19 reizen 5 u n Ooit werden ongenode gasten voor de kust van het Braziliaanse Fortaleza met kanonnen op afstand gehouden. Nu zijn ze blij met bezoek. Vooral Nederlanders zijn welkom, merkte Jan Vriend. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 19 november 2011 foto's Jan Vriend i De boulevard scheidt zee en hotels. Een breed strand, een diepblau we zee, ligstoelen onder palmbo men. De Braziliaanse stad Forta leza heeft alles om het toeris tische plaatje in te kleuren. Het is bijna altijd mooi weer. Een tropisch windje vanaf de Atlantische Oceaan zorgt ervoor dat de temperatuur draaglijk blijft. Hang een netje in zee en dat vult zich bijna vanzelf met de lekkerste garna len. Achter deze paradijselijke zeefa^ade ligt een vruchtbaar achterland, waar fruit, ka- toenplanten en suikerriet groeien als kool. Dus zo gek was het niet dat Hol landse zeelui een paar eeuwen geleden van dit paradijs snel een stukje Neder land wilden maken; hoe schandalig we dat tegenwoordig ook vinden. De erfenis van de Hollanders is nog altijd te zien. Hier bouwde de West Indische Compag nie in 1649 het indrukwekkende verdedi gingsfort waaraan Fortaleza zijn naam dankt. De West Indische Compagnie (WIC) was, net als de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) een 'multinational' met honderden schepen. In de zeventien de en achttiende eeuw dreef de WIC han del met West-Afrika en Noord- en Zuid-Amerika. De Hollanders waren geen zachtzinnige jongens. Ze deinsden er niet voor terug schepen uit concurre rende landen te kapen. Geld ging voor al les, dus handelde de WIC ook in slaven voor de plantages in Suriname. En in goud. Op jacht naar nieuwe handelsgebieden veroverde de WIC in 1630 Noordoost-Bra- zilië. In het museum van Fortaleza herin neren de slavenboeien aan deze Holland se historie. In het fort, dat uitkijkt over de oceaan, zie je de kanonnen, die aan vankelijk de Portugese belagers moesten afschrikken, maar die - nadat Portugal in 1654 de macht in Brazilië overnam - de Hollanders op afstand moesten houden. Je zou bijna aarzelen te zeggen dat je Ne derlander bent. Die terughoudendheid blijkt nergens voor nodig is, want in For taleza is iedere toerist welkom. Sterker nog, op zo'n 7.000 kilometer van huis, op een ander continent, sta je ineens voor een strandtent die de Satéhut heet. Serveersters in oranje T-shirts brengen je de menukaart waarop bitterballen en broodjes warm vlees prijken. En de Brazi liaanse dames kennen zelfs een paar Ne derlandse zinnen. „Pindasaus erbij? Eet smakelijk." De toeristenbranche was de afgelopen 15 jaar de grote economische motor van de regio. En die motor draait nog wel even door, want driekwart van de investerin gen in de Braziliaanse hotelsector wordt de komende vijfjaar in dit gebied ge- Fortaleza Brasilia BOLIVIA Rio de Janeiro Sao Paulo ARGENTINIË daan. Langs de populaire boulevard ver rijst het ene na het andere appartemen tencomplex. Tijdens een weekje vakantie is hier ge noeg te doen voor wie van zonnen, sur fen of duiken houdt. Maar ook los van de vloedlijn is volop vermaak, zoals een dag je scheuren met een open buggy door de duinen net buiten de stad. En vissers ne men je graag mee voor een tochtje langs de kust. Dan ontdek je dat de zonsonder gang nergens zo mooi is als vanaf de gol ven. 's Avonds lokken in Fortaleza de terras sen met muziek en fantastisch eten. Ver wacht geen rijk aanbod aan cultuur, maar neem een kijkje bij het 'Hollandse' fort, waar borden de toerist in het Neder lands tekst en uitleg geven. En struin langs de markten en winkelstraten van de stad. De taalbarrière is dankzij het aanstekelijk enthousiasme van de Brazilianen prima te overwinnen. Ze praten graag en zijn trots op hun land. Of we terugkomen voor het WK-voetbal in 2014, informeert de jongen die oranje horloges verkoopt. Hij is al aan het sparen om tegen die tijd een kaartje te kunnen kopen. „Reken maar dat Brazilië kans maakt!" In Brazilië regeert het optimisme. De jonge genera tie drijft op vooruitgang, de tijd dat Brazi lië als arm te boek stond, is voorbij. Maar er zijn nog wel degelijk bedelaars en ach terbuurten, die eraan herinneren dat de welvaart nog geen gemeengoed is. Maar er is een democratie en de vrouwelijke president duidt zelfs op een afscheid van de machocultuur. Fortaleza ligt in het noordoosten van Brazilië en telt zo'n drie miljoen inwo ners. ArkeFly vliegt rechtstreeks vanaf Schiphol. Toerisme is een belangrijke bron van inkomsten. In Brazilië is Portu gees de voertaal. In de horeca en de toe ristenbranche spreekt men meestal wel een paar woorden Engels. De Braziliaan se reaal is ongeveer 45 eurocent. Pin nen kan overal. Reken voor een maaltijd in een eethuisje zo'n 20 reaal, in een luxe restaurant ongeveer 60 reaal. Ver voer ter plekke met taxi's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 91