zeeland 119 historische grond Waterschap blijft bij asfalt op dijk 8 8 Jongerenraad Goes werkt aan 'Fab Lab' openbaar park met wandelpaden, speelelementen en groen SportZeeland houdt congres over sCoolsport TMC EEN WARE WOONHAPPENING OP DE GOESE WOONBOULEVARD Concept>esign" dinsdag 22 november 2011 mmmmmmsm ding van dat gedeelte van nieuw bouwwijk Overtieringe. „We wil den eerst de woningen zoveel mo gelijk klaar hebben", zegt wethou der Ion Herselman. Volgens hem is er voor gekozen om het terrein niet standaard in te richten. Uitgangspunten bij het ontwerp waren onder meer een verwijzing naar het vroegere kasteel Pronken- burg en tegelijktertijd het creëren van een wat grotere speelvoorzie- ning, die de wijk nu nog ontbeert. Aangezien er dus weinig feitelijke informatie over Pronkenburg be kend is, was het de vraag hoe dat stukje historie dan zichtbaar moest worden gemaakt. Materiaal gebruik en vormgeving spelen daarbij in elk geval een belangrijke rol. Het terrein krijgt een open en groene inrichting met een verwij- Slingerende wandelpaden van 1,5 m breed in halfverharding: aansluiting wandelpad op Oostambachtweg. Cortenstralen infobord bij entree met info over Pronkenburg Bestaande treurwilg markeert entree terrein Pronkenburg vanaf Oostambachtweg. Bestaande stuw in sloot. Verspreid liggende schanskorven verwijzen naar de 'muurrestan ten' van het oude Pronkenburg, schanskorven 1 m breed, max. 1,40 hoog en min 0,20 hoog lopen schuin af in hoogte. Afloop richting hoogte= pijlrichting. Bestaande te handhaven essen. Het middelste exemplaar en de uiterste rechtse es, (tegen treurwilg aan) moeten worden verwijderd. Te verlengen grondlichaam/geluidswai. Aan te planten zijde van grondlichaam in aansluiting op bestaande beplanting. Trapveldje 25x30 m. Raamwerk van kastanjehouten palen dient als 'doeltje' tbv. trapveld, 2 m hoog, 5 m breed. Schanskorf, half in talud stekend, verloopt vlak en dient als tribune/zitelement bij het speelveld. Een z'rtplank azobe-hout verhoogt het zitcomfort. Schanskorven achter doeltjes als ballenvangers. Spelaanleiding; kriskras over elkaar heen gestapelde kastanjehou ten palen kunnen gebruikt worden als klim- en klauterobject, evenwichtsbalk en verblijfsplek. Alle nieuw aan te planten bomen: hoogstamfruit (oa. noot, kers en peer). Zitelement hout. Verlaagd gedeelte. Eindpunt van wijk Overtieringe: uitkijktoren met knipoog naar mottekasteel (zie detail). Verhoogd plateau van ca. 70 cm, rand plateau geaccentueerd met een aantal palen. De palen zijn op ongelijke afstand gerangschikt. Felix Binicewicz bron Gemeente Kapelle, buro Ruimte Groen door Luc Oggel GOES - De Jongerenraad Goes is be zig om in de gemeente een zogehe ten 'Fab Lab' (Fabrication Labora tory) van de grond te krijgen. Dat is een open werkplaats waar tegen de kostprijs van het materiaal spul len kunnen worden gebouwd. Dat meldt de jongerenraad in de eerste uitzending van het Maande lijks Jongerenraad Nieuws. Om de doelgroep nog beter te bereiken en op de hoogte te houden, wil de Jongerenraad Goes voortaan maan delijks een aantal video's maken waarin informatie wordt gegeven over lopende en toekomstige pro jecten. In het eerste nieuwsbulle tin wordt onder meer aandacht be steed aan het fenomeen Fab Lab. Daar zijn allerlei apparaten aanwe zig om dingen te maken. Het is de bedoeling dat het ontwerp en het bouwproces op internet worden gedeeld. De jongerenraad, die overigens laat weten hard op zoek te zijn naar nieuwe leden, biedt scholie ren ook de mogelijkheid om zelf video's te maken voor het nieuw- bulletin, om op die manier de te genwoordig verplichte maatschap pelijke stage in te vullen. Het eerste bulletin is te bekijken via de website van de jongeren raad: www.Jongerenraadgoes.nl zing naar het vroegere Pronken burg. Gestrooide restanten/muur- resten die in hoogte af- en op lopen en 'verzakte' muurfragmen ten van schanskorven bepalen het beeld en vormen spelaanleidingen voor kinderen. Ook enkele houten objecten kunnen als speelelement worden en doen door hun door ru we uiterlijk denken aan vervlogen tijden. „We wilden echt iets met die histo rie doen", zegt Herselman. „Dus geen wipkipjes, maar wat groener en ruiger." In de zuidoosthoek van het terrein wordt een met palen en schanskor ven omgeven en iets hoger gele gen plateau aangelegd met daarop een houten uitkijktoren. Die doet vaag denken aan een mottekasteel en vormt zo een verwijzing naar het vroegere Pronkenburg. De to ren vormt het eindpunt van de zichtlijn dwars door de wijk Over tieringe en doet tevens dienst als klim- en klauterobject en uitzichts- punt. Het 'groene' deel wordt inge vuld met enkele verspreid staande bomen (oude fruit- en/of notenbomen)en hal- verharde paden die door het ge bied heenslingeren en aansluiten op de wegen in de omgeving en op de uitkijktoren. Ook zal het ge bied niet intensief worden onder houden, zodat de natuur als het ware vrij spel krijgt. Zelfs een modern element als een trapveldje ontbreekt niet, maar ook dat wordt in een historisch jas je gestoken. „De doeltjes zijn in dit geval kasteelmuren. Die houden ook een bal tegen", zegt Hersel man. De zitelementen worden eveneens gekoppeld aan de schans korven: een houten zitting beves tigd op de muurtjes. Achterliggende gedachte van het inrichtingsplan is dat ook de fanta sie wordt geprikkeld: Hoe zou het kasteel eruit hebben gezien? Had het torens? Wie woonden er? Is er gevochten? Waarom is het verdwe nen? De aanleg van het park moet nog worden aanbesteed en ook het ont werp is nog niet definitief Afhankelijk van de reacties is het volgens Herselman de bedoeling dat volgende maand met de werk zaamheden wordt begonnen. HEINKENSZAND - SportZeeland houdt morgen, woensdag 23 no vember een congres in De Stenge uin Heinkenszand over sCoolsport, een campagne om kin- mderen en scholen enthousiast te krijgen over sporten op school en daar ook ouders bij te betrekken. Kinderen van scholen die aan het sCoolsportprogramma meedoen, vertellen wat ze daar van vinden; ouders geven commentaar op de leefstijl van hun kinderen en hoe berei ze zijn tot samenwerking met scholen. Er zijn workshops over motorische ontwikkeling, uit dagende speelpleinen, gymmen met andere materialen dan een bal en meer. Van 13.00 tot 17.00 uur. Goes wil dat de dijken tussen Kattendijke en Katseveer na de verzwaringen groen blijven omdat er veel mensen recreëren. archieffoto Willem Mieras door Frank Balkenende GOES - Tot verdriet van de gemeen te Goes krijgen de dijken tussen Kattendijke en de Zandkreekdam na de dijkverzwaringen een drie meter brede asfaltweg. Water schap Scheldestromen ziet geen kans om aan de wens van Goes te gemoet te komen. Het projectbureau Zeeweringen, waarin Rijkswaterstaat en water schap Scheldestromen samenwer ken, pakt de dijken tussen Katten dijke en Katseveer volgend jaar aan. Ze worden verzwaard om een superstorm te kunnen weerstaan. Het dijkvak tussen het Goese Sas en Katseveer is nu groen. Je kunt wel buitendijks fietsen, maar dat vergt stuurmanskunst: er ligt een fietsbandbreed, hobbelig spoor. De gemeente wil dat de dijken ook na de dijkverzwaring groen blijven, vooral omdat bij het Goe se Sas veel bermrecreatie is. Veel Goesenaren vertoeven er 's zo mers op de dijk. Een drie meter brede asfaltstrook is de Goese be stuurders een gruwel. Vorige week voerden twee wethouders overleg met het waterschap. De uitkomst van dat gesprek was negatief voor Goes. Volgens waterschapsbestuurder GuUjam van der Schelde is de bre de asfaltstrook nodig voor inspec tie en onderhoud. „Veiligheid staat voorop. Dat is onze eerste priori teit. Er is een drie meter brede as faltweg nodig om de dijken te in specteren en desnoods te herstel len. Je moet er met een vrachtwa gen en een heimachine bij kun nen komen." Van der Schelde onderstreept dat de standaardinrichting van ver zwaarde dijken is besproken in het overleg van gemeenten en provin cie. Voor speciale wensen is eigen lijk geen ruimte, laat Van der Schel de weten. „Er zullen overigens wel groene plekken op de dijk blij ven." Hij wijst erop dat de tweede func tie van de dijk - recreatief medege bruik - volop intact blijft. „Fietsers kunnen er buitendijks fietsen en dat is goed voor het toerisme in Zeeland. De situatie tussen Katten dijke en Goese Sas verbetert ook, want daar ligt nu een smalle, be tonnen fietsstrook." Overigens loopt de asfaltstrook vanaf het Goese Sas niet tot aan de Zandkreekdam. Halverwege moe ten fietsers weer binnendijks rij den om de vogels op een stuk schor niet te storen. Goes legt zich er niet bij neer en zal het waterschap een brief stu ren. Wethouder Loes Meeuwisse: „Het waterschap zou best maat werk kunnen leveren, bijvoor beeld betonelementen gebruiken waar gras doorheen kan groeien." TMC Goes Marconistraat 15a (0113) 22 41 00 www.tmcwoonwlnkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 35