wonen in een monument 25 wonen Duurzaam! Tips voor duurzaam wonen Pas sinds 1940 gebruiken we in on ze woningen moderne, slecht her nieuwbare materialen als cement. Zonder het zelf te weten, bouw den werklieden vroeger al volgens principes die we nu duurzaam noemen. Zoals goed isolerende, massieve muren, raamluiken en het maximaal gebruikmaken van daglicht. Historische gebouwen zijn in som mige gevallen zelfs energiezuiniger dan nieuwbouw. Vroeger werd niet aan energiebesparing en het milieu gedacht, maar wel aan ma nieren om het thuis zo aangenaam mogelijk te krijgen. Wie anno nu toch extra maatregelen wil nemen om de monumentale woning duurzamer te maken, moet dat vol gens de Rijksdienst, zoals gezegd, op een andere manier doen dan we gewend zijn bij moderne wo ningen. In enkele gevallen is mo derne isolatie niet eens mogelijk. 'Het gaat in eerste instantie om ge dragsverandering', aldus het boek. „Dat het aantrekken van een war me trui in plaats van het opschroe ven van de verwarming een oplos sing is, kan iedereen bedenken. Ei genlijk zou iedereen dat moeten doen", zegt Hermans. Dat geldt voor veel tips in het boek, zoals de Kies voor een houtgestookte cv-ketel of houtkachel, die leveren een C02-neutrale emissie op. Neem dikke gordijnen of een modern rolgordijn met een warmtereflecteren- de folie en sluit ze 's avonds. Dit verkleint het warmteverlies door enkel glas van een oud venster met 15 tot 40 procent. Raamluiken gesloten houden, gaat zelfs 64 procent warmteverlies tegen. Maak kieren dicht; via naden gaat nog meer warmte verloren dan door glas. Ga verantwoord om met tochtstrips; er moeten ook nog ventilatiemogelijk- heden overblijven. Zet de verwarming 1 graadje lager. Dat bespaart al gauw 7 procent op de energiekosten. Stook selectief en verwarm alleen veelgebruikte ruimtes. Zorg dat eventuele aanpassingen weer ongedaan te maken zijn. aanrader om te douchen in plaats van een bad te nemen. Interessan ter is het als het gaat om specifieke problemen waartegen een eige naar van een monument aan loopt. Bijvoorbeeld enkele ramen, de specialiteit van Hermans. De conclusie uit het boek is dat het in veel gevallen zonde is het oor spronkelijke glas te vervangen. „Er is tegenwoordig wel vacuümglas, maar dat is niet overal toepasbaar. Vooral niet bij glas-in-lood", legt Hermans uit. Oplossing: doe de gordijnen dicht en kit kieren af. Bovendien, zo concludeert de Rijksdienst: 'eigenaren van tochti ge, slecht geïsoleerde woningen springen automatisch zuinig om met energie, omdat ze de kosten in de hand willen houden. Isoleert men wel, dan wordt daarna op eens veel meer gestookt, omdat het eenvoudiger wordt om meer vertrekken te verwarmen'. Dit wordt het rebound-effect ge noemd. Raadpleeg eerst in elk ge val een deskundige, zodat histori sche materialen en constructies niet verloren gaan door het aan brengen van isolatiemateriaal. Het vervangen van lampen door spaar- of ledlampen kan ook een probleem zijn in een monument. Oude lampen hebben ouderwetse fittingen en veel kroonluchters zijn kwetsbaar, waardoor ze geen zware lampen kunnen dragen. Gelukkig is het boek niet zuiver theoretisch; er wordt ook aan dacht besteed aan de praktijk. In een pilotproject werden monu mentale woningen verduurzaamd met onder andere dakisolatie en een warmtewininstallatie. In alle gevallen was de terugverdientijd van de investeringen onevenredig lang. Ondanks dat de taxatiewaar de van de woningen wel iets hoger was dan vóór de verduurzaming, verdient de eigenaar de kosten voor de aanpassingen van zijn mo nument niet terug. Toch geeft verduurzamen volgens de schrijvers van het boek hoe dan ook winst: 'Een monument is een waardevolle erfenis; dat verdient een duurzame toekomst. Er be staat altijd een spanningsveld tus sen comfort, energiebesparing en monumentale waarden'. „Als je een monumentale woning koopt, dan weet je vooraf dat je energiere kening hoger kan uitvallen", weet Hermans. Of alle investeringen die de Rijksdienst oppert de moeite en kosten waard zijn, moet een ei genaar van een monument zelf af wegen (in het boek staat een reken module). Maar het kan nooit kwaad om tijdens dat lezen voor de zekerheid alvast die dikke trui aan te trekken. Het boek Duurzaam erfgoed - onder eindredactie van Huub van de Ven - is sinds kort verkrijgbaar in de boek handel. Het boek wordt uitgegeven door Terra Lannoo, in samenwerking met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Prijs: 39,95 euro. Meer info: www.cultureelerfgoed.nl rw Reageren? wonen@wegener.nl Nina Anastasi-Venhuis woont met haar man Tasos en hun kinderen Emilio, Julia en Sofia in een villa in het kustdorpje Ayia Thekla op Cyprus, foto's NA mijn ouders hebben gezegd dat ik na een jaar terug was. Maar nee. Op een dag ontmoette ik Tasos. In de pub. Hij is Engels-Cypriotisch. We werden verliefd, trouwden en openden samen een delicatessen- winkel in noord-Londen. Toen Ta sos zei dat hij graag naar Cyprus wilde, het land van waaruit in de jaren zestig veel burgers naar Enge land vertrokken - als gastarbeider, net als de Turken naar Nederland - hebben we besloten er werk van te maken. Drie jaar na de opening van de zaak hebben we de winkel verkocht. En zijn we vertrokken." WIE Nina Anastasi-Venhuis (46), Ta sos Anastasi (47), Emilio (12), Sofia en Julia (6) BEROEP eigen art gifts shop (www.artandgiftscyprus.com), tekenleraren (www.anastasisart.com) EERDER zij: Groningen, Londen; hij: Londen, Dherynia (Cyprus) NU Ayia Thekla, Cyprus (sinds 1997) Van miljoenenstad Londen naar Ayia Thekla, een dorpje aan zee. „De overgang was destijds, in 1997, extreem groot. Het is in de winter, buiten het toeristenseizoen, érg rustig. Nu is er een behoorlijke weg aangelegd en straatverlich ting, maar toen we het huis koch ten, was het een donker zandpad, met aan het eind ons huis. Sinds we kinderen hebben, vind ik die rust een zegen. De tweeling Julia en Sofia en hun broer Emilio kun nen ongestoord buiten spelen. En het strand is dichtbij, op 180 me ter. Kunnen ze lekker zwemmen. Zelfben ik niet zo'n strandfan." Wat voor type huis hebben jullie? „Vrijstaand. In een wijk met vier honderd vakantiewoningen. Veel eigenaren hebben ook een huis in Nicosia. Ze zijn hier uitsluitend in de zomermaanden. Anderen zijn Engelse emigranten. Hun aantal slinkt wel, want veel pensionado's gaan terug. Het leven op Cyprus wordt te duur. Inkomsten staan onder druk, de crisis slaat om zich heen. Dat zie je aan de toeristen. Het worden er steeds minder." Is er ook veel leegstand „Het neemt toe, ja. En dat terwijl de meeste Cyprioten heel honk vast zijn. Ze kopen een huis of la ten er een bouwen op een stukje 'familieland' en blijven daar heel hun leven. Voor Nederlanders zul len de huidige huizenprijzen mee vallen: 200.000 euro voor een villa met twee slaapkamers aan de kust, 180.000 euro voor zo'n huis in een dorp, 300.000 euro voor zo'n ob ject met minder grond in Nicosia. Voor Cyprioten is dat een vermo gen. Ook voor ons; wij hebben in 1997 'maar' 75.000 euro betaald." Mis je Nederland? „Leve skype! Maar ik mis mijn fa milie natuurlijk wel. En de Neder landse gezelligheid. Cyprioten zijn vriendelijk en gastvrij, nodigen je graag uit om te eten, maar het is toch anders dan de gezelligheid die Nederlanders zo typeert. Ge lukkig wonen hier meer Neder landse emigranten. Er is zelfs een Nederlandse school. Daar wordt verteld over Nederlandse feesten, zoals Sinterklaas. De tweeling kijkt reikhalzend uit naar zijn komst!" w Reageren en aanmelden? redactie.wonen@wegener.nl wonen@wegener.nl 024-3650509 2011 In monumenten wordt soms creatief omgegaan met isoleren, bijvoorbeeld met zaagsel. Ook in een monumentale woning behoort duurzaam wonen tot de mogelijkheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97