'Ik wist niet waar ik het zoeken moest' Een op ae vijf chronische pijnpatienten krijgt een depressie als j'Chronische pijn heeft veel impact' gevolg van de pijn'. 11 f—, -Ti -7 i j 7 dinsdag 22 november 2011 Anesthesioloog en pijnspecialist Peter de Jong Op goede momenten kan Els Brinks (56) nu met behulp van een rollator zo'n tachtig meter lopen. „Je hele dag staat in het teken van de pijn." r waren regelmatig nachten I dat ik zo gek werd van de pijn dat ik op m'n knieën 1 door de kamer kroop." Al 33 jaar jaar heeft Els Brinks (56) chronische pijn. Ze heeft een vergroeiing van haar linkervoet en dystrofie in voet en onderbeen. „Daardoor kon ik niet goed lopen, waardoor m'n rug ook scheef groeide." De ene ingreep na de andere, bezoeken aan verschillende ziekenhuizen en een hele medi cijnkast vol mochten niet baten. „Ik kwam op een punt dat ze tegen me zeiden: 'sorry, maar we kunnen niks meer voor u doen'. In 2000 werd ik acuut opgenomen omdat mij voet helemaal zwart werd. Ik stond op het punt mijn voet kwijt te raken." Er werd van alles geprobeerd maar de situatie werd nie,t beter. Alleen zomers als het bloed heet was kon Brinks redelijk goed bewegen, maar zodra de kou in de lucht kwam ging haar voet zo zwellen dat ze zelfs geen aange paste schoenen meer kon dragen. Zelfs sok ken waren te pijnlijk aan haar voet. Dat betekent dus maandenlang binnen zit ten. Hoe ze de dagen doorkwam? „In bed lig gen. En als de pijn het toe liet een boek le zen." Maar heel vaak was zelfs dat onmogelijk. „Dan was de pijn zo erg dat ik niet wist waar ik het zoeken moest. Je hele dag staat in het teken van de pijn." Hoe erg die pijn is vindt Brinks moeilijk te omschrijven. „Ik vergelijk het wel met de ergste migraine- aanval, de pijn die je dan voelt." Ondanks de vreselijke pijn heeft ze al die ja ren vrijwilligerswerk gedaan. „Ik ga naar be jaardentehuizen en op ziekenbezoek." Drie jaar geleden kreeg Brinks via een pijnpo- li een neurostimulator. Een in het lichaam ge plaatste soort van pacemaker die verhindert dat de pijnsignalen de hersenen bereiken. Hij geneest de aandoening niet maar bestrijdt de symptomen. „Het is echt geweldig, de pijn is met driekwart verminderd." Op goede momenten kan ze nu met behulp van een rollator zo'n tachtig meter lopen. Daardoor kan ze nu in huis meer bewegen. „Huishoudelijk werk is er uiteraard niet bij, maar ik ben hier al zo blij mee." Op vakantie gaan is voor Brinks helaas niet weggelegd. „Dan is het bed waarin je slaapt en dus je houding weer anders en dat is niet zo makke lijk. Wel ga ik graag naar Lourdes met een aangepaste reis." Eén van de vervelendste dingen van de pijn is naast de fysieke klachten het onbegrip van anderen. „Aan de buitenkant zie je niks. Bo vendien heb ik standaard een lach op mijn ge zicht. Als mensen je de ene keer in de rol stoel zien, dan weer met een rollator of in een scootmobiel gaan ze denken dat je een aansteller bent." Els Brinks met haar neurostimulator. foto Vincent Jannink/CPD |De functie van chronische pijn is minder duidelijk. „Je kunt je afvragen of het enig nut heeft", zegt specia list Peter de Jong van het DC Pijncentrum in Roermond. Pijn hebben mensen niet voor niets, zegt anesthesioloog en pijn specialist Peter de Jong van het DC Pijncentrum in Roermond. „Acute pijn waarschuwt je dat er iets mis is. Het zorgt ervoor dat je maatregelen neemt en de verdere schade aan het lichaam beperkt. Er zijn mensen die gebo ren worden zonder pijngevoel. Dat is een erfe lijke afwijking. Zij worden gemiddeld maar vijftig tot zestig jaar oud. Ze sterven bijvoor beeld aan een blindedarmontsteking die ze niet op tijd voelen. De functie van chroni sche pijn is veel minder duidelijk. Je kunt je afvragen of dat enig nut heeft." Staat de pijn altijd in verhouding tot de kwaal? „Nee. De mate van schade zegt soms weinig over de daadwerkelijke pijn. Er zijn mensen die een whiplash hebben gehad die nog steeds veel pijn hebben. Andersom blijkt dat van de mensen die geen pijn hebben toch dertig procent een hernia blijkt te hebben. Soms zijn mensen medisch gezond ver klaard, maar hebben ze last van chronische pijn. Maar liefst dertig procent van de patiën ten houdt na een hartoperatie blijvende pijn. Ook liesbreukoperaties en longoperaties staan daarom bekend." Chronische pijn komt dus heel veel voor „Ja, uit onderzoek, dat onlangs is verschenen, blijkt 18 procent van de Nederlandse bevol king hieraan te lijden." Wat betekent dit voor hun leven? „Chronische pijn heeft enorm veel impact op iemands leven. Veel patiënten krijgen proble men met hun werk. Pijn kost de maatschap pij miljarden. Er is veel ziekteverzuim en mensen raken er arbeidsongeschikt door. De grootste groep patiënten bestaat uit mensen tussen de veertig en zestig jaar, net de leeftijd waarop velen werkzaam zijn. Uiteraard zijn er veel meer gevolgen dan louter economi sche. Denk aan iemands psychische gezond heid. Een op de vijf chronische pijnpatiënten krijgt een depressie als gevolg van de pijn. Sommigen worden suïcidaal. Vooral zenuw pijnen zijn berucht. Pijn kan hun hele leven gaan beheersen. Het maakt mensen humeu rig en ze krijgen er relatieproblemen door." Hoe behandelt u hen? „Op het pijncentrum werk ik met een heel team, waaronder een fysiotherapeut en een psycholoog. We behandelen patiënten bij voorbeeld met medicatie, kunnen ontste- kingsremmende hormonen inspuiten, of wer ken met radiofrequente stroom. Die regelt de pijngeleiding. We schakelen zenuwen niet uit, wat veel mensen denken, maar dempen het pijnsig- naal dat via het ruggenmerg naar de herse nen wordt gestuurd en weer terug. Spora disch krijgen we iemand helemaal pijnvrij. Maar als de pijn met de helft afneemt, zijn we al heel blij. We krijgen vaak de mensen met de lastigste pijnklachten in het pijncen trum. Anderen worden door de huisarts ge holpen bijvoorbeeld. Veel mensen wisten eer der de weg naar ons niet te vinden of werden niet doorgestuurd door hun arts. Wel heeft bijna ieder ziekenhuis tegenwoordig een pijn- poli. Toch lijkt dat niet genoeg. Op sommige plaatsen gelden wachtlijsten van vijf maan den of langer." Welke soorten chronische pijnen komen het meest voor? „De helft van de patiënten heeft chronisch la ge rugpijn. Gewrichtspijnen, pijn na ongeval len en na kanker komen ook veel voor." -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11