i De symbiose van muziek en 'Concurreer niet, maar werk samen' iól zeeland Fliplanders op de dijk zeeland in de vorige eeuw Wat met de Zeeuwse ziekenhuizen gebeurt staat niet op zichzelf, zegt PvdA-Kamerlid Eeke van der Veen. maandag 21 november 2011 door Jeanette Vergouwen Tien jaar geleden zijn Anna Enquist en Ivo Janssen be gonnen met het presente ren van programma's die een sym biose zijn van muziek en litera tuur. In de jubileumeditie werd de pianocyclus 'On an overgrown path' van de Tsjech Leos Janacek gecombineerd met de theatermo noloog 'Mendel Bronstein'. Jana cek schreef deze cyclus tussen r90i en 1911 en wil met dit werk de ge voelens over het verleden uitdruk ken. Het verleden en het verlies spelen in het werk van Enquist een belangrijke rol. Het was frap pant hoe goed de tien werkjes aan sloten bij het verhaal van Bron- Muziekpodium Zeeland jubileum programma: 10 jaar Enquist (voordracht) en Janssen (piano). Gehoord vrijdag 18 november in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. stein (uit de bundel De Sprong). De klagende lijnen na het vertrek van Helga, de weemoedige melo die met koraalmotief als Bronstein vertrekt in Warschau, de vele krampachtige trillers, het steeds herhalen van een motief en zware akkoorden die de verwijten en de spijt uitdrukten tijdens de over tocht naar Amerika en de smartelij ke slotmelodie, het waren allemaal onderstrepingen van de gebeurte nissen en emoties die Bronstein onderging. Het slotdeel (The barn owl has not flown away) schreef Janacek na de dood van zijn doch ter Olga en dit paste naadloos in het slot van het verhaal waarin Bronstein niet alleen zijn Helga maar ook zijn waardigheid ver liest. De warme, donkere stem van Enquist dwong tot ademloos luiste ren. Zij leest de teksten bijna emo tieloos, maar die emotie komt wel van binnenuit en dringt als een melodie door. Janssen speelde de ze werkjes van Janacek op indrin gende wijze. Technisch perfect met als enig minpuntje dat het pe- daalgebruik soms te overdadig was, wat leidde tot een te grote re sonantie. Na de pauze werden de gedichten GEZONDHEIDSZORG Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Linden- bergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verha len over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Mid delburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Soms herkennen lezers van de PZC zichzelf op de Raadkaart-foto. Zo ook vo rige week. Op de foto, van de Zuiddijk in Sint Philipsland (het dorp), herkent J.C. Kluijf- hout-Verlinde zichzelf. „Het meis je met strik vooraan, dat ben ik. En de lange jongen in het midden is mijn broer Jo Verlinde", schrijft mevrouw Kluijfhout-Verlinde. Mevrouw R. Francoijs uit Kruinin- gen meldt dat de opname als an sichtkaart is uitgegeven door P. L. Boone uit Sint Philipsland, die zelf ansichtkaarten in het dorp ver kocht. Kees Stevense uit Middel burg specificeert de locatie iets meer: „Deze raadkaart toont ons een langs de Krabbenkreek gele gen gedeelte van de Zuiddijk van Sint Philipsland, met in het ver lengde daarvan het zogenaamde Karreveld. Op de links gelegen, drooggevallen slikken van de kreek ligt een tweetal scheepjes voor anker. In het hoge gebouw op de achtergrond woonde vroe ger Jacob Sorber, later de familie Wolse. Het tweede pand - rechts - ligt aan de Voorstraat en het huis daarvoor op de hoek Zuid- dijk-Voorstraat werd het 'molen huis' of ook wel 'dijkhuis' ge noemd. Daar woonde de mole naar van de nabijgelegen korenmo len De Hoop, die tevens bakker was. In het molenhuis was een bakkeet ingericht waar brood werd gebakken." Volgens de Middelburger woonde hier later schipper Willem de Rooy met zijn vrouw Elisabeth den Braber. „Men verkocht er ook turf en andere brandstof. Nadat hun dochter Betje hier nog een aantal jaren had gewoond is het pand in 1971 afgebroken." De foto is omstreeks 1930 ge maakt. Gemotoriseerd verkeer is niet te zien. Wel was er, gezien de hoop paardenvijgen, sprake van paardentractie. Op 20 september 1992 stortte een vliegtuigje neer op de mosselbank in de Krabben kreek bij de Zuiddijk. Vier Fliplan ders verloren het leven. Winnaars waardebon: fam. Nortier, Cadzand; M. van Duuren, Kruiningen; fam. Hendriksen, Goes. door Jeffrey Kutterink Hoewel hij dagelijks met een Haagse bril naar Zeeland kijkt, ziet hij vanuit zijn huisje bij Dishoek ook de Zeeuwse kant van het ver haal. PvdA-Tweede Kamerlid Eeke van der Veen is woordvoerder zorg, maar ook Zeeuws verbin dingsofficier. Hij zorgt dat de frac tie weet wat in Zeeland speelt. Sinds kort bezit hij een huisje in het Vebenabos tussen Dishoek en Vlissingen. Eeke van der Veen (65, geboren in het Friese Wonsera- deel) komt in Zeeland sinds zijn schoonouders in 1978 een huisje kochten in Westkapelle. „Het is een prachtige provincie." Hij ziet de gezondheidszorg verbe teren. „Er wordt nu gelukkig beter samengewerkt tussen ziekenhuis ZorgSaam in Terneuzen en het Ad miraal De Ruyter Ziekenhuis. Gaandeweg ontstaat in Zeeland het besef dat voorzieningen goed op elkaar moeten zijn afgestemd: van huisarts tot poliklinische voor zieningen. Dat is belangrijker dan een stenen gebouw." Wat met de Zeeuwse gezondheids zorg gebeurt, staat niet op zichzelf, zegt Van der Veen. „Vele denken bij een ziekenhuis nog steeds aan een gebouw waar mensen 's nachts verblijven, waar ze in een pyjama rondlopen en waar je een bloemetje kunt brengen. Maar de zorg is zo ontzettend veranderd. Tachtig tot negentig procent van de klachten kan poliklinisch wor den behandeld. Het gevolg is dat je de zorg anders gaat organiseren. Tegelijk zie ik de nauwe band met de gemeenschap. Mensen hebben het niet voor niets over 'ons zie kenhuis'. De kunst is om uit te leg gen dat de zorg vooruit gaat als je het anders organiseert." Moeten Zeeuwen dan vaker buiten de provincie naar het ziekenhuis? „Dat doen ze al. Als mensen een vooraf te plannen ingreep moeten ondergaan, kijken ze vaker naar welk ziekenhuis het beste is. Dan zijn ze ook bereid om te reizen." Is dat niet de bijl aan de wortel van een Zeeuws ziekenhuis? „Nee. De regio moet zorgen dat er een goed algemeen ziekenhuis is. Eén die de spoedeisende hulp goed voor elkaar heeft. De algeme ne ziekenhuizen zullen zich gaan specialiseren in aandoeningen, zo als chronische ziektes. Die zorg moet dichtbij mensen blijven. Daarom is het belangrijk dat zie kenhuizen, specialisten en huisart sen goed samenwerken. Vanwege kwaliteit zullen die regionale zie kenhuizen ook concentreren op één plek. Voor specialistische ingre pen zul je verder moeten reizen." Minister Edith Schippers zei in maart in de PZC: Zeeland moet nu zelf eens aan de slag. Terecht? „Zeeland vertoont een soort afhan kelijkheid naar Den Haag wat niet nodig is. Zeeland moet zelf zorgen voor goede zorg. Zijn er dan nog problemen - bijvoorbeeld door de krimp - dan kan ze in Den Haag aankloppen. Dan moet wellicht re gelgeving worden aangepast. De fi nanciering van de extra ambulan ce op Walcheren is een goed voor beeld. De minister heeft beloofd die te betalen. Dat doet ze niet. Sa men met Kees van der Staaij van de SGP heb ik vragen gesteld." Onlangs is in Middelburg het Cardio logie Centrum Zeeland geopend. Een initiatief van de cardiologen van ZorgSaam. Verstandig? „De samenwerking in de Zeeuwse zorg is een broos proces. Voorzich tig moet vertrouwen worden her steld. Ik vind het niet verstandig om dan via een verkapte construc tie vanuit ZorgSaam in Middel burg te gaan zitten. Dat gebeurt 'Zeeland moet zelfzorgen dat er een goed algemeen ziekenhuis is' om elkaar te beconcurreren. De ge zondheidszorg krijgt te maken met financiële problemen. Nu al. De ziekenhuizen moeten af van die' concurrentie-gedachte." Vindt u dat ze moeten fuseren?" „Fusie kan het sluitstuk zijn na een tijd van samenwerken. Het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 40