Duurzaam N: Ook op Cyprus wordt Sinterklaas verwacht wonerï24 U Kliplelie r? Masker-stoel wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 november 2011 Een spaarlamp in een kroonluchter? Dat kan soms lastig zijn. foto's PR Hoe leef je duurzaam in een monument? De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed geeft praktische tips voor het besparen op de energierekening én het milieu. Het nieuwe boek Duurzaam erfgoed helpt daarbij, door Suzanne Dijkstra Bewoners van een monu ment gaan ook met hun tijd mee. Ze hebben aan dacht voor het milieu en gaan liever niet zitten kleumen bij tochtige kozijnen. Bo vendien kost het onderhouden van een rijksmonument al genoeg, dus is het prettig te bezuinigen op de energierekening. Op het eerste gezicht lijken de be grippen milieuvriendelijk en mo numentaal op gespannen voet met elkaar te staan, maar in de praktijk gaan ze verrassend genoeg hand in hand. Toch is het verduur zamen van een monument een specifieke klus, waarbij de bewo ner wel wat hulp kan gebruiken. „Er komen al jaren veel bewoners van monumenten bij ons met vra gen over energiezuinig en duur zaam wonen. Wij voorzien hen van praktische tips. Voor vergun ningen moeten ze tegenwoordig bij hun eigen gemeente zijn", ver telt Taco Hermans van de Rijks dienst voor het Cultureel Erfgoed. „Traditionele gebouwen zitten an ders in elkaar dan nieuwbouwwo ningen. Daarom moet op een an dere manier energie- of milieu winst worden geboekt", weten ze bij de Rijksdienst. Op zich is het bewonen van een historische wo ning al heel duurzaam. Door de lange levensduur van het gebouw wordt de milieulast van de ge bruikte materialen gespreid over vele eeuwen. Bovendien werden de bouwmaterialen vroeger met weinig energie gewonnen en kost te het transport weinig brandstof. Veel materialen kwamen immers uit de omgeving. En ze zijn steeds opnieuw te gebruiken. Denk aan hout, kalk voor mortels, klei, riet, stro en haren. Bijvoorbeeld een massieve deur van naaldhout van voor t900 kan honderden jaren meegaan. Dat is een groot contrast met de kunststof kozijnen van nu, die na zo'n twintig jaar vervangen moeten worden door iets nieuws. ooit heb ik over de N er ine geschre ven. Ik denk dat mijn zwijgen te maken 3 heeft met het feit dat ik een hekel heb aan roze. Niet aan het tere roze van een nonnetje - een schelp- ■SKH je dat je op het strand vindt - of het roze van pas geboren biggen, maar wél aan het keiharde roze van Nerine bowdenii. foto RvdK suikergoed en muisjes op O een beschuitje. Als ik dat zie, krijg ik spontaan kiespijn. 2 Waarom ik het dan wel over de Nerine heb? Omdat ik een misverstand uit de wereld wil helpen: het misverstand dat je de Nerine moet planten aan de voet van een zuidmuur. o Laat ik eerst vertellen wat een Nerine is. Nerine bowdenii is een bolgewas uit Zuid-Afrika. Ook bij ons winterhard, ze- ker als je de bollen 's winters met blad afdekt. Als de plant niet te nat staat, worden temperaturen van -15 graden door staan. Dat komt doordat de Nerine in zijn thuisland hoog in de Drakensbergen groeit en ook daar kan het stevig vriezen. In het Nederlands wordt de Nerine ook wel kliplelie ge noemd, een naam die geen betrekking heeft op de Drakensbergen, maar op de klippen van het eiland Guernsey. In het Engels wordt de plant 'Guernsey lily' genoemd. De Nerines die op het Kanaaleiland Guernsey zijn verwilderd, zouden afkomstig zijn uit de lading van een schip dat daar in de zeventien de eeuw op de klippen liep. Op Guernsey groeit overigens niet Nerine bowdenii, maar een andere 1 soort: de roodbloeiende Nerine sarniensis. Nerines hebben grote bollen die erg lijken op een ouderwetse Chianti-fles uit de tijd dat Chianti-fles- sen nog met raffia werden omvlochten en als kaar senhouder werden gebruikt in Italiaanse restau rants. Bij het planten van de bollen hoort de hals van de fles boven de grond uit te steken. Nerines plant je in het najaar. In niet al te goede grond, want hoe armer de grond, hoe beter de Neri ne bloeit. Meng op kleigrond of op veen wat kalk- houdend puin door de grond. In de late winter begint het blad te groeien en op het moment waarop dat in het najaar begint af te sterven, verschijnen de suikerspinroze bloemen. Ik heb altijd gedacht dat de Nerine aan de voet van een war me muur moet staan. Maar toen ik onlangs een lid van de 'Nerine Society' sprak, begreep ik dat Nerines van vocht houden tijdens hun groeiseizoen. En vocht is aan de voet van een zuidmuur niet te vinden. Bovendien kan het tegen een zuidmuur zó warm worden, dat Nerines er helemaal niet bloeien. Te veel hitte doet de bloemknop verdrogen. Vandaar dat ik nu over mijn aversie heenstap, want deze cruciale informatie wil ik niemand onthouden. Plant Neri nes overal in de min, behalve aan de voet van een muur, ten zij dat een natte noordmuur is want de Nerine heeft geen zon nodig om toch te bloeien. Combineer Nerines met tuin- cyclamen die tegelijkertijd bloeien. Voor een kleurencombi natie waarbij het glazuur spontaan van je tanden springt. Nemo is de naam van deze beto verende design fauteuil met de vorm van een gezicht. Het mar kante ontwerp is van Fabio No- vembre voor Driade. Of de stoel in een eikenhouten interieur tot zijn recht komt, is twijfelachtig. Maar wie over een (enigszins) moderne inrichting beschikt, kan van Nemo een blikvanger maken. Trouwens, hij hoeft niet per se binnen te staan; het mate riaal waarvan de fauteuil is ge maakt, polyethyleen, is ook ge schikt voor buiten. Helemaal nieuw is Nemo niet. Novembre ontwierp de stoel in 2010, maar de laatste versie kan, dankzij een draaivoet 360 graden, draaien. Be halve in wit en antraciet is Ne mo verkrijgbaar in tal van (hoog- glans)kleuren. Prijzen variëren van 1.077 euro tot ruim 3.200 eu ro, afhankelijk van de gekozen uitvoering. Zie ook Puurde- sign.nu en Directdesign.nl Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. door Jan van Mullem Wil/en Cyprioten dezer dagen nog wel Crieks spreken? Nina Anastasi-Venhuis: „Vanwege de financiële crisis? Het geld dat naar Griekenland gaat, de buiten landse kritiek daarop? Daar heeft Cyprus niets mee te maken. Onze economie staat los van Grieken land. Er wordt Grieks gesproken in het deel van Cyprus waar wij wonen, daar houdt de band op." Jullie hebben bemoeienis met Turken. „Niet persoonlijk. Het noordelijke, Turkse deel van Cyprus was tot een jaar of zes geleden niet toegan kelijk voor de Grieks-Cyprioten. Je kwam de grens niet over. Nu wel, al is het nog steeds bezet gebied. Je hebt een paspoort nodig en je moet, als je met de auto gaat, een verzekering afsluiten. Dat werkt niet uitnodigend. Behalve ongast vrij is het Turkse deel ook armer, minder ontwikkeld. Je gaat er niet heen voor een leuk uitstapje. Voor mijn schoonvader ligt het anders. Hij komt oorpronkelijk van Noord- Cyprus. Toen de grens openging en hij zijn oude, vervallen huis te rugzag, zal dat voor hem net zo hebben gevoeld als voor de Duit sers toen de Muur verdween." Je woonde tien jaar in Londen. „Klopt. Toen ik 20 was, ben ik naar Londen vertrokken om daar als au pair te gaan werken. Ik zal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 96