatie heeft de gemeente op dit moment echter geen geld, zo verzuchtte wethou der Totté. „De situatie is in andere straten binnen de gemeente waar schijnlijk nog slechter. Jullie komen aan de beurt, maar jullie staan op dit moment niet nummer één op het lijstje." Tijdens de dorpsraadvergadering klonk vanuit de zaal de roep om meer snelheidscontroles te houden in de Julianastraat, omdat er te hard gereden wordt. De uitleg van de politie dat daarvoor eerst nader onderzoek naar het verkeersgedrag .nodig is werd met enig hoongelach ontvangen. Een bewoner: „Daar is weinig onderzoek voor nodig. Als je hier buiten bij het Heike staat, wordt de broek gewoon van je kont gereden." door Raymond de Fret AXEL - Omwonenden van de voor malige busremise van vervoers maatschappij Connexxion in Axel hebben overlast van een aantal daklozen. Die bivakkeren sinds een ruime week in caravans, die op het terrein staan. De bewoners van de Kinderdijk en Drieschouwen vermoeden dat de caravans op het terrein zijn ach tergelaten. Een wisselend aantal dak- en thuislozen heeft ze in ge bruik genomen als onderdak. Ge let op het aantal geparkeerde fiet sen bij de caravan wisselt het aan tal van een tot drie personen, con stateren de bewoners. Overdag ko men deze mensen weinig buiten, eigenlijk alleen om hun behoefte te doen in de struiken in de direc te omgeving. Zodra het donker wordt, bespeu- Tip? redactie@pzc.nl Onze Middelburger doet sinds een tijdje aan couchsurfen, ofwel bank- surfen. Een couchsurfer berijdt niet gezeten op zijn driezitter de golven, maar biedt via internet een slaap plaats voor een nachtje aan. Zonder bijbedoelingen. Een leuke en goedko pe manier om mensen te ontmoeten. Van de bankslaper wordt een kleine tegenprestatie verlangd. Bijvoorbeeld een maaltijd koken. Een presentje is ook welkom. Een Amerikaans stel had een reep chocolade meegenomen. Onderweg had de honger toegesla gen, want er was al een hap uit. Na een lange avond, vol ongemakkelijke stiltes, ging het stel slapen om voor dag en dauw te vertrekken. En, ont dekte de Middelburger later, mét me deneming van de aangekloven reep. door Harmen van der Werf Hoeveel cafés er in het Land van Hulst zijn geweest? Tonny van Kemseke, alias Denul stenaer, geeft eerlijk antwoord. „Ik heb geen idee." Ton- ny's reactie is veelzeggend, want niemand anders zal zoveel van ca fés in het Land van Hulst weten, als Denulstenaer. Anderhalfjaar lang heeft hij archie ven afgestruind om zoveel mogelijk cafés in beeld te brengen, inclusief de diverse eigenaren. Niet alleen in de stad Hulst, maar ook in Boschka- pelle, Clinge, Graauw en Langen- dam, Hengstdijk, Kapellebrug, Kloosterzande, Kruisdorp, Kruispol derhaven en Baalhoek, Kuitaart, Lamswaarde, Nieuw-Namen, Osse- nisse, Sint Jansteen, Stoppeldijk, 't Jagertje en Schuddebeurs, Terhole en Walsoorden. Tonny moet een flink uithoudingsvermogen heb ben. Hij zette door, omdat hij een groot liefhebber van streekgeschiedenis is. Van zijn hand verschenen eerder boeken over het Liefdehuis en Sint Liduina-ziekenhuis in Hulst, over de gezondheidszorg in Hulst (t58o-i86o), de Sint Willibrordus- school in Hulst en de Tweede We reldoorlog in het Land van Hulst en Koewacht (ruim 800 pagina's). En nu dus een boek over cafés in het Land van Hulst. Cafés waren (en zijn) niet weg te denken uit het Land van Hulst. Op elke hoek stond er praktisch één, bij wijze van spreken. Cafés waren de plek waar zeker mannen elkaar ontmoet ten, spelletjes speelden en natuur lijk 'hun natje' kwamen halen. Vaak deden de eigenaren er nog iets naast of stonden hun vrouwen er in, omdat ze van alleen hun huis kamercafés niet rond konden ko men. Tonny heeft vrijwel alle cafés in kaart gebracht, die van t9oo tot 2000 in het Land van Hulst hebben bestaan. Hij is zo oprecht te melden dat het niet alle cafés zullen zijn. Heel veel zal hij er toch niet naast zitten, met zijn 575 bladzijden tel lende boek. Het boek is grotendeels naslagwerk, leuk om door te blade ren en je voorouders op te zoeken. Het biedt ook meer. Zo beschrijft Tonny de opkomst van de anti-alco- holbeweging begin vorige eeuw, die net zo goed als in andere plaatsen, in Hulst actief was. En hij heeft ook 'leuke dingetjes' opgediept, zoals over tapperij 't Scheepje aan de Gentsestraat in Hulst. Eigenaar Charles Fassaert was tevens schrij ver bij de 'rode' notaris Van Dal- sum die ruzie had met de rooms-ka- tholieke kerk. Vanaf de kansel werd opgeroepen Fassaerts café niet te be zoeken. Aanhangers van de geeste lijkheid postten voor zijn zaak. Fas saert sloot zijn café drie maanden om escalatie te voorkomen. Zulke verhalen brengen het oude Land van Hulst in Tonny's boek to tot le ven. ren de bewoners meer activiteit. Dat zorgt ervoor dat ze zich niet meer veilig voelen als ze het ter rein passeren op weg van of naar hun huizen. De bewoners trokken aan de bel bij de stadsraad van Axel, die op zijn beurt weer de gemeente Ter- neuzen op de hoogte bracht. Op het gemeentehuis werd gisteroch tend besloten om tot actie over te gaan. „Onze bijzondere opsporing sambtenaren bekijken de situatie de komende dagen. Indien nodig nemen zij contact op met de poli tie, waarna samen wordt besloten hoe verder te handelen", zegt een gemeentewoordvoerster. De voor malige remise staat te koop. De be woners denken dat het probleem is verholpen als de caravans wor den verwijderd. Ook stellen zij voor opvang te regelen voor deze tijdelijke bewoners. Tonny van Kemseke, alias Denulstenaer, overhandigt het eerste exemplaar van zijn jongste boek Cafés in het Land van Hulst 1900-2000 aan Lucien Lebbinck (links) van de Vrienden van het Hulster archief. foto Mark Neelemans MEEST GELEZEN 1Honderden bijstandsgerechtigden 2. Zorgsaam scoort Triple A-status 3. Tijdelijke ontslagen ArcelorMittal ZEEUWSE KELDER Rinze en René zagen dit weekend op het voetbalveld geen hand voor ogen. www.pzc.nl/zeeuwsekelder TIPS NAAR zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto TERNEUZEN - Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen heeft in een vergelijkend onderzoek tussen Ne derlandse zorgaanbieders een tri ple A-score behaald. Zorgsaam be hoort daarmee tot de drie best sco rende organisaties in Zeeland. Voor de zorgbranche is deze benchmark belangrijk om inzicht te krijgen in de bedrijfsprestaties. Uit het onderzoek bleek dat de te vredenheid onder cliënten en me dewerkers van Zorgsaam Thuis en de Ouderenzorg heel hoog is. Ook op het onderdeel bedrijftvoering scoort Zorgsaam hoog. Zoveel vis zit er op dit moment onder onze Zeeuwse kust. Het is aan u om deze eens te gaan vangen.. Wij kunnen u voorzien van alle benodigdheden! Hengelsport Janpeter - Schetdestraat 33 - Vlissingen - Tel: 0118-418313 Let op! De wintermaanden zijn we 's maandags geslote

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42