81 buitenland Breivik was uit op kader Amerikaans Congres besluit: pizza is groente UITGELEKT Top Arbeiderspartij 'verraders' Opgeruimd na tsunami KRA5.NL BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Het weer wordt extremer, zegt IPCC Agenten verzuimen kind uit ton te halen zaterdag 19 november 2011 Noorse massamoordenaar wil de eerst leiding Arbeiderspar tij ontvoeren en vermoorden. Politieverhoren geven aan dat Breivik partijkader als verra ders beschouwde. Ex-premier Brundtland verliet enkele uren eerder Utoya. OSLO - Voor hij zijn uiteindelijke terreurplannen ten uitvoer bracht, was de Noorse massamoordenaar Anders Behring Breivik eigenlijk van plan leiders van de Arbeiders partij van premier Stoltenberg te ontvoeren en te vermoorden. Hij beschouwde het partijkader als verraders. Dat meldde de Noorse krant VG gisteren op basis van uit gelekte politieverhoren. Aanvankelijke doelwitten van Brei vik waren oud-premier Gro Har lem Brundtland, minister van Bui tenlandse Zaken lonas Gahr Store en Eskil Pedersen, leider van de jongerenbeweging van de Arbei derspartij. Van hen was Pedersen op 22 juli aanwezig op het eiland Utoya, waar Breivik 69 deelne mers aan een politiek jongeren kamp doodschoot. Even daarvoor had Breivik zijn be stelbus met een 950 kilo zware bom voor het belangrijkste rege ringsgebouw geparkeerd. Hij stak de lont aan met een aansteker, sloot de auto af en liep weg. „Ik was erg nerveus op het moment dat ik (de bom, red.) aanstak en dacht bij mezelf dat er geen weg meer terug was en dat ik mogelijk binnen twee seconden dood zou zijn", citeert VG uit het verhoor. Enkele straten verder had Breivik een vluchtauto staan. Hij vernam later via de radio dat het regerings gebouw niet was ingestort. Teleur gesteld besloot hij op Utoya een bloedbad aan te richten. Volgens VG wilde Breivik op het eiland een partijleider in gijzeling nemen, een doodvonnis voorlezen en overgaan tot standrechtelijke executie. Eenmaal op het eiland overwoog Breivik even de aanval af te blazen. Uiteindelijk opende hij toch het vuur op de bewakers op het eiland. Onbewogen vervolgde hij zijn pad over het eiland terwijl hij jongeren doodschoot. Gahr Store was een dag eerder op het eiland, terwijl Brundtland Utoya enkele uren voor Breiviks aankomst verliet. MINAMISANRIKU - Acht maanden geleden werd Japan getroffen door een forse aardbeving en als gevolg daarvan ook door een tsunami. Veel rampplaatsen langs de kust zijn inmiddels opgeruimd. In het stadje Minamisanriku is het puin verzameld op één plek (onderaan foto bij het water). In veel gemeenschappen is nog niet begonnen met NEW YORK - Wat hebben broccoli, witte kool, sperziebonen en pizza met elkaar gemeen? Het zijn alle maal groenten. Een dunne ronde bodem belegd met tomatensaus, peperoni, een dikke laag kaas en een verdwaald stukje ui of paprika is groente? Correct. In de Verenigde Staten tenminste. U leest het goed. Het Congres heeft het zelf besloten. In het land waar zwaarlijvigheid een ware epidemie is, waar gevoch ten wordt tegen de nadelige effec ten als suikerziekte en hart- en vaatziekten is pizza een groente. In het congres bakkeleien Republi keinen en Democraten al maan den over bezuinigingen om de uit dijende staatsschuld terug te bren gen. Ze kijken daarbij ook naar de gesubsidieerde schoollunches, waar vaak friet en pizza op het me nu staan. Dat moest gezonder: minder zout, minder vet, meer vol koren producten en meer groente. Het klinkt mooi maar het is te duur. Omdat de overheid bij die schoollunches een minimum por tie groente moet serveren, werd ge keken naar alternatieven. Tomaten saus is rijk aan voedingsstoffen en dus gezond. En dat maakt voedsel dat bereid wordt met tomatensaus ook gezond. Oók als de gepureer de tomaat schuil gaat onder een dikke laag kaas (vol met zout) en een bodem waar geen meergranen of volkoren aan te pas is gekomen. Het Amerikaanse ministerie van landbouw had voorgesteld om piz za pas bij 120 milliliter tomaten saus per pizzapunt als groente te bestempelen. Maar dan zou een pizzapunt zwemmen in de suas. Nee, twee eetlepels tomatensaus, de huidige norm, is ruim voldoen de. En zo werd het congres de speelbal van de sterke lobby van bedrijven die diepvriesmaaltijden aan scholen leveren, de zoutindus- trie en de aardappelboeren. NIJLCRUISE EGYPTE Vertrek: ran 24/11/2011 t/m 25/10/2012 boek vandaag nog deze luxueuze en supervoordelige cruise per MS l'Aube du Nil, inclusief alle maaltijden. Voor slechts 105 extra, ook all inclusive* mogelijk! wilt u alle highlights langs de Nijl zien? Boek dan vooraf, zéér voordelig het optionele excursiepakket incl. entreegelden, transfers, Nederlandssprekende reisleiding en bezoek o.a. de Vallei der Koningen, de Tempel van Hatsjepsoet, de enorme Kolossen van Memnon, de Horus Tempel, de waarom zou je meer betalen Highdam, de onvoltooide Obelisk, de Tempel van Philae en de fameuze tempels van Kom Ombo, Luxor en Karnak. diverse strandverlengingen Hurghada mogelijk! INCLUSIEF: vlucht Amsterdam-Luxor v.v. met ArkeFly, luchtha venbelastingen en brandstofheffing, Nederlandssprekende reis- leiding, transfers, cruise met verblijf in een voordeelhut op het 5-sterren MS l'Aube du Nil inclusief ontbijt, lunch en diner. Zie www.kras.nl/nijlcruise UW 5-STERREN SCHIP MS L'AUBE DU NIL stijlvol riviercruiseschip, volledig gerenoveerd in dec. '10 s/ ruime, sfeervolle buitenhutten met LCD-tv, minibar, kluisje, badkamer met bad/douche en toilet en panorama-raam t/ zonnedek met zwembad, 2 jacuzzi's, zitjes en ligbedden lounge, restaurant, bar met dansgelegenheid, panoramabar, souvenirshops en gratis wifi Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds, 'voor exacte voorwaarden, zie www.kras.nl KAMPALA - In de hele wereld doen zich meer extremen voor in weers omstandigheden. Het gaat dan om zeer hoge, maar ook om uiterst la ge temperaturen. Het is vrijwel ze ker dat deze trend in de komende jaren doorzet en dat deze verband houdt met de toename van broei kasgassen in de atmosfeer. Dat meldt het internationale kli maatpanel IPCC in een rapport dat gisteren werd vrijgegeven na een conferentie in de Ugandese hoofdstad Kampala. De conclusies zullen onderwerp van gesprek zijn tijdens de klimaattop in Durban, die begint op 28 november. BRUSSEL - De Belgische politie is een onderzoek begonnen tegen zes agenten die verzuimden een peuter uit een regenton te halen. Het jongetje stierf donderdag, 2 da gen na het incident in Herselt (pro vincie Antwerpen). Dat meldden Vlaamse media gisteren. De ouders alarmeerden de politie omdat hun zoon spoorloos was. De agenten troffen de jongen aan in een regenton, maar lieten hem liggen. Zij dachten dat hij al was verdronken en besloten te wach ten op een ambulance. Volgens de burgemeester van Herselt maakte de politie een inschattingsfout.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8