'Virtuele kerncentrale beter voor Zeeland' zeeland 13 Karla Peijs: 'Top Aegon zag af van bonussen' maandag 21 november 2011 Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Executieverkoop Voor alle executieverkopen van de Belastingdienst regio Zuidwest Zie Veilingdeurwaarder.nl Be\astingdienst Wilt u graag oude columns teruglezen? Ga dan naar www.pzc.nl/columns! STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Singer-songwriter Winnie Haarhuis treedt op bij het debat in - en over - De Piek. foto's Ruben Oreel Tonnie Dieleman, coördinator van podium De Spot in Middelburg: „We gaan uiteindelijk alle maal voor onze eigen tent." Imke Elstak, popconsulente Zeeland bij Scoop: „We missen nu bij de poppodia een gemeen schappelijke visie en samenhang." Joery Wilbers van de Nieuwe Nor in Heerlen: „Als je de politiek laat beslissen, gaat het fout. De sector moet zelf de lijnen uitzetten." middelburg - Volgens de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Kar la Peijs heeft RTL Nieuws zijn huis werk niet goed gedaan. De zender meldde afgelopen weekend dat Pe ijs als overheidscommissaris bij verzekeraar Aegon de bonuscul tuur onvoldoende heeft aange pakt. Peijs zou hebben gepleit voor een bonus van maximaal an derhalf keer het jaarsalaris. De overheid wilde die bonussen juist beperken tot maximaal één jaarsa laris. De Zeeuwse commissaris wijst erop dat RTL zich baseert op stukken uit januari en niet op defi nitieve documenten. „De top van Aegon heeft over 2008, 2009 en 2010 helemaal geen bonus gehad." De Zeeuwse Commissaris van de Koningin stelt dat het bonusbeleid van verzekeraar Aegon door de buitenlandse vestigingen van het bedrijf heel ingewikkeld in elkaar steekt. „Aegon probeert met name in de Verenigde Staten zijn concur renten voor te blijven. Daar gelden hele andere regels en dat is voor die vestigingen juist heel relevant." Dat zij gepleit zou hebben voor ho gere bonussen is gewoon niet waar, aldus Peijs. door Jeffrey Kutterink den haag - Een mix van windmo lens op zee en op land, zonnecel len en energiebesparing levert meer stroom en werkgelegenheid op dan een nieuwe kerncentrale. Dat staat in het plan 'decentrale' dat GroenLinks vandaag aanbiedt aan minister Maxime Verhagen (Energie). Op basis van cijfers van onderzoeksinstituten Ecofys, CE Delft en ECN heeft GroenLinks een alternatief bedacht. De partij zet kosten, opbrengsten en werkge legenheid van duurzame energie productie af tegen die van een kerncentrale. Een kerncentrale kost 5 a 6 miljard euro (inclusief bouwrente), stelt Kamerlid Lies- beth van Tongeren. „Als we dat geld investeren in energiebespa ring en schone energie dan levert het niet alleen een schoner milieu op, maar ook meer banen." Het plan gaat uit van de bouw van 1000 megawatt wind op zee (circa acht Amalia windparken), 750 me gawatt wind op land (twee grote projecten) en 750 megawatt zonne cellen op daken. Huishoudens en industrie moeten elk 1000 giga- wattuur energie besparen. Het al ternatief produceert tegen lagere kosten stroom, stelt GroenLinks (3 tot 5 eurocent per kilowattuur, te gen 8,5 cent voor een kerncentra le). Onderhoud en beheer (verze keringen) maken een kerncentrale duur. „De hoge kosten van wind op zee worden gecompenseerd door de baten van elektriciteitsbe sparing." De 'virtuele kerncentra le' levert volgens GroenLinks 20.000 tot 30.000 directe banen op voor de bouw en installatie en cir ca 800 tot 900 banen voor onder houd en bediening. „Let wel: in Nederland. Voor een kerncentrale is dat respectievelijk maximaal 150 en 500." Met de bouw van een kerncentrale zijn weliswaar 1500 tot 3000 arbeidsplaatsen gemoeid. „Maar de bouwer zal de voorkeur geven aan ervaren constructieme dewerkers. Zo'n kerncentrale wordt als een bouwpakket het land ingereden met de bouwploeg erbij. De GroenLinks decentrale le vert wel veel Zeeuwse en Neder landse werkgelegenheid op." Bijkomend voordeel aldus Groen Links: geen kernafval. De Tweede Kamer praat vandaag met minister Verhagen over energiebeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3