buitenland 19 Tripoli of Den Haag voor Saif Woordvoerder president Zuma heeft steekpenningen aangenomen Arrestaties prominente verdachten in Libië LIBIË Saif al-Islam Kaddafi, de tweede man van het regime van Muammar Kaddafi, is opgepakt. Ook veiligheidschef Abdullah al-Senussi zit vast. Libië wil ze zelf berechten. 'Conservatieven winnen ruim in Spanje' Conflict over erotiek verdeelt Duitse kerk maandag 21 november 2011 De Libische overgangsrege ring wil de opgepakte Saif al-Islam Kaddafi in eigen land berechten. De aankla ger van het ICC gaat deze week in Tripoli overleggen. door Carel Goseling Tripoli of Den Haag; het zijn de twee steden waar de zaterdag in de Libische woestijn aangehouden Saif al-Islam Kaddafi (39) berecht kan worden. De Libische over gangsregering wil de man die ooit de potentiële opvolger van Muam mar Kaddafi was, zelf berechten. De internationale gemeenschap vindt dat het Internationaal Straf- hof (ICC) in Nederland dat maar moet doen. Het ICC werd in maart door de VN-Veiligheidsraad gevraagd een onderzoek te starten naar misda den tegen de menselijkheid door het regime van Muammar Kadd afi. Op 27 juni vaardigde het ICC een internationaal arrestatiebevel uit tegen onder andere Saif Dat was op een moment dat er in Li bië formeel nog geen nieuwe rege ring was. Er werd nog gevochten tussen voor- en tegenstanders van Kaddafi. Inmiddels zetelt in Tripo li een internationaal erkend over gangsregime onder leiding van pre mier el-Keib. De vangst van Saif is een opsteker voor het nieuwe bewind. Het kan de eigen status door een proces te gen het prominente lid van de Kaddafi-dan behoorlijk opkrik ken. El-Keib heeft al aangegeven dat zijn regering Kaddafi zelf wil berechten. Hij krijgt een eerlijk proces, heeft de premier beloofd. De Libische tv liet dit weekend beelden zien van Saif al-Islam Kaddafi. Hij heeft een kwetsuur aan zijn hand. Het beeld zou zijn gemaakt na zijn arrestatie. foto Libyan TV/AP De Libiërs zullen Saif zeker niet al leen berechten wegens misdaden tegen de mensheid. Een aanklacht wegens volkerenmoord is niet uit gesloten. En de doodstraf ook niet. Daar wringt meteen de schoen. De internationale gemeenschap is er niet van overtuigd dat Saif al-Is- lam Kaddafi in eigen land een eer lijk proces krijgt. De doodstraf is bovendien voor velen in moreel opzicht een brug te ver. De aanklager bij het ICC, de Argen tijn Luis Moreno Campo, reist de ze week naar Tripoli voor overleg. De kans dat het bewind in Tripoli Saif naar Den Haag laat vertrekken is klein. Libië heeft het ICC niet er kend dus kan men in Tripoli een arrestatiebevel van het ICC, als men wil, naast zich neer leggen. Er zijn precedenten voor het ge- val-Kaddafi. De Iraakse dictator Saddam Hoessein werd in Irak be recht, ook al werd hij door Ameri kaanse troepen opgespoord. Hoes sein kreeg de doodstraf De inter nationale gemeenschap nam daar genoegen mee. In het geval van de moord op de voormalige Libanese premier Ra- fik Hariri in Beiroet op 14 februari 2005, oordeelde de internationale gemeenschap dat die wandaad nooit goed onderzocht kon wor den in het chaotische Libanon, laat staan dat een 'normaal' proces mogelijk was. De VN-Veiligheids raad besloot tot de oprichting van een speciaal tribunaal voor Liba non - het Hariritribunaal - dat in Leidschendam zit. Een ander voor beeld: Charles Taylor, de oud-presi dent van Liberia. Hij is beschul digd van oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid in buur land Sierra Leone. Een speciaal tri bunaal achtte zich niet in staat Tay lor in Freetown (de hoofdstad van Sierra Leone) te berechten. Dat proces is verplaatst naar Den Haag, in het gebouw van het ICC. Een eenduidige lijn is er dus niet. Per geval wordt gekozen. Saif al-Is- lam Kaddafi zal zeker kiezen, als hij die kans krijgt, voor een proces in Den Haag. Met als inzet meer kans op een mild oordeel na jaren van procesvoeren in een rechts gang gestoeld op westerse beginse len. Inclusief mogelijke deals tus sen de aangeklaagde - die erg veel voor westerse leiders 'gevoelige in formatie' heeft - en de aanklager dan wel rechters. zie onze website:buitenland Libiër: 'Ik wens hem een mens onterende gevangenis toe' TRIPOLI - Saif al-Islam Kaddafi en Abdullah al-Senussi, na wijlen dic tator Muammar Kaddafi de meest prominente verdachten van misda den tegen de menselijkheid in Li bië, zijn dit weekeinde gearres teerd. De verdachten, tegen wie het Internationaal Strafhof in Den Haag arrestatiebevelen had uitge vaardigd, worden berecht in Libië, zo heeft de Nationale Overgangs- raad (NTC) bekendgemaakt. Kort voor de mededeling van de nieuwe machthebbers in Libië was bekendgemaakt dat Senussi, veilig heidschef ten tijde van het Kad- dafi-regime, was opgepakt in het zuiden van het land. De verdachte zou zijn gevonden in het huis van zijn zus in de woestijnstad Birak, ongeveer 500 kilometer ten zui den van de hoofdstad Tripoli. Senussi werd in 1999 bij verstek al tot levenslang veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij het opbla zen van een Frans passagiersvlieg tuig boven Niger in 1989, waar door 170 mensen stierven. Een van de ernstigste feiten waar van Senussi wordt verdacht, is de massamoord in de Abu Salim-ge- vangenis in Tripoli in 1996. Daar bij werden meer dan duizend ge vangenen om het leven gebracht. Zaterdag was Saif al-lslam Kaddafi, de tweede zoon van de in oktober gedode dictator, ook al aangehou den in dezelfde regio in het zuiden van het Noord-Afrikaanse land. Zijn arrestatie zou te danken zijn aan een tip van een lokale gids. Volgens de NTC was hij erg bang bij zijn arrestatie en pleegde hij geen verzet. In Libië barstte na het nieuws een volksfeest los. MADRID - De conservatieve Spaan se oppositiepartij Partido Popular (PP) heeft tijdens de parlements verkiezingen van gisteren een abso lute meerderheid gehaald. Dat meldde de publieke omroep RT- VE gisteravond in een exit-poll. De PP van aanstaand premier Ma riano Rajoy zou tussen de 181 en 185 zetels hebben gekregen. De centrumlinkse PSOE, die in de af gelopen jaren aan de macht was, leed een grote nederlaag en komt uit op 115 tot 119 zetels. Als derde partij eindigde de CiU (de partij van de Catalaanse nationalisten), met 13 tot 15 zetels. De hoge werkloosheid in Spanje en de sombere economische voor uitzichten in het - land brachten veel Spanjaarden ertoe een einde te maken aan het premierschap van José Luis Rodriguez Zapatero, dat bijna acht jaar duurde. JOHANNESBURG - Mac Maharaj, woordvoerder van de Zuid-Afri kaanse president Jacob Zuma, heeft in de jaren '90 steekpennin gen aangenomen van de Franse wa penfabrikant Thales. Dat schrijft de Zuid-Afrikaanse zondagskrant Sunday Times. Mac Maharaj was in de jaren '90 minister van Trans port. Hij zou honderdduizenden euro's hebben aangenomen. Thales zou het geld hebben overge maakt via de Zwitserse bankreke ning van Shabir Shaik, een vroege re financieel adviseur van Zuma, die in 2005 wegens corruptie tot 15 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij bij Thales had aange drongen op steekpenningen voor Zuma. Het afgelopen decennium heeft Zuid-Afrika meer dan 3 miljard eu ro besteed aan de modernisering van zijn defensie. Het land kocht Mac Maharaj, links, hier in 2010 bij de viering van de bevrijding van Nelson Mandela, 20 jaar eerder. foto Jon Hrusa/EPA onder meer 12 Hawk-vliegtuigen en 5 patrouilleschepen bij Europe se bedrijven, waaronder Thales, dat toen nog Thomson-CSF heet te. Diverse regeringsfunctionaris sen zijn in verband met de aanko pen van corruptie beticht. Vorige maand benoemde de rege ring een commissie die de beschul digingen moet onderzoeken. KEULEN - De aartsbisschop van Keu len, kardinaal loachim Meisner, eist dat de uitgeverij Weltbild-Verlag ge heel los komt te staan van de Rooms-Katholieke Kerk. De reden is dat zij ook erotische boeken uit geeft. „Het is onmogelijk dat wij in de week geld verdienen met zaken waartegen wij zondags preken", zei 1 hij gisteren in de krant Welt am Sonntag. De uitgeverij heeft een jaaromzet van 1,6 miljard euro en is eigen dom van tien bisdommen, de orga- nisatie van Duitse bisdommen en het krijgsmachtpastoraat. Nadat de discussie was ontstaan, trok Klaus Donaubauer, hoofd financiën van het bisdom Augsburg, zich terug als voorzitter van de raad van toe zicht van de uitgeverij. Het bestuur van de bisschoppen conferentie beraadt zich maandag op de zaak. -s

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9