en auto's stranden in de mist zeeland 13 mistmaand bij uitstek Organisatie van Floriade kost Zeeland miljoenen Gimbrére commentaar M artijn Orka Morgan komt niet naar Neeltje Jans dinsdag 22 november 2011 „Op circa 122 meter „Doe als automobilist geen i boven de grond is de lucht groot licht aan; dat blauw en schijnt de zon." weerkaatst tegen de mist." Marthijn Tabak van weeronline.nl Tip van Veilig Verkeer Nederland de Gregoriaanse kalender verdrij ven. De maanden kregen namen die verwezen naar weerstype of seizoenskenmerken. Het was uit hang naar romantiek, maar ook uit afkeer van alles wat met de kerk te maken had. November werd omgedoopt tot mistmaand, Brumaire, gevolgd door de koude maand, Frimaire. De nieuwe kalen der hield stand van 1793 tot 1806. Napoleon maakte er korte metten mee en voerde de Gregoriaanse ka lender weer in. Volgens Marthijn Tabak van weeronline.nl wordt door de zuid-oostelijke stroming smog gevormd. In de wolken die als mist over de weilanden liggen, zweven niet alleen waterdruppels, maar ook (roetdeeltjes, afkomstig van de industrie uit het Ruhrge- bied en uitlaatgassen van auto's. De laatste complete brulboei van Nederland staat op het Kraanplein in Zie- rikzee. Vroeger dreef deze boei in het Oostgat bij Vlissingen; daar verwij zen de letters 0G5 naar. De brulboei was een baken voor zeelui, als het zicht beperkt was. Door het deinen op de golven werd onderin de boei lucht samengeperst, die er via het fluitgat weer uitkwam als een zwaar brul len. Dankzij de Walradarketen en geavanceerde navigatie-apparatuur zijn brulboeien niet meer nodig. Bovendien worden schepen als de omstandig heden slecht zijn, uit veiligheidsoverwegingen naar 'ankerplaatsen' verwe zen, om te wachten op betere tijden. In het algemeen geldt daarom, dat bij mist minder ongelukken plaatsvinden; een schip dat stil ligt, kan immers nergens tegenaan varen. In 2004 werden ook de misthoorns of nautofoons - veelal bevestigd aan vuurtorens - buiten gebruik gesteld. De weemoedige, lage toon draagt ver in de mist. Het loeien dat vaak over de zee klinkt bij mist, is het geluid van scheeptoe- ters. Volgens het Scheldereglement moet bij slecht zicht om de paar minu ten een lange stoot gegeven worden. foto Dirk Jan Gjeltema door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het kost de provin cie minimaal zes en mogelijk 24 miljoen om de tuinbouwtentoon stelling Floriade in 2022 naar Zee land te halen. Provinciale Staten aarzelen over die investering. Vooral omdat de Floriade, als het aan Brabant ligt, helemaal niet in- Zeeland wordt gehouden, maar in de Auvergnepolder bij Halsteren, aan de overkant van het kanaal bij Tholen-stad. Het Zeeuwse dage lijks provinciebestuur heeft de Floriade liever in de Hogerwaard- polder, die pal op de grens tussen Zeeland en Brabant ligt. De kans bestaat dat Zeeland helemaal af haakt, als Brabant voet bij stuk houdt, zei gedeputeerde Kees van Beveren (CDA) gisteren in de com missie economie. Brabant is, net als de gemeente Tholen trouwens, voorstander van de Auvergnepolder, vooral omdat het planologisch goed mogelijk is om er een grote tentoonstelling te houden. Voor de Zeeuwse voor keurspolder is dat lastig, omdat die polder een natuurgebied moet worden: eventuele Floriadebebou- wing kan na het evenement waar schijnlijk niet blijven staan. Statenleden waren gisteren kri tisch: over de kosten en het gebrek aan effect voor de regio. „Er spreekt enorm veel ambitie uit", zei Hans van Geesbergen (WD). „Maar je kunt het ook overdrijven. We blijven nuchtere Zeeuwen," Van Beveren was ook duidelijk: de bijdrage die van de provincie wordt gevraagd - vijftien tot veer tig procent van de veertig tot zes tig miljoen euro die overheden moeten betalen - is de provincie kwijt. De winst zit hem in 'spin-off-effecten', indirecte op brengsten van bezoekers en inves teringen. De Floriade wordt elke tien jaar ge houden. De tentoonstelling trok bij de laatste editie, in de Haarlem mermeer, twee miljoen bezoekers. MIDDELBURG Het is nauwelijks uit te leggen aan het slachtoffer en haar ouders: het gerechts hof in Leeuwarden vindt dat het Openbaar Ministerie de pe dofielenvereniging Martijn niet hoeft te vervolgen. De klacht van de ouders, die menen dat Martijn het misbruik van hun dochtertje doelbewust heeft uit gelokt, is afgewezen. Het hof laat het aan het OM en aan de politiek over te bepalen wat er nu verder moet gebeuren. Ook al klopt deze uitspraak juri- disch-technisch, hij is zeer te leurstellend. Want aan de ver werpelijke intenties van Mar tijn twijfelt niemand. Deze ver eniging propageert walgelijke seksuele terreur tegen kinde ren. De voorzitter van Martijn is onlangs veroordeeld voor het bezit van veel kinderporno. Daarom is het goed dat het Openbaar Ministerie uit eigen beweging alsnog kijkt of vervol ging mogelijk is op basis van Europese verdragen. Voor pedoseksualiteit is geen ruimte in onze samenleving. NEELTJE JANS - Orka Morgan mag verhuizen van Dolfinarium Har derwijk naar het Loro Parque op Tenerife. Dat heeft de rechtbank in Amsterdam maandag bepaald. Dierenactivisten verenigd in de Or ka Coalitie wilden dat Morgan wordt teruggezet in de vrije na tuur voor de kust van Noorwegen. Daar zouden haar verwanten rond zwemmen. Dat heeft de rechter af gewezen. Om het dier voor te bereiden op zijn vrijlating zou het eerst een pe riode in een bassin op Neeltje Jans ondergebracht worden. Dat gaat dus niet door. Het Dolfinarium in Harderwijk is volgens een woordvoerder 'ontzet tend blij' dat Morgan nu op korte termijn temidden van soortgeno ten zal gaan wonen. Loro Parque is volgens het Dolfinarium het mo dernste orkapark ter wereld. Wanneer Morgan gaat verhuizen, is niet bekend; wel zo snel moge lijk. Om het 1200 kilo zware dier te vervoeren is een ingewikkelde logistieke operatie nodig. Morgan gaat per vliegtuig naar Tenerife.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3