Zeeland PZCI. Industrie in Kanaalzone uitbouwen1 Een kleuterkrabbel voor een identiteitskaart Eerste stap in digitale wereld ZEEUWS-VLAANDEREN 18 en 19 20 en 21 Dinsdag 22 november 2011 Honderden cafés Land van Hulst in kaart gebracht Nieuwe sluis houdt Antwerpen aan de top Tip? zeeuws-vlaanderen@pzc.nl AMBASSADEUR Voormalig Shell-topman Van der Veer kan grote rol spelen, aldus gedeputeerde De Reu door Harmen van der Werf TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone is de economische mo tor van Zeeland en die moet nog krachtiger worden. Gedeputeerde Ben de Reu wil zich daar de ko mende jaren voor inzetten. Hij heeft een ambassadeur gevonden die de provincie daarbij gaat hel pen, voormalig Shell-president Jeroen van der Veer. Van der Veer was in juni meerdere dagen in Zeeland voor het project Standplaats van de Zeeuwse Biblio theek. Zoals andere deelnemers aan dit project, onder wie voorzit ter Alexander Rinnooy Kan van de Sociaal-Economische Raad (SER), werd hem gevraagd na te denken over de toekomst van Zee land. Van der Veer bezocht onder meer bedrijven en instellingen in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Rinnooy Kan oordeelde dat Zee land zich met name op natuur en bijbehorende economische activi teiten moet richten. Van der Veer staat daar anders in. Hij ziet mooie kansen om in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone, met bedrijven als Ya- ra, Cargill en Dow, een bio based economy te ontwikkelen: een eco nomie gebaseerd op groene, mi lieuvriendelijke grondstoffen. „Van der Veer wil de mogelijkheden van de Kanaalzone voor ons uit dragen in binnen- en buitenland", aldus De Reu. De rol die Van der Veer kan spelen in de promotie van de Kanaalzo ne, is volgens De Reu niet te on derschatten. „Hij kan even een mi nister bellen als wij op belemme rende maatregelen stuiten. Het is allemaal heel informeel." Van der Veer ontvangt geen geld voor zijn ambassadeursrol. De Reu: „Men sen als Van der Veer doen zoiets niet voor geld." Een belangrijke tijd breekt aan. De Europese Unie is bezig met voorbe reidingen voor de toekenning van miljarden euro's uit de structuur fondsen in 2013. Zeeland zet in op de vorming van een bio based eco- Homy-superduster van de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone, de Gentse Kanaalzone en ook West-Brabant. „Van der Veer kan ons met z'n gi gantische netwerk daarbij helpen." De Reu plaatst de ontwikkeling van de Kanaalzone in perspectief „We moeten - met aandacht voor natuur en landschap - blijven in vesteren in industrie om de con currentie met opkomende econo mieën als India, China en Brazilië aan te kunnen." door Raymond de Frel TERNEUZEN - Sarie Dieleman (65) zag er gistermiddag de humor wel van in. Zij was de enige die in de bibliotheek in haar woonplaats Terneuzen op een workshop 'om gaan en oefenen met internet' was afgekomen. „Iedereen kan het vast al in Terneuzen, ik ben de laatste die het nog moet leren", grapte ze. De workshop was de eerste in een reeks die de bibliotheek deze week in het kader van de Week van de Mediawijsheid houdt in de vesti gingen in Terneuzen, Hulst en Oostburg. „Ik vind die computer niet leuk, maar op een gegeven moment kun je er niet meer on deruit. Ik hoop dat ik straks een mailtje kan sturen en wat op inter net kan opzoeken. Maar laat ik eerst maar eens gewend raken aan het toetsenbord", zei Dieleman. De hele week zijn er workshops, bijvoorbeel over social media als Twitter en Facebook. De bieb heeft vooral hoge verwachtingen van een workshop over het begelei den van gamende jongeren door ouders, donderdag om 19.00 uur in Terneuzen. Woensdag is er in de drie Zeeuws-Vlaamse vestigin gen vanaf 14.00 uur een competi tie voor grootouders en kleinkinde ren op Wii-spelcomputers. Sarie Dieleman kwam gistermiddag in Terneuzen af op de workshop 'omgaan en oefenen met internet'. Ze kreeg aan de hand van het programma 'Klik en Tik' uitleg van bibliotheekmedewerkster Marleen Lammens. foto Peter Nicolai SSSgSSïSëZZZ-TCZZ' Een kleuter die een handtekening moet zetten voor het aanvragen van een identiteitskaart. Is dat een grap? Neen. Lieke, de dochter (net vier jaar) van verslaggever Raymond de Frel, ondervond het in Terneuzen. Het aanvragen van een identiteitskaart is een of ficiële aangelegenheid. Ook voor kinderen. Lo gisch. Geen ouder die er dan ook moeilijk over doet dat de kleine spruit mee moet naar het gemeen tehuis om aan te tonen dat het echt zijn kind is die op de pasfoto staat. „Kan uw dochter al een handteke ning zetten", vroeg de ambtenaar. „Uh, ze is net vier, ze kan het een heel klein beetje", antwoordde ma ma. „Dan gaan we het toch probe ren. Hier is het formulier", klonk het aan de andere kant van de ba lie in het stadhuis in Terneuzen. En daar zat Lieke. Met een pen in haar hand, haar best te doen om aan het uitdrukkelijke verzoek van die mevrouw te voldoen: binnen de lijntjes blijven. Na de derde bib- berletter volgde de altijd lastige 'K', elke keer weer het struikelblok bij pogingen om trots te laten zien dat ze al 'heel goed' kan schrijven. Nee, mama mocht van de me vrouw niet helpen. „Ik zal de 'kuh' even voordoen. Kijk, zo moet-ie", probeerde de ambtenaar, ja ja, ze wist wel hoe die letter er uitzag. K3, haar favoriete groep, heeft die letter namelijk ook. En papa en mama hadden 'm thuis ook al vaak genoeg voorgedaan. Maar toch bleef-ie moeilijk. Het lukte niet, waarna de poging werd gestaakt. Lieke was 'unable to sign' verklaard. Een gemeentewoord voerster laat weten dat Terneuzen de landelijke norm volgt. „Vanaf veertien jaar is het verplicht om te tekenen. We hebben daarvoor ook al graag een handtekening van het kind. Maar als het een kleintje nog niet lukt, is dat niet erg." Gelukkig maar. Het overkomt ons in elk geval geen tweede keer. Als onze jongste dochter Norah zover is, nemen we een tekendoos mee naar het stadhuis. Zodat ze keurig binnen de lijntjes kan kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41