21 zeeland Toekomst poppodia vraagt bredere blik Veertig jaar pieken en dalen Tweede 'Borssele' is duur Herfstzon PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! De viering van 40 jaar De Piek gaat gepaard met grote zorgen. Gisteren werd een debat gehouden over de toekomst van het Vlissingse poppodium. maandag 21 november 2011 door Wim Hofman Het was in Düsseldorf. We zaten op een bank je langs de rivier de Rijn. Je hebt daar een lange promenade. De autoweg is eronder gebouwd, je hoort en ziet ze niet, anders dan bij de boule vard van Vlissingen dus. Ik zat naast een oudere Duitser. Hij had een stok. Erg goed lopen kon hij niet meer, hij had last van zijn knie. Er kwam een jonge vrouw voorbij met een koffertje op wiel tjes. Ik zei: „Zoiets kenden we niet, vroeger. Toen moest je een koffer dragen." „Ja," antwoordde hij, „dat weet ik maar al te goed. Je droeg hem een tijdje, zette hem dan neer omdat hij loodzwaar leek te worden, om hem dan even later met je andere hand op te pak ken". Hij vertelde dat hij, toen hij twaalf jaar was, aan het eind van de oorlog met zo'n handkoffer westwaarts gevlucht was voor de Russen. Behalve de koffer droeg hij ook nog een rugzak. Daarin zat een zware last: zijn schoolboe ken. Men had gezegd dat hij die COLOFON 8£ flMsÉm PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 914330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus ,162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Temeuzen T: 0115-64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 mee moest nemen. Ik zei dat hij daaraan misschien wel uiteinde lijk die pijnlijke knie te danken had. Hij glimlachte, maar hij vertelde over de oorlog, hoe ze als vluchte lingen in de buurt van Berlijn kwamen en daar toen maar ble ven, al waren ze erg bang voor de Russische soldaten. Alles in en om Berlijn werd kapot gebombar deerd en geschoten en hij zag tanks uitbranden en huizen in storten. In de straten lagen dode paarden en mensen. Hij noemde de oorlog een complete waanzin. En die schoolboeken had hij hele maal niet meer nodig gehad. Maar ja, er zijn wel zwaardere dingen die je mee moet dragen. We keken naar de mensen die rus tig pratend over de promenade wandelden. En naar de nieuwe Oberkasseier Brug en naar de ri vier. Het water stond laag. Een aak met kleurige containers kwam voor bij. De warme herfstzon schitter de op het langzaam stromende water en het zag er allemaal zeer vreedzaam uit. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns WÊÊÊÊKÊttÊKIÊÊBmÊÊtÊm Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nt/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-maïi adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ohtvangde eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: Deen doorlopend abonnement met automatische betaling van €74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (nazsi ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geer. proef gehad) (pgj Stuur de bon naar; PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050.5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Naam voorletters m/v - Straat g Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld vari mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening TW/> LjeraEgsnrofAUpd'janitif:,- •:s5«r4g=g--.cr,i mhacobfcnire fti, nadere Wórntaécaan. DEBAT OVER DE PIEK door Rolf Bosboom Meer samenwerking en betere afstemming is nodig om ervoor te zorgen dat het pop aanbod in Zeeland op z'n minst op peil blijft. Dat geldt zeker voor de drie grote podia op Walcheren en de Bevelanden: De Piek in Vlis singen, De Spot in Middelburg en 't Beest in Goes. Het was de voornaamste conclusie die kon worden getrokken uit het debat dat gisteren in De Piek werd gehouden. Aanleiding is de zorge lijke toekomst van het Vlissingse podium, dat momenteel zijn 40-ja- rig bestaan viert. Het pand is aan het eind van zijn levensduur. Het -gemeentebestuur zegt popmuziek belangrijk te vinden, maar bezui nigt fors op de Cultuurwerf, waar onder De Piek valt. Sluiting van het podium dreigt daardoor, ter wijl er geen direct alternatiefis. Imke Elstak, popconsulente Zee land bij Scoop, benadrukte dat de situatie in Vlissingen niet los mag worden gezien van die in omlig gende gemeenten. „We missen nu een gemeenschappelijke visie en samenhang." De Spot is immers re latief dichtbij en uit onderzoek van Scoop zelf blijkt dat de heden daagse popliefhebber ook bereid is verder te reizen. Er zijn al verkennende gesprekken tussen gemeenten gaande, aldus Elstak. De podia zouden ook hel der moeten zijn over wat op dit moment de knelpunten zijn. „Ze moeten de kwetsbaarheid aan el kaar durven toe te geven." 'De popmuziek blijkt in ruime mate bij te dragen aan het dna van een stad' Tonnie Dieleman, coördinator van De Spot, was het met Elstak eens. Hij zei dat er geregeld overleg is, maar dat de podia ook concurren ten zijn. „Een grote band zullen we toch van elkaar proberen af te snoepen. We gaan uiteindelijk alle maal voor onze eigen tent." Dieleman wees er ook op dat er zo wel in Vlissingen als Goes nu idee ën leven voor een aanzienlijk gro tere zaal. „Dat lijkt me onmoge lijk." Joery Wilbers, directeur van pop podium de Nieuwe Nor in Heer len, pleitte ervoor het verleden van De Piek niet al te lichtvaardig overboord te gooien maar die juist voort te zetten, al dan niet in een ander pand. „Die historie mag niet verloren gaan. Dat kanals er een plan onder ligt dat realistisch is. Kansen genoeg." Podia kunnen volgens hem goed naast elkaar be staan, als ze maar zorgen voor een goede afstemming en kiezen voor een duidelijk profiel. Dat is in Limburg, waar hij werk zaam is, gebeurd. En met succes. „Al hebben we ons wel aan onze eigen haren uit het moeras moe ten trekken. Uiteindelijk blijkt dat popmuziek in ruime mate bij draagt aan het dna van een stad." Hij drong er bij de Zeeuwse podia op aan zelf het initiatief te nemen. „Als je de politiek laat beslissen, gaat het vaak fout. De sector moet zelf de lijnen uitzetten." Grote afwezige bij het debat was de gemeente Vlissingen. Wethou der Rob van Dooren was uitgeno digd, maar bleek toch verhinderd. door Maurits Sep Het zweet druipt van de muren. Nee niet gewoon zweet maar wereldberoemd zweet!! De Piek 4ever. Was getekend: Koos van Dijk, manager van Herman Brood. Of zijn wens - De Piek voor altijd - uitkomt, is nog maar de vraag. Door bezuinigingen is het voort bestaan van het Vlissingse poppodium onzeker. En dat terwijl De Piek zijn veertigste verjaardag mag vie ren. Inclusief een jubileumboek, geschreven door Ge rard van der Hoeven, dat gisteren is gepresenteerd. Muziek is uiteraard de rode draad in het boek. In de loop der jaren traden beroemde bands op in De Piek, van Pink Floyd tot Blof, van Simple Minds tot Hans Dulfer, van Kevin Coyne tot De Staat. Van der Hoe ven heeft het boek in hoofdstukken verdeeld die gelijklopen met de decennia. „De jaren zeventig zijn de periode van de hippies, de jaren tachtig van de punk en de doom-muziek, de jaren negentig van de multiculturele muziek en de jaren tweeduizend van de nieuwe stijlen als dance en hiphop." Maar het boek is meer dan een muzikale reis, vindt Van der Hoeven. „Parallel aan de popcultuur loopt de jonge rencultuur. Het boek schetst daarom ook een beeld van de jeugd, van rivaliserende groepen: punks, skinheads, rasta's, gothics. Vooral de jaren negentig waren een heftige tijd." Kenmerkend voor het poppodium is volgens Van der Hoeven geweest 'het gevecht met de instanties'. „Te gen geluidsoverlast, voor het voortdurend renoveren van het lekkende en tochtende pand. In dat opzicht is De Piek nooit 'van deze tijd' geweest" Het poppodium - ontstaan als een sleep-in: slapen voor een piek, vandaar de naam - heeft sinds het be gin moeten vechten voor zijn voortbestaan. „In de ja ren zeventig infiltreerden jongeren in de politiek om iets voor De Piek te kunnen betekenen." Ook in 1994 was weer actie nodig: De Piek moet blijven. Veelbetekenend eindigt Van der Hoeven zijn boek ook met woorden van Koos van Dijk: Maak er een mu seum van, wantje kunt het zweet van de artiesten nog van de muur aflikken! Piekboek, Gerard van der Hoeven, 24,90 euro, verkrijgbaar bij de boekhandel. ZEIST - Een nieuwe kerncentrale in Nederland levert geen goedkope elektriciteit en creëert relatief wei nig werkgelegenheid in eigen land. Bovendien is de veiligheid van zo'n nieuwe kerncentrale moeilijk te garanderen. Het Wereld Natuur Fonds bevestig de afgelopen weekend de uitkom sten van een rapport, waarvoor het adviesbureau CE Delft op dracht gekregen. De T\veede Kamer debatteert van daag over de toekomst van de ener gievoorziening in Nederland. Het rapport zet serieuze vraagte kens bij argumenten die het kabi net aandraagt voor een tweede kerncentrale. Minister Maxime Ver hagen (Economische Zaken) heeft gesteld dat de elektriciteit van zo'n centrale goedkoop en schoon zou zijn. Bovendien zou een tweede 'Borssele' belangrijk zijn voor de werkgelegenheid. CE Delft, weerlegt in het rapport echter zijn beweringen. Een nieu we kerncentrale is relatief duur, omdat hij gebouwd moet worden zonder overheidssteun. Banken vragen daarom een hogere risicop remie op leningen. En deze moet de exploitant van zo'n centrale bij de klant in rekening brengen. Een nieuwe kerncentrale draagt vol gens het rapport amper bij aan de werkgelegenheid. CE Delft schat dat de bouw van een nieuwe cen trale hooguit 150 banen oplevert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2